Reklama
Reklama

​Domowy sposób na czyszczenie piekarnika. Wystarczy pół godziny i będzie błyszczał jak nowy

Piekarnik to jeden z tych sprzętów kuchennych, który niestety łatwo pobrudzić. Wystarczy, że podczas pieczenia kapnie nam trochę tłuszczu czy ciasto zbyt mocno wyrośnie z foremki i jego resztki przypalą się na dole komory. Na szczęście istnieje domowy sposób na szybkie, a także skuteczne wyczyszczenie piekarnika.

Naczynie żaroodporne, woda i... dwie cytryny — piekarnik będzie lśnił!

Czystość piekarnika to nie tylko jego wygląd zewnętrzny, ale również komfort użytkowania. Jeśli nie wyczyścimy dokładnie spalenizny, tłuszczu czy resztek żywności, przy kolejnym użyciu nasza potrawa może przejść nieprzyjemnym zapachem, a dodatkowo brudny piekarnik może sprawić, że zadymimy całą kuchnię. Dlatego właśnie tak ważne jest jego regularne mycie. Jeśli jednak nasz piekarnik będzie w takim stanie, że zwykły płyn nie pozwoli dokładnie usunąć zabrudzeń, wtedy konieczne będzie wykorzystanie niezwykle skutecznych domowych sposobów.

Sprawdź również: Polacy jedzą te owoce na potęgę, a zimą mogą za to słono zapłacić

Przed czyszczeniem piekarnika przygotuj naczynie żaroodporne, wodę i dwie cytryny. Możesz także użyć innych cytrusów jak grejpfrut, limonka czy pomarańcz. Wszystko zależy od tego, co aktualnie masz pod ręką — możliwe jest również ich mieszanie np. jedna cytryna i jedna pomarańcz. Piekarnik rozgrzej do 120 stopni Celsjusza. W międzyczasie nalej wodę do naczynia żaroodpornego, by wypełniła 1/3 jego objętości. Owoce przekrój na pół, wyciśnij z nich sok i wlej go do naczynia z wodą. Włóż do niego także resztki owoców.

Naczynie żaroodporne z wodą i cytrusami wstaw do piekarnika na 30 minut. Jeśli zabrudzenia w twoim piekarniku powstały dużo wcześniej, możesz wydłużyć ten czas, jednak pamiętaj o kontrolowaniu ilości płynu. Po tym czasie wystudź lekko piekarnik i dokładnie przetrzyj jego wnętrze gąbką namoczoną w wodzie z sokiem z cytryny. Na koniec wytrzyj do sucha ręcznikiem papierowym. Teraz możesz korzystać z czystego, lśniącego i pachnącego piekarnika.

Zobacz też:

Czyszczenie kranu nie musi być czasochłonne i męczące. Wypróbuj tę metodę, a będzie lśnił

Katarzyna Bosacka wyjaśnia, jak kupić dobrą sałatę. Pamiętaj o tym podczas zakupów

Najlepsze ćwiczenie na odchudzanie. W ten sposób skutecznie spalisz tkankę tłuszczową

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czyszczenie | domowe sposoby | sprzątanie | triki