Reklama
Reklama

Jak często prać wełniane swetry? Porada tej tiktokerki może cię zaskoczyć

Wełniane swetry wymagają szczególnej uwagi przy praniu. Są delikatne i łatwo mogą się sfilcować. Jak często należy je prać? Pewna tiktokerka wyznała, że robi to tylko raz w roku. Na swoim profilu wyjaśniła, jak pierze swój ulubiony wełniany sweter i dlaczego tak rzadko.

Jak często prać wełniane swetry?  

Wełna to materiał naturalny. Na pytanie o to, jak często prać wełniane swetry odpowiemy - wtedy, kiedy się pobrudzą lub są nieświeże. Część z nas przepiera je po każdorazowym użyciu. Jak się okazuje, wcale nie trzeba tak robić.  

Producenci prawdziwej wełny podkreślają, że nie wymaga ona częstego prania. Włókna zrobionej z owiec wełny zawierają lanolinę. Dzięki temu zachowują właściwości odprowadzania wilgoci, a więc również potu. Poza tym działają antybakteryjnie.  

Dlatego w przypadku swetrów z prawdziwej, stuprocentowej wełny zaleca się je prać dopiero wtedy, gdy są naprawdę nieświeże. Ochroni to ich fason i kolor. W przypadku mniejszych plam producenci doradzają raczej miejscowe ich czyszczenie niż pranie całego swetra.  

Tiktokerka pierze wełniany sweter raz w roku. Zszokowała obserwatorów 

Użytkowniczka TikToka @cydney214 zszokowała ostatnio swoich obserwatorów wyznaniem, że pierze wełniany sweter tylko raz w roku. Jest ona propagatorką zasad zero waste i slow fasion. Ubrania kupuje z drugiej ręki, stara się nie używać detergentów i nie kupować rzeczy, które nie są jej potrzebne. Wszystko to w ramach ochrony planety. 

Wyliczyła, ile szkodliwych skutków dla środowiska niesie ze sobą każde pranie. Mimo to jej idea, aby prać wełniany sweter raz w roku, nie spotkała się z zachwytem ze strony obserwatorów. Są oni zdania, że ochrona planety ma swoje granice i jest nią właśnie świeżość noszonych ubrań.  

Czytaj też: Siekasz czosnek i wrzucasz na patelnię? Pozbawiasz go smaku i wszystkich właściwości

Jak prać wełniany sweter raz w roku?

Wszyscy wiemy, że pranie wełny wymaga wiele uwagi. Materiał może się sfilcować, stracić fason czy kolor. Tiktokerka pokazała, jak pierze swój wełniany sweter. Wcale nie robi tego w pralce. Wlewa do zlewu zimną wodę z odrobiną płynu do czyszczenia i zanurza w tym sweter. Pozostawia go tak na jakiś czas.  

Po wypraniu użytkowniczka TikToka suszy wełniany sweter w specyficzny sposób. Nie wykręca go, ale zwija w rulon razem z ręcznikiem. W ten sposób ręcznik wchłania nadmiar wody. Dzięki temu ubranie nie traci fasonu.  

Trzeba przyznać, że ten sposób prania wełnianych swetrów nie odbiega zbytnio od zaleceń producentów. Wątpliwości internautów wzbudziła jedynie częstotliwość tego zabiegu. Cyndey zapewniła jednak, że w ten sposób pierze jedynie ubrania wykonane z wełny. Inne materiały czyści nieco częściej.  

Zobacz też:

Chcesz uniknąć wysokiego mandatu? Upewnij się, że twój rower jest przygotowany na wiosnę

Zarysowałeś drewniane meble? To nie koniec świata, w ten sposób zamaskujesz defekt

Kupujesz taki ryż? To nie jest najlepszy wybór

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | sprzątanie