Czas zadbać o bukszpan w ogrodzie. Nie przegap tego terminu
Bukszpan to popularny, zimozielony krzew, który zdobi ogród przez cały rok. Żeby jednak zachwycał swoim wyglądem, należy pilnować terminów poszczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Już w drugiej połowie sierpnia trzeba będzie odpowiednio o niego zadbać. Zapisz tę datę w swoim kalendarzu, nie przegap sierpniowego cięcia i sadzenie bukszpanu.
Bukszpan można uprawiać na różne sposoby. Sprawdza się jako żywopłot oraz uzupełnienie kameralnych ogrodów, skalniaków i tarasów. Z kolei odmiana Marginata zdobi parki i ogrody publiczne. Na drugą połowę sierpnia zaplanuj jego przycinanie i sadzenie. Podpowiadamy, kiedy wypada ostateczny termin tych dwóch zabiegów.
Bukszpan przycinamy dwa razy w roku - wiosną i latem. Po tym zabiegu roślina zaczyna wypuszczać nowe gałązki. Jeśli wykonamy cięcie zbyt późno, to pędy nie zdążą stwardnieć przed zimą. W związku z tym zabije je mróz, a z tego powodu obumrze cały krzew.
Letnie cięcie tej rośliny najlepiej wykonać w drugiej połowie sierpnia. Ostatecznym terminem jest początek września. Wczesną jesienią pędy będą miały czas na zdrewnienie i przygotowanie się do jesiennych i zimowych mrozów.
Pierwsze cięcie wykonujemy wiosną, po przymrozkach i po ukorzenieniu się bukszpanu. Wtedy tniemy krzewy o połowę, formując ich kształt. Umożliwiamy wówczas wyprodukowanie nowych, zdrowych gałązek.
Rok po posadzeniu bukszpanu przycinamy go na wysokość około 30 cm od ziemi. W kolejnych latach tniemy roślinę w maju i sierpniu, skracając pędy o 30-50 cm.
W drugiej połowie sierpnia usuwamy martwe gałęzie oraz pozostałości organiczne z wnętrza krzewu. Do zabiegu cięcia używamy sekatora ręcznego albo nożyc.
Wielu ogrodników sadzi bukszpan zimą lub wczesną wiosną. Można też wykonać tę czynność jesienią. To właśnie o tej porze są najlepsze warunki na rozwinięcie korzeni i przyjęcie się w glebie, przed nadejściem mrozów.
Kiedy zatem wykonać jesienne sadzenie bukszpanu? Choć kalendarzowa jesień zaczyna się 23 września, to roślinę najlepiej posadzić nieco wcześniej, czyli na przełomie sierpnia i września. Jeśli kupujesz krzew w pojemniku, to ten zabieg można wykonać w każdym momencie okresu wegetacyjnego.
Zobacz też:
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu
Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony
Zrób to z hostami w doniczkach. Bez problemu je przezimujesz