Reklama
Reklama

Do kiedy można trzymać w domu ozdoby wielkanocne? Nie zostało dużo czasu

Dekorowanie domu na Boże Narodzenie czy na Wielkanoc to jedna z przyjemniejszych czynności. Wiosną ozdoby dość szybko jednak znikają z naszych mieszkań. Jak długo trwa okres wielkanocny i do kiedy powinniśmy się pozbyć zajączków, pisanek czy innych dekoracji? Wyjaśniamy.

Wielu osobom wydaje się, że Wielkanoc mija niezmiernie szybko, a sam wielkanocny okres jest znacznie krótszy niż okres bożonarodzeniowy. Niewątpliwie duży wpływ ma na to brak dekorowanej długo przed świętami choinki czy płynących z radia kolęd i świątecznych piosenek.

Niektórzy zastanawiają się, czy pieczołowicie przystrojone na Wielkanoc domy mogą jeszcze przez jakiś czas zachwycać wiosennymi ozdobami, czy też tuż po świętach powinniśmy je zdjąć. Odpowiedź może być dla części osób sporym zaskoczeniem.

Jak długo trwa okres wielkanocny? To może zaskoczyć

Przygotowania do Wielkanocy trwają znacznie dłużej, niż można później cieszyć się samym świętem. Oprócz szykowania potraw dbamy również o wysprzątanie domu i jego ładne przystrojenie. Na stołach czy szafkach pojawiają się więc kurczaki, zające, baranki, pisanki czy wiosenne kwiaty. Ozdób może być bardzo dużo, a wiele z nich tak urokliwych, że z żalem ponownie chowa się je do pudeł. Czy jest to jednak konieczne zaraz po świętach? Jak długo trwa okres wielkanocny?

Wielkanoc jest ruchomym świętem, ale sam okres wielkanocny trwa tyle samo — bez względu na termin. Zaczyna się w Wielką Niedzielę, czyli w Wielkanoc, a kończy w święto Zesłania Ducha Świętego, przypadające 50 dni później. W roku 2024 święto to przypada 19 maja.

Czytaj też: Zostało ci jedzenie po świętach? Te produkty możesz mrozić bez obaw 

Lubisz ozdoby wielkanocne? Sam zadecyduj, kiedy je schować

Wiele osób dekoruje domy na Wielkanoc już na początku Wielkiego Postu. Inni ozdabiają dom świątecznymi dodatkami dopiero przed samymi świętami. Warto jednak pamiętać, że możemy również schować wielkanocne ozdoby w dowolnym momencie. Jest to indywidualna decyzja.

Niektórzy przystępują do sprzątania tuż po świętach, a inni w roku 2024 będą czekać nawet do maja. Osoby wierzące zwykle trzymają wielkanocne dekoracje do Niedzieli Miłosierdzia Bożego, przypadającej tydzień po Wielkanocy. Można też zaczekać aż do święta Zesłania Ducha Świętego. Pozbycie się wielkanocnych ozdób tuż po Lanym Poniedziałku nie jest jednak absolutnie grzechem.

Zobacz też:

Tak Amerykanie odstraszają komary. Tania i skuteczna metoda sprawdzi się też u nas

Nie wyrzucaj zużytych plastikowych reklamówek. Włóż je do pralki, a efekt cię zaskoczy

"Ukryta" funkcja pralki. Mało kto o niej wie, a jest kluczem do oszczędności

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzątanie