Jak burze wpływają na zdrowie człowieka? Tym osobom mogą dać nieźle popalić
Meteoropatia to nadwrażliwość na bodźce związane z gwałtowną zmianą warunków pogodowych. Zmagający się z nią Polacy, podczas burz lub intensywnych deszczy mogą częściej narzekać na gorsze samopoczucie. Niestety pogoda w kraju bywa ostatnio kapryśna, dlatego wyjaśniamy, jak burze wpływają na zdrowie człowieka. Kto może czuć się gorzej podczas zmian pogody? Te osoby powinny szczególnie uważać.
- Podczas nawałnic, upałów czy innych ekstremalnych zjawisk pogodowych możemy częściej narzekać na gorsze samopoczucie.
- Ponoć homeopatia to nasza cecha natodowa, a eksperci twierdzą, że w związku na zmianami klimatu liczba osób nadwrażliwych na nagłe zmiany pogody będzie jedynie rosła.
- Wielu Polaków może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że zalicza się do tej grupy, dlatego wyjaśniamy, jak burza wpływa na zdrowie.
Jaki jest związek pomiędzy burzą a samopoczuciem człowieka? Ogromny, a zwłaszcza w przypadku meteopatów, czyli osób nadwrażliwych na bodźce związane ze zmianą warunków pogodowych. U takich ludzi mechanizmy adaptacyjne są słabsze, a to skutkuje zaburzeniami homeostazy organizmu.
Dają one o sobie znać szczególnie pod wpływem gwałtownych zmian aury, a więc np. występowania nagłych deszczy, czy silnych nawałnic, podczas których wielu z nas narzeka na złe samopoczucie z uwagi na spadek ciśnienia atmosferycznego. Podczas burz możemy czuć się nietypowo z uwagi na gwałtowny wzrost jonów dodatnich w powietrzu.
Burza a samopoczucie. Udowodniono, że wyładowania atmosferyczne częściej narzekamy na takie objawy jak:
- zmęczenie,
- senność,
- bóle głowy,
- zawroty głowy
- spadek koncentracji
Fronty burzowe i będące ich efektem wahania ciśnienia najbardziej uciążliwe są dla tych, którzy leczą się na choroby przewlekłe układu oddechowego, układu krążenia czy układu nerwowego. Podczas nawałnic mogą się nasilać objawy takich schorzeń jak:
- Alergia
Przyjęło się, że deszcz i wyładowania atmosferyczne oczyszczają powietrze. Podczas samej burzy do dróg oddechowych alergików może jednak trafiać więcej pyłków, a wilgotne powietrze powoduje nieżyt nosa.
- Astma
Podobnie jak w przypadku alergii, burze w połączeniu z deszczem mogą nasilać również dolegliwości związane z astmą. Wbrew pozorom, opady nie likwidują do końca alergenów, a pyłki kwiatów i drzew mogą utrzymywać się w powietrzu jeszcze na wiele godzin po burzy.
- Migrena
Migrena - czyli nagły, jednostronny ból głowy również może nasilać się w okresie letnich, intensywnych nawałnic. Specjaliści uważają, że oto przez zmianę ciśnienia barometrycznego i dodatnią jonizację powietrza, do której przyczyniają się ruchy mas suchego i ciepłego powietrza.
- Zapalenie stawów
Osoby wrażliwe na zmiany pogodowe zmagające się z reumatoidalnym zapaleniem stawów pod wpływem wysokich temeratur połączonych z wysoką wilgotnością powietrza i zmianami ciśnienia atmosferycznego mogą odczuwać silniejszy ból kończyn. Potwierdzają to liczne badania.
Co więcej, u niektórych osób objawy homeopatii mogą dotyczyć również sfery psychicznej. Osoby nadwrażliwe na zmiany pogody podczas burz odczuwać nagły spadek nastroju lub wręcz przeciwnie - silne pobudzenie czy niepokój. W skrajnych przypadkach występować mogą zaś nawet ataki paniki.
***
W serwisie top.pl dokładamy wszelkich starań, aby przekazywać rzetelne informacje. Niniejszy artykuł nie może jednak zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.
Zobacz też:
"Napój bogów" smakuje niebiańsko i obniża cholesterol. Samo zdrowie, a Polacy go unikają
Zamiast wyrzucać do kosza, zrób z nich syrop na przeziębienie. Na zimę będzie, jak znalazł
Zamszowe buty czyść tylko w ten sposób. Usuniesz brud i nie uszkodzisz materiału