Reklama
Reklama

Dlaczego jeszcze tego nie zakazali? Najbardziej szkodliwe produkty spożywcze, które masz w swojej kuchni

Na sklepowych pólkach nie brakuje artykułów spożywczych, które mimo przyjemnego smaku lub aromatu są bardzo niezdrowe dla naszego organizmu. Niestety nie w każdym przypadku walory smakowe idą w parze z jakością i dobrym składem. Przedstawiamy listę produktów, których należy unikać.

„Jesteś tym, co jesz” to trafne powiedzenie. Człowiek powinien traktować swoje ciało jako narzędzie lub idąc dalej „dom”. Dostarczając organizmowi wartościowych składników, można liczyć na dobre samopoczucie, niezachwiane zdrowie i zadowalającą formę fizyczną. Niestety, wybierając niektóre produkty możne nie tyle sobie w tym nie pomóc, ile zaszkodzić.

Dieta powinna być różnorodna, zbilansowana i zdrowa. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że produkty, których używamy do przyrządzania wielu potraw, nie należą do najzdrowszych, a często są po prostu szkodliwe. By uniknąć przykrych niespodzianek, najlepiej czytać skład kupowanych produktów. Warto również zapoznać się z poniższym wykazem. 

Frytki i fast food

O tym, że fast foody są niezdrowe wiedzą prawdopodobnie wszyscy, wiele osób wciąż jednak po nie sięga. Znajduje się w nich nie tylko dużo tłuszczu i kalorii, które przyczyniają się to do otyłości, a także wad serca oraz zwiększonego prawdopodobieństwa wystąpienia nowotworów. Są również pełne soli, wzmacniaczy smaku i sztucznych dodatków. Regularne spożywanie fast foodów oraz gotowych, pakowanych frytek smażonych na głębokim oleju bardzo negatywnie wpływa na zdrowie.

Napoje energetyczne

Napoje energetyzujące zawierają potężną dawkę kofeiny. Stymulanty takie jak m.in. tauryna czy guarana mogą pomóc od czasu do czasu w walce ze zmęczeniem, w sytuacjach kryzysowych. Jednak regularne pobudzanie się takimi produktami, możne doprowadzić do: 

  • zwiększonego ciśnienia krwi, 
  • zaburzenia rytmu serca, 
  • problemów ze snem, trawieniem, a nawet spowodować uzależnienie.

Wędliny i przetworzone mięso

Większość wędlin dostępnych dużych, popularnych sklepach spożywczych zawiera azotan sodu. Jego zadaniem jest konserwowanie wędlin i mięsa oraz nadawanie im atrakcyjnego, różowego odcienia. Często zawierają one również dużo soli i wzmacniaczy smaku. W niektórych wędlinach i mięsach poddawanych obróbce cieplnej mogą występować nitrozaminy. Są to substancje rakotwórcze. 

Napoje słodzone i alkohol

Jeśli w Twojej diecie na stałe zagościły napoje słodzone i alkohol, to powinieneś coś w niej zmienić. W napojach słodzonych znajduje się ogromna ilość cukru, nawet po kilkadziesiąt kostek na 100 ml. Regularne spożywanie takich soków, czy napojów gazowanych, może doprowadzić do otyłości, cukrzycy lub chorób serca. Częste przyjmowanie alkoholu może doprowadzić do uszkodzenia wątroby, a konkretnie stanu określanego marskością. Do innych skutków ubocznych zalicza się:

  • słaby układ odpornościowy, 
  • problemy z układem nerwowym i trawieniem, 
  • nieprawidłową pracę serca.

Kostki rosołowe

Kostki rosołowe są powszechnie używane w wielu domach. Przyrządzą się na nich zupy, gulasze oraz sosy. Mimo że kojarzą nam się z niedzielnym, aromatycznym rosołem, tak naprawdę są bardzo niezdrowe. W większości z nich znajdują się duże ilości soli, tłuszcze tras, czyli utrwadzone kwasy tłuszczowe, konserwanty, barwniki, wzmacniacze smaku i zapachu. 

Słodycze

Trzeba to powiedzieć otwarcie - słodyczce zawierające biały cukier są bardzo szkodliwe dla naszego organizmu. Powodują otyłość, zwiększają ryzyko wystąpienia cukrzycy, przyczyniają się do próchnicy jamy ustnej. Dodatkowo cukier, a nawet słodki smak są bardzo mocno uzależniające.

W słodyczach oprócz cukry prostego znajdują się również inne niezdrowe dodatki, takie jak syrop glukozowo-fruktozowy, barwniki czy olej palmowy.

Zupki w proszku

Gotowe zupki instant czasy świetności chyba mają już za sobą, jednak wciąż można znaleźć amatorów tego typu przekąsek. Mimo że są bardzo szybkie w przygotowaniu i sycące, lepiej z nich zrezygnować. W ich składzie znajdują się głównie węglowodany oraz tłuszcz. Ponadto zawierają dużo soli i wzmacniacze smaku (bardzo niezdrowy glutaminian sodu). 

Zawierają niewiele białka, są też niemal zupełnie pozbawione witamin i minerałów.

Zobacz też:

Ten trik ochroni cię przed złodziejami na cmentarzu. Nigdy więcej nie zabiorą ci lampionu

Kiszona kapusta nie tylko do obiadu. Możesz użyć jej w trakcie sprzątania

Robisz to z grzybami przed suszeniem? Nie dziw się, że pleśnieją

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie