Więcej nie kupisz proszku do prania. Wystarczy, że przyniesiesz z parku to
Jesień obfituje w kasztany, które mają zdecydowanie szersze zastosowanie, niż mogłoby się wydawać. Kasztany zawierają związki chemiczne, dzięki którym wykazują właściwości zbliżone do kupnych środków piorących. Mogą być ekologiczną i darmową alternatywą dla kapsułek czy proszku do prania. Jak wykorzystać kasztany w praniu?
Kasztany są bogate w saponiny, czyli związki powierzchniowo czynne, które obniżają napięcie powierzchniowe wody. Ich budowa cząsteczkowa i wynikające z niej właściwości usuwają zabrudzenia z tkanin podobnie, jak ma to miejsce w przypadku środków piorących. Działanie kasztanów sprawia, że można z nich również zrobić mydło, a nawet płyn do kąpieli.
Pranie w kasztanach nie tylko jest niezwykle ekologiczne, ale także ekonomiczne. Podczas prania wydzielają w pełni biodegradowalne substancje, które nie wykazują szkodliwego działania dla środowiska naturalnego. Warto również wspomnieć, że kasztany są hipoalergiczne i bardzo łatwo dostępne - możemy je zebrać przy okazji spaceru.
Pranie z udziałem kasztanów jest niezwykle proste. Możemy ich użyć jako zamiennik kapsułek lub proszku do prania. Wystarczy, że kilka sztuk kasztanów obierzemy z brązowej skórki i pokroimy na ćwiartki. Następnie umieszczamy je w woreczku do prania lub nawet w zawiązanej skarpetce i wkładamy do bębna pralki. Na tak przygotowane kasztany nakładamy ubrania - podobnie jak w przypadku kapsułek - i pierzemy tak, jak zazwyczaj.
Kasztany mają specyficzny zapach, który jednak szybko ulatnia się z ubrań. Dlatego jako dodatek możemy użyć kilku kropel ulubionego olejku eterycznego. Saponiny zawarte w kasztanach nie uwalniają kolorów z tkanin. Jeżeli planujemy prać białe rzeczy, warto dodać do pralki łyżkę sody oczyszczonej, która dodatkowo zapobiegnie ich szarzeniu. Nie poleca się prać z kasztanami dziecięcych ubranek i pieluszek, które dzieci mogą wkładać później do buzi. Ponieważ zawsze istnieje ryzyko, że nasza pralka niedostatecznie wypłukała tkaniny.
Zobacz też:
Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć
Wiesz, gdzie wyrzucić puszkę po rybie? Prawie każdy robi to źle
Rachunki za ogrzewanie spadną w mgnieniu oka. Wystarczy, że przykleisz to do okien