Brzydki zapach prania to już przeszłość. Wystarczy, że zwrócisz uwagę na ten szczegół
Wyciągasz świeżo wyprane pranie z pralki i te, zamiast pachnieć świeżością, śmierdzi stęchlizną? Niestety to częsty problem, z którym boryka się na co dzień wiele osób. Na szczęście można się z nim łatwo uporać. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka szczegółów oraz sięgnąć po prosty sposób, który przesądzi o świeżości twojego prania.
Pranie po wyciągnięciu z pralki powinno pachnieć świeżością, lecz niestety nie zawsze tak jest. Nieprzyjemny zapach wydobywający się ze środka może pozostawać również na ubraniach. Problem ten może wynikać z wielu czynników, dlatego dobrze wiedzieć, jakich błędów unikać oraz jak skutecznie uporać się z nieprzyjemnym odorem, by móc cieszyć się świeżym i przyjemnym zapachem dopiero co wypranych tkanin.
Śmierdzące pranie tuż po zakończeniu procesu prania może być wynikiem wielu czynników, które stopniowo dokładają po cegiełce do powstawania nieprzyjemnego odoru. Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się nagromadzenie osadów i brudów, które jest konsekwencją zbyt rzadkiego czyszczenia.
W połączeniu z wilgocią to doskonałe warunki do rozwoju pleśni i grzybów, a to już prosta droga do nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z pralki i przenikającego w prane tam ubrania. Chcąc uniknąć takiej sytuacji, obowiązkowo należy regularnie czyścić bęben, uszczelki, a także szufladkę na detergenty. Dodatkowo pamiętaj o niezostawieniu zamkniętej pralki, aby zapewnić odpowiednią wentylację. Dbaj również o drożność pompy odpływowej oraz czystość filtrów.
Innym dość częstym powodem śmierdzącego prania, z którego wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jest przeładowanie bębna zbyt dużą ilością ubrań. Wypełniona aż po brzegi pralka nie stwarza dobrych warunków do dokładnego płukania i wirowania, co wiąże się z pozostaniem brudu i resztek detergentu na tkaninach. A to już prosta droga do brzydkiego zapachu. Warto więc pamiętać, o pozostawieniu w pralce nieco przestrzeni.
Zobacz także: Więcej nie kupisz proszku do prania. Wystarczy, że przyniesiesz z parku to
Niestety pomimo podjętych prób, nieprzyjemny zapach może się jednak wciąż utrzymywać. Wtedy warto przejść do działania i sięgnąć po proste, ale przy tym skuteczne rozwiązanie. W tym celu warto wyciągnąć z kuchennej szafki sodę oczyszczoną, która znana jest z wszechstronnego zastosowania.
Sprawdzi się również w gruntownym czyszczeniu pralki, gdyż posiada właściwości pochłaniające zapach. Warto przygotować pastę z sody oczyszczonej (pół szklanki wody i 2-3 łyżki sody oczyszczonej) i wyczyścić nią uszczelki oraz dozownik na detergenty. Na koniec warto włączyć pusty cykl prania, dodając wcześniej przygotowaną pastę do dozownika na proszek.
Nie posiadając uczulenia na sodę oczyszczoną, warto również na wsadzone do bębna ubrania, wsypać odrobinę sody. Podczas standardowego prania, proszek pochłonie potencjalny brzydki zapach, nie niszcząc przy tym ubrań. Tym sposobem wyciągniesz z pralki świeżo pachnące pranie bez nieprzyjemnego odoru.
Zobacz też:
Gotujesz tak ziemniaki? Przez ten błąd wychodzą twarde i tracą wartości odżywcze
Twoje prześcieradła wyglądają na szare i zużyte? Tak w mig przywrócisz im śnieżną biel