Reklama
Reklama

Chcesz, by perfumy pachniały przez cały dzień? Aplikuj je w ten sposób

W wyborze perfum kierujemy się ich zapachem, ceną i trwałością. Czasem jesteśmy w stanie więcej zapłacić za zapach, który utrzyma się na naszym ciele dłużej. Trwałość perfum zależy od kilku czynników niezależnych od nas, ale zawsze można ją przedłużyć. Sekretem jest sposób aplikacji.

Sposób aplikacji przedłuży trwałość perfum

To, jak długo będzie się wokół nas roznosił piękny zapach, zależy między innymi od naszej skóry. Perfumy dłużej utrzymają się na skórze dobrze nawilżonej, w suchą szybciej wnikną. Dlatego, jeśli chcesz przedłużyć trwałość perfum, aplikuj je na skórę posmarowaną balsamem. Kiedyś kobiety skrapiały nadgarstki olejkami różanymi lub waniliowymi i ich woń towarzyszyła im przez cały dzień.  

Miejsce aplikacji również przedłuży zapach perfum.  Utrzyma się on dłużej w ciepłych zakamarkach naszego ciała. Dlatego wodą toaletową spryskujemy nadgarstki, zgięcia łokci i szyję. Te miejsca są mocno unaczynione i zawsze utrzymuje się na nich nieco wyższa temperatura.  

Błędem jest natomiast aplikowanie perfum na ubrania. Zapach szybko się z nich ulotni nie uwalniając swoich najgłębszych nut. 

Czytaj też: Chcesz kupić najlepsze perfumy? Wybierz się do drogerii o tej porze dnia

Od czego zależy trwałość perfum?  

Im dłużej nasze ciało pachnie perfumami, tym bardziej je cenimy. Czasem wystarczy jedna kropla, by oszałamiający zapach ciągnął się za nami przez cały dzień. Od czego zależy trwałość perfum? Przede wszystkim od stężenia olejków zapachowych. Jest ono najwyższe w perfumach, w których stężenie olejków wynosi od 20 do 45%. Im wyższy procent ich zawartości, tym trwalszy będzie zapach. Takie perfumy będą też najdroższe.  

Od perfum należy odróżnić wody perfumowane. Zawierają one nieco mniejsze stężenie olejków - od 10 do 20%. Warto dodać, że w wodach perfumowanych stosunek ceny do jakości jest dość atrakcyjny. Nie są tak drogie, jak perfumy, a ich zapach utrzymuje się dość długo.  

Natomiast najmniejszą trwałością odznaczają się wody toaletowe, które mają od 5 do 10% olejków zapachowych. Nie są zbyt trwałe, ale za to znacznie tańsze niż ich odpowiedniki w postaci perfum.  

Innym czynnikiem, od którego zależy trwałość perfum, są zawarte w nich nuty zapachowe. Dobre perfumy mają je trzy:  

  • nuta głowy - zapach wyczuwalny w pierwszej chwili, ulatniają się po kwadransie; 
  • nuta serca - zapach wyczuwalny po pół godziny, czasem podtrzymują dłużej nutę głowy; 
  • nuta głębi (bazy) - zapach decydujący o trwałości perfum, który uwalnia się najpóźniej i utrzymuje najdłużej. 

Trwalsze perfumy będą opierać się w nucie głębi na ciężkich zapachach. Należą do nich nuty drzewne, piżmo czy paczula. Dlatego perfumy lekkie krócej się utrzymują na naszej skórze. Ciężkie, intensywne zapachy o wysokim procencie olejków eterycznych są najtrwalsze.  

Tak nie przechowuj perfum, tylko im zaszkodzisz 

Flakoniki z pachnidłami miewają piękne kształty i chętnie je eksponujemy w łazience czy na toaletkach. Tymczasem sposób przechowywania również wpływa na trwałość perfum. Nie lubią one wysokich temperatur, nasłonecznienia i wilgoci.  

Łazienka nie jest najlepszym miejscem do trzymania perfum ze względu na utrzymującą się wilgoć. Podobnie jest z toaletką, na którą pada słońce. Perfumy najlepiej przechowywać w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu. Idealna będzie dla nich zamykana szafka i temperatura między 16 a 21 stopni Celsjusza.  

Zobacz też:

Barszcz nakapał na obrus? Tak ekspresowo usuniesz plamę

Jest jeszcze zdrowszy, niż miód. Wystarczą 2 łyżeczki dziennie, by zwiększyć odporność

Kupujesz cukier waniliowy do świątecznych wypieków? Koniecznie zwróć na to uwagę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zakupy | triki