Reklama
Reklama

Co zrobić, żeby jabłka nie ściemniały po obraniu? Najlepszy babciny sposób

Jabłka są zdrowotną bombą witaminową. Ludzi często irytuje jednak w nich to, że po obraniu szybko brązowieją i tracą swój unikalny smak, przez co nie wydają się już tak apetyczne. Jeżeli tobie również to przeszkadza, wypróbuj prosty i tani trik na przedłużenie świeżości obranych owoców. Po prostu zanurz w tym jabłka, a na pewno szybko nie ściemnieją.

Jesienią możesz do woli zajadać się pysznymi i zdrowymi jabłkami, które zawierają mnóstwo witamin. Przygotujesz z pyszną szarlotkę, naleśniki, musy, ale polecami ci również jak najczęściej sięgać po jako przekąskę. Jeśli tylko lubisz, jedz je solo razem ze skórką po umyciu, ale większości osób bardziej smakują obrane jabłka. 

Niestety to rozwiązanie ma również swoje wady, ponieważ, na ogół, już po kilku godzinach obrane i pokrojone owoce zaczynają ciemnieć i przez to nie wydają się już tak apetyczne. Na szczęście istnieje prosty sposób, aby zaradzić szybkiemu brązowieniu obranych jabłek. Wystarczy, że zanurzysz je w tym produkcie, a przez długi czas będą jasne i świeże. 

Ciemnienie jabłek po obraniu jest zupełnie normalne

Ciemnienie jabłek oraz innych bogatych w enzymy owoców, np. gruszek, bananów czy awokado po obraniu jest naturalną reakcją chemiczną. Gdy owoce zostają pozbawione skórki, ich wewnętrzna część narażona jest na kontakt z tlenem. Dochodzi więc do tzw. oksydacji, którego efektem ubocznym są ciemne plamy pojawiające się na powietrzni owoców. 

Może cię zainteresować: Cytryna nigdy więcej nie spleśnieje. Zrób to przed włożeniem jej do lodówki

Co zrobić, żeby jabłka nie ciemniały? Wystarczy, że zanurzysz je w tym

Powyższego procesu nie można całkowicie powstrzymać. Istnieje jednak prosty domowy sposób na to, aby jabłka nie ciemniały tak szybko. Wystarczy, że zanurzysz obrane i pokrojone jabłka w gazowanej wodzie. Dzięki temu zachowają one swój kolor i będą świeże przez dłuższy czas. 

Inne sposoby, aby jabłka nie brązowiały po obraniu

Nie martw się, jednak jeśli nie masz w domu wody gazowanej, bo to tylko jeden z wielu sposobów zapobiegania ciemnienia owoców. Aby jabłka nie brązowiały, możesz również:

  • sparzyć jabłka w gorącej wodzie
  • skropić jabłka wodą z cytryną
  • obtoczyć jabłka w cukrze
  • namoczyć jabłka sokiem ananasowym

Czytaj również: To najniebezpieczniejsze drzewo świata. Przypomina jabłoń, ale jest groźne

Zobacz też:

Spryskaj tym podeszwy butów. Unikniesz bolesnego upadku na lodzie

Tak szybko wyczyścisz zamszowe buty. Niezbędny składnik znajdziesz w kuchni

Wrzuć to do czajnika, a po dwóch godzinach osad z kamienia zniknie bez śladu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki | domowe sposoby