Reklama
Reklama

Babciny sposób na pranie kuchennych ściereczek. Wyglądają jak nowe

Kuchenne ściereczki nie mają łatwego życia. Często są poplamione resztkami jedzenia. Pranie jest wtedy konieczne nie tylko ze względów estetycznych, ale również higienicznych. Wszystko, co ma styczność z żywnością, powinno być nieskazitelnie czyste. Z kuchennymi zabrudzeniami nie zawsze poradzi sobie pralka. O wiele lepiej sprawdzi się stary, babciny sposób na pranie ściereczek.

Pranie ściereczek kuchennych w pralce? Nie zawsze się uda

Bez pralki nie wyobrażamy sobie dziś życia. Współczesne urządzenia mają wiele programów i możliwość ustawiania startu na wybrane godziny. Jednak pranie kuchennych ściereczek w pralce nie jest najlepszym pomysłem. Często bowiem urządzenie nie radzi sobie z bardzo intensywnymi plamami. Pewnie ci się zdarzyło wyciągać z pralki wciąż poplamione kuchenne ręczniki.

Wynika to z faktu, że większość plam po jedzeniu jest trudna do usunięcia. Pomidorowe sosy, wina, zaschnięty tłuszcz wymagają specjalnego potraktowania. Ponadto kuchennymi ściereczkami przecieramy owoce, blaty czy sztućce. Mają więc one bezpośredni kontakt z jedzeniem. Z tego powodu powinny być sterylnie czyste i pozbawione bakterii. Większość drobnoustrojów ginie dopiero w temperaturze powyżej 70 stopni Celsjusza. W pralce ten warunek spełnia tylko jeden program, do którego trudno zgromadzić odpowiednią ilość prania.  

Czytaj też: Tabletki do zmywarki mają więcej zastosowań niż się spodziewasz. Niektóre mogą zaskoczyć

Babciny sposób na pranie kuchennych ściereczek 

Niektórzy z nas mogą pamiętać ogromne garnki z gotującą się bielizną na kuchence. W epoce pralek wirnikowych był to sposób na dezynfekcję pościeli oraz jej wybielenie. Dziś możemy użyć do tego domowego sposobu naszych babć do prania kuchennych ściereczek. Ręczniczki są małe i do ich wygotowania nie potrzebujemy wielkich parowników.  

Ściereczki najpierw wypierz w pralce z innymi rzeczami. Następnie wsadź je do garnka i zalej wodą. Dodaj pół szklanki sody oczyszczonej i płyn do mycia naczyń i wymieszaj. Całość doprowadź do wrzenia, a potem gotuj na małym ogniu przez 20 minut. Co jakiś czas mieszaj zawartość garnka. Następnie przepłucz wygotowane ręczniki i wysusz. W ten sposób pozbędziesz się drobnoustrojów, a twoje ściereczki kuchenne będą idealnie czyste

Zobacz też:

Brak klimatyzacji to nie problem. Tak łatwo schłodzisz mieszkanie podczas upałów

Dni wolne od pracy 2024. W drugiej połowie roku możesz mieć nawet 11 dni wolnych

Czy można jeść fusy z kawy? Odpowiedź naukowców zaskakuje

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | czyszczenie | sprzątanie