Reklama
Reklama

Dostałeś skierowanie do sanatorium? Tak szybko sprawdzisz, ile będziesz czekać w kolejce

Wyjazd do sanatorium to ważny krok w dbaniu o swoje zdrowie oraz dobre samopoczucie. To najlepszy sposób na wyleczenie, złagodzenie dolegliwości, a nawet całkowity powrót do zdrowia. Niestety często taki wyjazd na podstawie skierowania NFZ wiąże się z długim czasem oczekiwania. Jednak nie zawsze musi tak być. Co więcej, niedawno wprowadzone zmiany mają na celu ułatwić cały proces. Podpowiadamy, jak szybko i bezproblemowo sprawdzić, ile będziesz czekać w kolejce do sanatorium.

Wyjazdy do sanatoriów odbywają się najczęściej na podstawie skierowań z Narodowego Funduszu Zdrowia. Jest to bowiem niemały wydatek i nie każdy może sobie pozwolić na prywatny wyjazd. Osoby w różnym wieku, chcąc poprawić stan swojego zdrowia, decydują się na odbycie turnusu, który zazwyczaj trwa trzy tygodnie. Mając już przyznany taki wyjazd, warto na bieżąco kontrolować sytuację związaną z oczekiwaniem w kolejce. Jak można to zrobić?  

Wyjazd do sanatorium na podstawie skierowania NFZ  

Na to, jaki jest czas oczekiwania na wyjazd do sanatorium, wpływ ma wiele czynników. Przede wszystkim liczba pacjentów oczekujących w kolejce, ilość miejsc uzdrowiskowych czy stan zdrowia pacjenta. Na pojawiające się zawirowania w kolejce wpływają również ilości rezygnacji z wyznaczonych turnusów. Sytuacja więc zazwyczaj rozwija się dynamicznie, więc warto ją monitorować.  

Od lipca 2023 roku weszła istotna zmiana, która wpłynęła na ogólny proces starania się o przyznanie wyjazdu na wyjazd do sanatorium. Skierowania wystawiane są wyłącznie w formie elektronicznej, czyli tak zwane e-skierowania. Jest to niezwykłe ułatwienie i usprawnienie procesu. Dlaczego? 

Osoba starająca się o turnus nie musi już wysyłać skierowania do NFZ, tak jak odbywało się to jeszcze do niedawna. Cały ten proces jest zautomatyzowany, wobec czego po otrzymaniu skierowania, pozostaje czekać na decyzje. Czasami może się zdarzyć odmowa bądź prośba o dosłanie dodatkowej dokumentacji.  

Przeczytaj również: Bije na głowę wszystkie suplementy na odporność. Wystarczy łyżeczka dziennie

Przeglądarka skierowań na leczenie uzdrowiskowe NFZ  

Po dokonaniu wszelkich formalności status e-skierowania można monitorować na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) oraz w aplikacji. To tam znajdzie się również informacja o tym czy skierowanie zostało zaakceptowane. Pojawią się wtedy informacje o przydzielonym numerze, sposobie rozpatrzenia, a także przewidywanym czasie oczekiwania.  

Chcąc być na bieżąco ze swoim miejscem w kolejce do udzielenia świadczenia, warto skorzystać z przeglądarki skierowań na leczenie uzdrowiskowego NFZ. Wystarczy wpisać w niej numer skierowania oraz datę urodzenia. Tym sposobem szybko dowiesz się, ile osób przed Tobą oczekuje w kolejce oraz jak szybko zmniejsza się ta liczba.  

Dobrze być na bieżąco z długością kolejki, aby orientować się mniej więcej na jaki czas w roku, może przypaść wyjazd. Warto zaznaczyć, że pacjent powinien otrzymać decyzję o dostępności miejsc w sanatorium nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem turnusu.  

Zobacz też:

Polacy zbierają te grzyby na potęgę, choć są trujące. Wkrótce zacznie się na nie sezon

Nie masz czasu na aktywność fizyczną? Dzięki tym ekspresowym ćwiczeniom utrzymasz formę

Woda przestanie zbierać się w lodówce. Wystarczy, że poznasz przyczynę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie