Chcesz wyciąć drzewo na swojej działce? W tym przypadku nie potrzebujesz pozwolenia
Jeżeli chcemy przeprowadzić zmiany w naszym ogrodzie, to musimy pamiętać o tym, aby przestrzegać zasad, które dotyczą ochrony środowiska. Wobec tego, zanim wytniemy drzewo lub krzew, powinniśmy uzyskać specjalne pozwolenie od gminy. Są jednak sytuacje, gdy nie będzie to konieczne. Sprawdź, kiedy niepotrzebne jest zezwolenie na wycinkę drzew.
W przypadku, gdy chcemy wyciąć drzewo w naszym ogrodzie, powinniśmy złożyć specjalny wniosek w gminie, aby móc je usunąć zgodnie z przepisami. Jednak nie w każdej sytuacji konieczna będzie wizyta w urzędzie. Sprawdź, w jakich sytuacjach nie trzeba wnioskować o zgodę na wycinkę drzew.
Wycinka drzew na prywatnej posesji potrafi być problematyczna ze względu na to, że bardzo często konieczne jest posiadanie zezwolenia na tego typu działanie, które uregulowane jest normami prawnymi. Organem, który odpowiedzialny jest za udzielenie takiego pozwolenia, jest gmina. Możemy do niej zwrócić się osobiście lub złożyć odpowiednie pismo przez internet.
Zanim jednak przystąpimy do składania dokumentów, musimy zebrać kilka podstawowych informacji, odnoszących się do rośliny, którą zamierzamy wyciąć. Niezbędne będzie również podanie imienia i nazwiska wnioskodawcy, jego danych kontaktowych, adresu, ewidencji dotyczących nieruchomości, a także tego, dlaczego chcemy wyciąć drzewo.
Czytaj również: Jak często wymieniasz ręczniki? Większość osób robi to zbyt rzadko
Oprócz tego musimy również podać nazwę gatunku drzewa lub krzewu, a także obwód pnia mierzony na wysokości 130 cm. Jeżeli roślina posiada więcej niż jeden pień na tej wysokości, musimy podać wymiar każdego z nich.
Kiedy złożymy już wniosek, musimy poczekać na wizytę urzędnika. Trwa to do 21 dni. Podczas wizyty dokonuje on oględzin działki i podejmuje ostateczną decyzję. Warto również wiedzieć, że lepiej unikać tego typu działań w okresie od 1 marca do 15 października. Wtedy to ptaki przechodzą okres lęgowy i nasz wniosek może zostać odrzucony ze względu na obecność zwierząt.
Z racji tego, że drzewa stanowią bardzo ważną część ekosystemu, to usuwanie poszczególnych gatunków może znacząco wpływać na urodzajność gleby na danym terenie. To właśnie z tego powodu konieczne jest informowanie władz o wycinaniu drzew.
Są jednak sytuacje, w których nie musimy składać wniosków do gminy i możemy zwyczajnie przeprowadzić wycinkę. Możliwe jest to kilku przypadkach. Bez zawiadamiania urzędu możemy usunąć:
- Topolę, klon jesionolistny i srebrzysty - w przypadku, gdy obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza 80 cm.
- Kasztanowca zwyczajnego, planta, robinii akacjowej - jeśli objętość obwodu ich pnia nie przekracza 60 cm.
- Inne gatunki - w przypadku, gdy objętość ich pnia nie przekracza 50 cm.
Pamiętajmy jednak, że we wszystkich innych sytuacjach, musimy uzyskać pozwolenie na wycinkę drzew od organów zarządzających gminą. W momencie niezastosowania się do tych przepisów grozi nam mandat w wysokości dwukrotnych kosztów wycinki.
Zobacz też:
Są nie tylko smaczne, ale też bardzo zdrowe. Zbieraj te grzyby, póki trwa sezon
Twoja pralka nie dopiera ubrań? To może być przyczyną
Cierpisz na bezsenność? Zastosuj tę metodę, a zaśniesz w kilka minut