Gdzie wyrzucasz śmieci wielkogabarytowe podczas remontu? Większość osób łamie przepisy
Segregacja odpadów jest niezwykle istotna, jeśli chodzi o świadomość ekologiczną. Dotyczy to również śmieci wielogabarytowych, które zazwyczaj podczas robienia remontu, są nie lada wyzwaniem. Można względem nich zauważyć wiele niepoprawnych praktyk. Dowiedz się więc, gdzie należy wyrzucać wielkogabaryty oraz za jakie zachowania może grozić mandat.
Segregacja śmieci dla większości Polaków stała się już czymś zupełnie oczywistym. Umieszczenie odpadów w poprawnym pojemniku nie sprawia problemów, do momentu aż ma się do czynienia ze śmieciami wielogabarytowymi. Względem nich również obowiązują pewne przepisy, jednak mało kto zdaje sobie z nich sprawę, przez co zauważyć można tygodniami walające się meble bądź drzwi tuż obok śmietników... i nie tylko.
Chcąc mówić o segregacji odpadów wielogabarytowych, najważniejsze jest określenie, co do nich jest zaliczane. Popularnie określane “gabaryty" to przedmioty dużych rozmiarów, które zazwyczaj pochodzą z gospodarstw domowych.
Są to takie rzeczy, które są zbyt duże, aby umieścić je w tradycyjnych kontenerach na śmieci. Zalicza się do nich między innymi stare i zepsute meble, drzwi i okna bez futryny, materace, dywany, wózki, duże donice, a także rowery.
W czasie przeprowadzania remontów ta wiedza jest szczególnie ważna, bowiem należy rozróżnić odpady wielkogabarytowe od odpadów poremontowych, do których zalicza się płyty, deski czy wyposażenie łazienki, takie jak wanna czy umywalka. Te podlegają innym regulacjom.
Przeczytaj również: Gdzie wyrzucasz przeterminowane kosmetyki? Odpowiedź wcale nie jest oczywista
Odpady wielkogabarytowe ze względu na swój rozmiar bywają dość problematyczne. Być może dlatego można zaobserwować tak wiele złych praktyk z nimi związanych. Niestety wciąż można spotkać się z meblami i innymi rzeczami o niestandardowych rozmiarach pozostawionymi w lesie czy innych niedozwolonych miejscach.
Nielegalny wywóz śmieci, w tym tych o dużych rozmiarach, może skończyć się grzywną do nawet 5000 zł. Warto również wspomnieć o art. 75 Kodeksu Wykroczeń, który jasno mówi o karze do 500 zł za pozostawienie odpadów w niedozwolonych miejscach.
Istnieją określone zasady dotyczące gabarytów, którymi należy się kierować, chcąc się ich pozbyć. Przede wszystkim należy umieścić je w miejscu do tego wyznaczonym przez administratora budynku mieszkalnego. Najczęściej jest to tuż obok śmietników, z zastrzeżeniem, że należy je składować nie wcześniej niż dzień przed datą wywozu śmieci wielkogabarytowych. W przypadku domów jednorodzinnych najczęściej jest to miejsce tuż przed posesją.
Gabarytów nie można bowiem wynosić cały czas, a jedynie w konkretne daty określające dzień zbiórki. Jeśli z jakiegoś powodu termin ten nie odpowiada, można odpady samodzielnie dostarczyć do PSZOK, czyli punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych.
Warto więc sprawdzić terminy wywozu gabarytów na swoim osiedlu bądź w okolicy. Z pewnością nie należy umieszczać ich ot, tak przy śmietniku, bowiem mogą zalegać tam nawet i przez kilka tygodni, przez co stwarzają niebezpieczeństwo i zaśmiecają przestrzeń.
Zobacz także: Gdzie wyrzucać śmieci z działki ROD? Wielu działkowiczów popełnia błąd
Zobacz też:
Rachunki za ogrzewanie spadną w mgnieniu oka. Wystarczy, że przykleisz to do okien
Nie musisz wymieniać zardzewiałej baterii łazienkowej. Wyczyścisz ją szybko i za grosze
Dzięki tym trikom szybko obierzesz czosnek. Tę kuchenną sztuczkę warto znać