Reklama
Reklama

Dni wolne od pracy 2024. W drugiej połowie roku możesz mieć nawet 11 dni wolnych

Za nami już prawie połowa roku 2024. Sporo długich weekendów dawno odeszło w niepamięć. Jednak w drugiej połowie roku również możemy liczyć na dni wolne od pracy i szkoły. Sprytnie zaplanowany urlop sprawi, że możesz mieć ponad tydzień wolnego, oszczędzając dni urlopowe.

Drugie półrocze 2024: dni wolne od pracy i szkoły 

Choć najbardziej cieszą nas majowe i czerwcowe długie weekendy, to przed nami jeszcze kilka okazji, żeby odpocząć. W kalendarzu na 2024 roku dni wolne od pracy i szkoły w drugim półroczu wypadają następująco:  

  • 15 sierpnia, czwartek - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Święto Wojska Polskiego; 
  • 1 listopada, piątek - Wszystkich Świętych; 
  • 11 listopada, poniedziałek - Narodowe Święto Niepodległości; 
  • 25 grudnia, środa - pierwszy dzień Bożego Narodzenia; 
  • 26 grudnia, czwartek - drugi dzień Bożego Narodzenia. 

Wszystkie te dni są ustawowo wolne od pracy i nauki szkolnej, co oznacza, że nie tylko my będziemy mieli wolne, ale również pracownicy urzędów czy sklepów wielkopowierzchniowych.  

15 sierpnia: dzień wolny od pracy 

15 sierpnia to święto jednocześnie państwowe i kościelne. Tego dnia katolicy obchodzą Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, obecność w kościele jest dla nich wtedy obowiązkowa. Z drugiej strony jest to również Święto Wojska Polskiego, obchodzone hucznie w całym kraju. Odbywają się wtedy defilady, pokazy wojskowe i festyny dla rodzin. Oba święta nie są ruchome, przypadają zawsze 15 sierpnia, w tym roku jest to czwartek. Biorąc więc urlop w piątek, możemy zapewnić sobie cztery dni odpoczynku. Z uwagi na to, że sierpień jest miesiącem letnim, biorąc urlop w okolicach 15 sierpnia, zaoszczędzimy zawsze jeden dzień urlopu.  

Czytaj też: Te pieniądze w małżeństwie nie są wspólne. Nawet w przypadku braku intercyzy

1 i 11 listopada: jak wypadają w 2024 roku?  

1 listopada to Dzień Wszystkich Świętych, kiedy tradycyjnie odwiedzamy groby naszych bliskich. W tym roku wypada on w piątek, automatycznie przedłuża nam więc weekend 2 /3 listopada o jeden dzień. Jeszcze lepszą wiadomością jest to, że Święto Niepodległości wypada 11 listopada, w poniedziałek. Biorąc więc urlop na 5 dni od 4 do 8 listopada, możemy mieć aż 11 dni wolnego z rzędu. Przez tak długi czas można naprawdę porządnie odpocząć. Co prawda często w Polsce aura do tego nie zachęca, ale listopadowe ceny lotów do cieplejszych miejsc są zawsze nieco niższe niż w okresie wakacyjnym.  

Jak wypadają Święta Bożego Narodzenia 2024?  

Choć jako początek Świąt Bożego Narodzenia traktujemy Wigilię, to nie jest ona dniem wolnym od pracy. W tym roku Wigilia przypada na wtorek, a kolejne dni świąt, czyli 25 i 26 grudnia, na środę i czwartek. Jeśli więc weźmiemy urlop w piątek, możemy cieszyć się aż pięcioma dniami wolnymi od pracy. Natomiast jeśli ktoś chce wziąć wolne w całym tygodniu świątecznym, to biorąc trzy dni urlopu, od 23 do 27 grudnia, będzie miał aż dziewięć dni wolnego. Nieco inaczej rzecz wygląda w przypadku uczniów. Według kalendarza roku szkolnego 2024/25 ustalonego przez MEN, dni wolne od szkoły w grudniu 2024 wypadają od 23 do 31 grudnia.   

Zobacz też:

Masz w łazience taką zasłonę prysznicową? Lepiej ją wyrzuć, jest szkodliwa dla zdrowia

​Pij przed śniadaniem. Poprawisz odporność i pozbędziesz się boczków

Tyle możesz schudnąć, regularnie jeżdżąc na rowerze. Sprawdź, ile kalorii spalasz w godzinę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: urlop