Gdzie wyrzucić zużyte filtry do wody? Całe życie robiłeś to źle
Selektywna zbiórka odpadów pozwala na ich recykling i jest rozwiązaniem zarówno ekologicznym, jak i ekonomicznym w szerszej skali. Mimo że w Polsce sortujemy śmieci już od kilku lat, niektóre z nich wciąż stanowią problem. Wśród nich są filtry do wody, w których wyrzucaniu popełniamy częsty błąd.
Odpowiednie segregowanie śmieci pozwala na ich powtórne wykorzystanie. Dzięki temu zmniejszamy ilość szkodliwych gazów, oszczędzamy energię i ograniczamy produkcję ścieków, co korzystnie wpływa na środowisko. Błędy popełniane podczas segregowania odpadów wciąż popełniamy, łatwo je jednak zniwelować poszerzając swoją wiedzę.
Jeśli korzystasz z filtrów do wody w dzbankach czy butelkach, z pewnością cenisz sobie ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania. Jednak wyrzucając zużyte wkłady, być może nieświadomie popełniasz błąd, wybierając pojemnik na plastik i metal. Wydaje się nam to właściwym wyborem, niestety tak nie jest.
Filtry do wody wyrzucamy do pojemników na odpady zmieszane w kolorze czarnym. Niektóre markety posiadają specjalne pojemniki do takich odpadów i warto z nich korzystać. Jeśli nie masz jednak takiej możliwości, niech twoim wyborem pozostaną odpady zmieszane.
Filtry do wody pozwalają na używanie spożywcze zwykłej kranówki, ponieważ ją oczyszczają. W ten sposób oszczędzamy pieniądze, ponieważ nie kupujemy wody w butelkach, a przy okazji wspieramy środowisko, ograniczając zużycie plastiku. Wielu osobom wydaje się, że wkłady do butelek czy dzbanków są wykonane z plastiku.
Tymczasem filtry do wody to skomplikowane urządzenia, zawierające siateczki ochronne, węgiel aktywny i żywicę jonowymienną. Dzięki temu wyłapują cząsteczki brudu i tłuszczu oraz oczyszczają wodę z kamienia. Wszystko to sprawia, że wkłady czyszczące zaliczane są do tak zwanych odpadów trudnych, które swoją obecnością w odpadach plastikowych i metalowych wyliczają je z dalszego recyklingu. Dlatego ważne jest, by filtry do wody wyrzucać do odpadów zmieszanych.
Czytaj też: Gdzie wyrzucasz stare książki i podręczniki? Pojemnik na papier to nie zawsze dobre rozwiązanie
Filtr do wody można po prostu wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane, wcześniej lepiej go jednak rozetnij. Część z nich składa się z plastiku oraz wkładu filtrującego, który zawiera aktywny węgiel. Plastikową część filtra możesz wyrzucić do odpadów sztucznych, natomiast wkład do zmieszanych. Rozcięcie filtra ułatwi jego recykling i rozkład substancji, które wchodzą w jego skład. Można to zrobić nożyczkami lub piłką do plastiku. Filtry w dzbankach i butelkach trzeba wymieniać co miesiąc, jeśli mają prawidłowo spełnić swoje zadanie.
Zobacz też:
Babcia zawsze podawała mi go na przeziębienie. Piję przez całą jesień i nie choruję
Wyglądają jak rydze, lecz są niejadalne. W ten sposób je odróżnisz
Uważaj na tego grzyba. Gdy trafi do garnka, całkiem zepsuje smak zupy