Reklama
Reklama

Bieganie czy szybki marsz? Sprawdź, kiedy spalisz więcej kalorii

Często o wyborze aktywności fizycznej decyduje fakt, ile kalorii można spalić w trakcie jej wykonywania. W związku z tym wiele osób decyduje się na bieganie, aniżeli szybki marsz, ponieważ stanowi ono intensywną formę ćwiczeń. Warto jednak pochylić się nad kwestią spalania kalorii w czasie biegu oraz szybkiego maszerowania, jeśli pod uwagę weźmie się nie tylko czas, ale również dystans.  

Aktywność fizyczna wraz ze zbilansowaną dietą są kluczowymi czynnikami, wpływającymi na stan zdrowia oraz samopoczucie. Wiele osób decyduje się na bieganie, gdyż jest to prosta do wdrożenia aktywność fizyczna, która nie wymaga dużych nakładów finansowych. Tak samo sytuacja wygląda z szybkim marszem. Wybierając aktywność spośród tych dwóch, niektórzy biorą pod rozwagę, która z nich może spalać więcej kalorii.  

Kilometr biegiem czy kilometr szybkim marszem - co spali więcej kalorii?  

Zarówno bieganie, jak i szybki marsz to popularne aktywności fizyczne, które różnią się intensywnością, ale obie niosą za sobą korzyści zdrowotne. Na ogół wydawać by się mogło, że spośród tych dwóch to bieganie spala więcej kalorii. Czy rzeczywiście tak jest?  

Biorąc pod uwagę czas wykonywania aktywności, bieganie przeważa pod względem spalonych kalorii. W czasie 30 minutowego biegu, notowane jest większe zużycie kalorii na minutę, porównując do szybkiego marszu trawiącego tyle samo czasu.  

Jednakże japońscy naukowcy pochylili się nad kwestią porównania biegania z szybkim marszem, ale nie ze względu na czas, lecz pokonany dystans. Okazało się, że marsz może zużywać więcej energii niż bieganie, ale tylko przy określonej prędkości.  

Przy prędkości 7 km/h szybki marsz może wiązać się z wyższym wydatkiem energetycznym niż bieganie. Warto jednak zaznaczyć, że chodzić z zachowaniem takiego tempa są tak naprawdę w stanie tylko wytrenowani sportowcy.  

Zobacz również: Najlepsze ćwiczenie na odchudzanie. W ten sposób skutecznie spalisz tkankę tłuszczową

Od czego zależy liczba spalonych kalorii? 

W przypadku biegania, szybkiego marszu, a także każdej innej aktywności fizycznej należy pamiętać, że wpływ na całkowitą liczbę spalonych kalorii ma wiele różnych czynników. Wśród nich koniecznie trzeba wspomnieć o takich jak poziom sprawności, wiek, waga czy tempo.  

Dodatkowo wpływ na ilość spalonych kalorii będzie miała płeć, wzrost, posiadane choroby bądź dolegliwości. Oczywiście ważna jest również sama aktywności fizyczna, ponieważ każda będzie się cechować inną możliwością spalania kalorii. Czas wykonywania ćwiczeń również ma znacznie.  

Spośród biegania i szybkiego marszu to zazwyczaj bieganie pozwala spalić więcej energii. Jest to bardziej intensywny wysiłek, który angażuje większą liczbę mięśni. Są jednak i takie okoliczności, w których szybki marsz może spalić ich więcej, ale jest to możliwe tylko dla osób niezwykle wysportowanych. Bez względu na to, obie te aktywności posiadają wiele innych pozytywnych aspektów.  

Zobacz też:

Zapomnij o kleszczach w ogrodzie. Wystarczy, że rozsypiesz ten proszek

Wyrzucasz liście rzodkiewki? To błąd. Możesz je wykorzystać

Spryskaj tym firanki. Osy i szerszenie będą się trzymać z daleka

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie