Reklama
Reklama

Black Friday już niedługo. Kiedy wybrać się na zakupy, by upolować promocje?

Black Friday to tradycja, która przywędrowała do Polski zza oceanu. W ten jeden dzień w roku sklepy decydują się na szalone obniżki. Powoduje to szał zakupowy, który nie sposób ominąć, a czasem nawet nie warto go omijać. Kiedy wypada Black Friday w 2023 roku? Wtedy wybierz się na polowanie okazji.

Black Friday, czyli Czarny piątek, to zwrot, który pochodzi z Filadelfii. Termin zaczął być używany w latach 60. i służył do opisania tłumu i korków, które spowodował okres przedświątecznych zakupów. Określenia czasopismo The New York Times po raz pierwszy użyło dopiero 29 listopada 1975 roku.

Od początku XXI wieku Black Friday promowany jest w coraz większej ilości krajów. Tradycja dotarła też do Polski i jest chętnie wykorzystywana od kilku lat.

Kiedy wybrać się na zakupy, żeby zaoszczędzić?

Black Friday obchodzone jest tradycyjnie w piątek po amerykańskim Święcie Dziękczynienia. Jest więc to zawsze ostatni piątek listopada.

W 2023 roku Black Friday wypada 24 listopada. To tego dnia będzie można świętować obniżanie cen. Tym samym zostanie też rozpoczęty przedświąteczny okres zakupowy.

Czytaj także: Nabieramy się na to na każdych zakupach. Czym jest greenwashing?

Nie daj się nabrać na fałszywe obniżki

Niestety, obniżki cen w Black Friday niekiedy są tylko pozorne. Część sklepów, zamiast zmniejszać koszty zakupu produktów, to wcześniej je zwiększa, żeby je później rzekomo zredukować. W efekcie otrzymujemy fałszywą obniżkę. Ceny po niej potrafią być często większe niż wcześniej.

Dzięki wprowadzonej w życie 1 stycznia 2023 roku Dyrektywie Omnibus konsumenci mogą sprawdzić, czy nie są oszukiwani. Sprzedawca ma obowiązek podania najniższej ceny z ostatnich 30 dni przed obniżką.

Zobacz też:

​Jest niskokaloryczny i pełen witamin. Sezon już trwa, więc jedz regularnie

Znajomi owijają walizki folią spożywczą? Gdy to przeczytasz, zrobisz tak samo

Wrzucaj do pralki raz w miesiącu. Zapomnisz o wielu problemach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zakupy