Reklama
Reklama

Gdzie wylewać stary olej? Większość osób robi to źle

Czy na pewno wiesz, gdzie powinny trafić zużyty olej, masło i smalec po smażeniu? Najprawdopodobniej tak jak większość Polaków, prosto z patelni wylewasz je do kuchennego zlewu. Wiedz jednak, że postępując często w ten sposób, możesz zatkać swoje rury. Dlatego, jeśli nie chcesz mieć poważnych problemów z kanalizacją, koniecznie dowiedź się, jak najlepiej pozbyć się starego oleju!

Na pewno potrafisz smażyć potrawy na patelni, ale czy wiesz, gdzie wylewać stary olej zużyty do przygotowywania potraw? Być może tylko wydaje ci się, że tak. Bo prawidłowa utylizacja oleju po smażeniu wcale nie polega na wylaniu go do odpływu zlewozmywalnika czy toalety. 

Tak naprawdę est to najgorszy typ utylizacji, na jaki możesz się zdecydować. Już po kilku takich zabiegach, mogą czekać cię poważne problemy z rurami odpływowymi, w których może wytworzyć się niebezpieczny osad. Na pewno nie chcesz, by te zatkały się, lub pękły, doprowadzając do zalania mieszkania. Dlatego, zamiast wylewać olej do zlewu, zacznij pozbywać się go inną metodą. 

Gdzie wylewać stary olej? Ten prosty trik z folią odmieni twoje życie

Zamiast ryzykować kosztownymi naprawami rur, po prostu wyrzuć olej do śmieci. Nie wylewaj go jednak bezpośrednio do kosza, a do środka folii spożywczej wetkanej w odpływ zlewu. Po prostu rozwiń ją, w zagłębieniu umieść zużyty tłuszcz i zawiń w kulkę. A jeżeli oleju jest dużo, przelej go do słoika. Tak radzi popularna TikTokerka @ ola.eksner.

Sprawdź: Nie wyrzucaj skorupek. Przydadzą ci się podczas prania

Nie tylko olej. Czego jeszcze nie wyrzucać do zlewu?

Pamiętaj jednak, że stary olej to niejedyny produkt, którego nie powinieneś wylewać do zlewu. Poprzez wyrzucenie do odpływu w kuchni nie należy pozbywać się także:

  • fusów po kawie
  • fusów po herbacie
  • makaronu
  • ryżu
  • mąki
  • naklejek z owoców
  • etykiet ze słoików
  • skorupek jaj

Dotyczy to również leków i papierosów oraz produktów higienicznych takich jak: waciki czy mokre chusteczki, które niestety wiele osób wciąż wrzuca do odpływów w zlewie czy muszli w toalecie. A przecież tyle mówi się o tym, aby tego nie robić. 

Czytaj również: Nie wyrzucaj łupin z cebuli. Mają wyjątkowe właściwości

Zobacz też:

​Jest niskokaloryczny i pełen witamin. Sezon już trwa, więc jedz regularnie

Znajomi owijają walizki folią spożywczą? Gdy to przeczytasz, zrobisz tak samo

Wrzucaj do pralki raz w miesiącu. Zapomnisz o wielu problemach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby