Reklama
Reklama

Jak często czyścisz szczotkę do włosów? Większość osób robi to zbyt rzadko i nieodpowiednio

Brudna szczotka może mieć negatywny wpływ na kondycję włosów oraz skóry głowy. Niestety wiele osób nie dba o regularne czyszczenie akcesoriów do włosów. To duży błąd, który nie pozostaje bez znaczenia dla twoich kosmyków. Dowiedz się więc, jak często należy czyścić szczotkę, a następnie spraw, by stało się to twoją rutyną.

Dużo mówi się o higienie akcesoriów do makijażu, warto więc zwrócić również uwagę na akcesoria do włosów. Mają one codzienny kontakt ze skórą, dlatego niezwykle ważne jest, aby były odpowiednio często czyszczone i to dodatkowo w prawidłowy sposób. Jak więc dbać o szczotkę do włosów? 

Brudna szczotka a higieniczna pielęgnacja włosów

Szczotka od włosów stanowi doskonałe siedlisko dla licznych bakterii, grzybów i innych mikroorganizmów. Znaleźć na niej można kurz, brud, kosmyki włosów, martwe komórki naskórka oraz sebum. To wszystko nie pozostaje obojętne dla włosów i skóry głowy.  

Używanie brudnej szczotki do włosów może spowodować, że te zaczną się szybciej przetłuszczać, a nawet wypadać. Przenoszone szczotką zanieczyszczenia mogą również prowadzić do podrażnień skóry głowy, powstania łupieżu oraz innych dolegliwości.

Gromadzące się zanieczyszczenia na szczotce prowadzą do powstania osadu, a to już wyraźny, a przede wszystkim widoczny sygnał do tego, że szczotka jest zabrudzona. Dzieje się tak, kiedy nie jest regularnie czyszczona. Wygląd tego akcesoria jest wtedy nieestetyczny i co więcej, wpływa na kondycję skóry głowy i włosów, a także na skuteczność stylizacji. 

Przeczytaj także: Domowa płukanka na siwe włosy. Szybko i skutecznie pokrywa odrosty

Jak często czyścić szczotkę do włosów? 

Chcąc przez długi czas korzystać z posiadanej szczotki do włosów, a także w sposób higieniczny dbać o swoje włosy, należy regularnie czyścić posiadane akcesoria. Regularnie, czyli jak często? 

Według zaleceń specjalistów od włosów, ze szczotki należy usuwać pozostałe na niej kosmyki po każdym czesaniu. Jest to podstawa troski o higienę oraz posiadane akcesoria. Częstotliwość dokładnego czyszczenia szczotki do włosów zależeć będzie od jej rodzaju oraz materiału, z jakiego została wykonana.  

Wiele osób robi to sporadycznie albo wcale. Ważne jest więc, aby od teraz regularne czyszczenie szczotki wpisać w swoje nawyki. Zaleca się, aby szczotkę do włosów czyścić dokładnie przynajmniej raz w tygodniu. Przy częstym stosowaniu oraz użytkowaniu produktów do stylizacji zaleca się czyszczenie nawet dwa razy w tygodniu.  

Zobacz również: Najlepsze fryzury dla siwych włosów. 10 lat mniej bez farbowania

Prosty sposób na czystą szczotkę do włosów

Wiedząc już, jak często należy czyścić szczotkę, warto również dowiedzieć się, jak robić to w prawidłowy sposób. Nie wystarczy bowiem użyć do tego tylko wody. Na szczęście poprawne czyszczenie również nie zajmuje wiele czasu i zajmie maksymalnie 5 minut.  

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, z czego zrobiona jest szczotka. Te o naturalnym włosiu wymagają zupełnie innego czyszczenia. Przy szczotkach drewnianych należy zaś zwracać uwagę na to, aby nie spowodować jej odkształcenia.

Szczotki wykonane z gumy, silikonu czy twardego plastiku można czyścić zwykłym szamponem do włosów połączonym z wodą. To prosty i niezwykle skuteczny sposób. Warto w tym celu wykorzystać produkt, który nie sprawdził się do twoich włosów i leży niewykorzystany gdzieś na łazienkowej półce. 

Tak więc, aby wyczyścić szczotkę, w pierwszej kolejności należy usunąć pozostałe na niej włosy. Następnie w misce przygotować wodę z szamponem, w której pozostaje zamoczyć szczotkę. Po upływie 5 minut wystarczy ją przepłukać i zostawić do wyschnięcia.  


Zobacz też:

Dodaj odrobinę do wody i umyj nią podłogę. Mrówki nie wejdą do domu

Ekran telewizora czyść tylko w ten sposób. Kurz przestanie na nim osiadać

Posadź je na parapecie. Pająki stracą ochotę na wizytę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czyszczenie