Jak korzystać z numeru alarmowego 112, by skutecznie wezwać pomoc?
Odpowiednie wezwanie pomocy może uratować życie. W niektórych sytuacjach każda minuta może mieć znaczenie. Dzwoniąc na numer alarmowy, należy pamiętać o kilku rzeczach, które mogą znacznie skrócić rozmowę i sprawić, że na miejsce przybędzie właściwa pomoc. Sprawdź, jak skutecznie wezwać pomoc przez numer alarmowy 112.
Linia alarmowa 112 jest przeznaczona do zdrowia i życia, a także mienia. Na numer alarmowy powinniśmy dzwonić w poważnych sytuacjach, w których czujemy się zagrożeni. Dotyczy to zarówno przypadków medycznych, jak i kradzieży, wypadków czy pożarów.
W przypadku sytuacji, gdy konieczna będzie interwencja Policji lub Straży Pożarnej operator zbierze niezbędne informacje i przekaże zgłoszenie do służb przez system teleinformatyczny. Jeśli konieczna jest pomoc medyczna, po zebraniu podstawowego wywiadu, zgłaszający zostanie przełączony do dyspozytora medycznego uprawnionego do zbierania wywiadu medycznego.
Przede wszystkim zgłaszający powinien słuchać poleceń operatora. To on wie najlepiej, jak w odpowiedni sposób przeprowadzić rozmowę. Jednak najważniejsza informacja, jaką operator numeru 112 musi uzyskać w trakcie rozmowy, jest dokładny adres zgłaszającego.
To właśnie dzięki temu możliwe jest wysłanie pomocy nawet w przypadku, gdy rozładuje się telefon czy zerwie połączenie. Następnie konieczne jest zebranie jak najdokładniejszych informacji o tym, co się dzieje. Pozwoli to nie tylko poinformować właściwe służby, ale także wysłać odpowiednią ilość sił i środków na miejsce.
Najczęstsze niezasadne telefony na numer alarmowy 112 dotyczą porad prawnych lub kontaktu z dzielnicowym. Warto również pamiętać, że linia alarmowa 112 nie pełni funkcji biura numerów. Jeśli potrzebujemy numeru na komisariat czy do przychodni, powinniśmy go poszukać np. w internecie.
Oczywiście nie wolno również blokować numeru alarmowego 112 poprzez uporczywe wykonywanie telefonów lub zgłaszanie sytuacji fikcyjnych. Zgodnie z przepisami Kodeksu wykroczeń za umyślnie i nieuzasadnione blokowanie numerów alarmowych, grozi kara do 1,5 tys. zł grzywny, ograniczenia wolności, a nawet aresztu.
Zobacz też:
Zamiast wyrzucać do kosza, zrób z nich syrop na przeziębienie. Na zimę będzie, jak znalazł
Zamszowe buty czyść tylko w ten sposób. Usuniesz brud i nie uszkodzisz materiału