Reklama
Reklama

Ile kaw pijesz dziennie? Ekspert określa zdrowy limit

Kawa to napój, który wielu osobom towarzyszy każdego dnia i nie wyobrażają sobie bez niego poranka. Jednak warto wiedzieć, ile filiżanek tego aromatycznego napoju możemy wypić, aby zadziałał on korzystnie dla naszego organizmu, a nie mu zaszkodził. Wyjaśniamy, jaki według ekspertów jest dzienny limit kofeiny, którego powinniśmy przestrzegać.

Kawa jest stałym elementem dnia wielu osób. Jednak pomimo tego, że często ratuje nas, gdy jesteśmy senni i zmęczeni, warto wiedzieć, jaki jest dzienny limit spożywania tego napoju. Przestrzegając go, sprawimy, że kawa będzie pozytywnie wpływała na nasz organizm, a nie będzie mu szkodziła. Podpowiadamy, ile kaw dziennie można pić.

Ile kaw dziennie powinniśmy pić?

Kawa powinna być spożywana w bezpiecznych ilościach. Co to w praktyce oznacza? Według amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) zdrowe osoby dorosłe mogą bezpiecznie spożywać do 400 mg kofeiny dziennie.

Wobec tego w praktyce oznacza to, że możemy wypijać dziennie około 3-4 filiżanki tego aromatycznego napoju. Oczywiście jest to zależne również od tego, ile w danym kubku jest kofeiny, co różni się w zależności od sposobu przyrządzenia oraz rodzaju kawy.

Na przykład jedna filiżanka kawy filtrowanej to około 140 mg kofeiny, natomiast espresso zawiera jej 63 mg. Jeśli chodzi o podwójne espresso, to będzie ono zawierało około 125 mg kofeiny. Z kolei kawa rozpuszczalna na jedną filiżankę zawiera od 30 do 90 mg kofeiny.

Czytaj również: Zrób napar z najzdrowszych owoców świata. Poprawia krążenie, przyspiesza metabolizm i wspomaga odchudzanie

Jakie są zalety regularnego picia kawy?

Kawa nie tylko świetnie pobudza, ale i posiada wiele innych cennych właściwości, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Napój ten m.in. obfituje w antyoksydanty, w tym w kwas chinowy, kawowy oraz chlorogenowy. Wspierają one usuwanie wolnych rodników z organizmu.

Oprócz tego kawa zawiera także niewielkie ilości witamin, w tym B3 oraz B5, a także niacynę. Równocześnie jest ona źródłem potasu, magnezu oraz cynku. Co więcej, według naukowców z Harvardu, regularne picie 4 filiżanek kawy, może również wspomóc odchudzanie, ponieważ przyczynia się do zmniejszenia poziomu tkanki tłuszczowej o blisko 4 proc.

Dodatkowo kofeina przyspiesza metabolizm, co także przekłada się na liczbę spalanych kalorii. Oprócz tego picie kawy zmniejsza apetyt. Jest to więc cenny napój podczas diety redukcyjnej.

Kawa dobrze wpływa również na działanie mózgu. Badania udowadniają, że kofeina skraca czas naszej reakcji nawet o 10 proc. Dodatkowo działając pobudzająco na umysł, poprawia naszą pamięć krótkotrwałą oraz ułatwia koncentrację.

Czemu nie powinniśmy pić zbyt dużej ilości kawy?

Kofeina w bezpiecznej ilości może świetnie wpływać na nasz organizm. Jednak jej nadmiar potrafi doprowadzić do bezsenności, zwiększonego napięcia nerwowego czy podwyższonego ciśnienia krwi. Co więcej, zbyt duża ilość kawy może wywoływać uczucie niepokoju i lęku oraz powodować zawroty głowy.

Dodatkowo warto wiedzieć, że kawy nie należy pić na czczo. Według ekspertów taka praktyka negatywnie wpływa na poziom glukozy we krwi. Powinniśmy mieć również świadomość, że kofeina zaczyna działać około pół godziny po wypiciu kawy, a między filiżankami powinniśmy odczekać około 4-5 godzin.

Kto nie może pić kawy?

Nie wszyscy jednak mogą pić kawę. Dla wielu osób jest ona czynnikiem nasilającym objawy refluksu oraz przyczyniającym się do powstawania wrzodów żołądka. Zwłaszcza gdy pita jest ona na czczo.

Kofeina nie jest zalecana osobom, które cierpią na choroby przewodu pokarmowego. Spożywanie kawy powinny ograniczyć również kobiety w ciąży. W ich przypadku dzienna dawka powinna zostać zmniejszona o połowę.

Zobacz też:

​Mój szwagier zawsze wozi kilka ziemniaków w bagażniku. Przydają się w 4 sytuacjach

Brzydki zapach z pralki to już wspomnienie. Wystarczy, że wrzucisz to do środka

Wysokie rachunki za prąd mogą być winą licznika. Tak sprawdzisz, czy działa poprawnie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie