Reklama
Reklama

Afrykańskie upały powracają! Ten egipski trik jest odpowiedzą na kolejną falę gorąca

Pogoda w ostatnich dniach niczym nie odbiegała od warunków panujących w tropikalnych krajach. Wysoka wilgotność powietrza, rozpalające promienie słońca i bezchmurne niebo – tak prezentowały się prognozy w ostatnich dniach. Czy coś zmieni się w najbliższych tygodniach?

Zgodnie z informacjami, które opublikowało 11.09.2023 IMGW-PIB, wrzesień w tym roku jest ekstremalnie ciepły termicznie. Cechuje się średnią anomalią obszarową w porównaniu z okresem 1991-2020 na poziomie aż +2,6°C (stan na 10.09.2023 r.). Czy wysokie temperatury będą też obecne w dalszej części miesiąca?

Od dzisiaj (13.09) można odczuć znaczne ochłodzenie. W wielu obszarach Polski mieszkańców przywitał pochmurny i mniej ciepły poranek z dodatkowymi powiewami wiatru. Co ciekawe nie będzie tak przez długi okres. Letnie upały jeszcze powrócą. Kiedy nadejdzie kolejna fala gorąca i jak się na nią przygotować?

Jaka pogoda będzie towarzyszyć nam przez najbliższe dni?

W najbliższych dniach czeka nas diametralne ochłodzenie. Mapy synoptyczne jasno wskazują, że od środy (13.09) do naszego kraju trafi system frontów atmosferycznych i przedfrontowa zbieżność wiatru. Jaki da to efekt?

Skutkiem będą z pewnością silne i przede wszystkim gwałtowne burze w Polsce. Front atmosferyczny przedzierający się przez niebo nad naszym obszarem geograficznym spowoduje także zmianę w zakresie temperatury powietrza. Będzie znacznie zimniej.

O ile stopni zimniej będzie w nadchodzących dniach?

Pogoda będzie załamywać się stopniowo na terenie Polski. Zmiany dotkną najpóźniej obszar kraju na wschodzie. Od samego rana od zachodu na wschód Polski powędruje front burzowy z ulewami, gradem, porywistym wiatrem i ochłodzeniem. 

Największą różnicę temperatury będzie można odczuć w województwie zachodniopomorskim, gdzie temperatura w okolicy miast takich jak Szczecin, czy Koszalin wyniesie 21°C. Do momentu pojawienia się opadów na terenie reszty Polski utrzyma się temperatura od 27°C do 32°C. Jednak po spadnięciu deszczu będzie zimniej - około 20-25°C.

Najchłodniej ma być w nadchodzący czwartek (14.09). W Polsce powietrze będzie znacznie zimniejsze powietrze polarno-morskie. Termometry w praktycznie całym kraju wskażą temperaturę na poziomie 17-23°C. Od piątku zacznie się znów rozpogadzać, a także ocieplać.

Upały powrócą w drugiej połowie września

Fala gorąca znów nadejdzie nad Polskę. Tym razem nastąpi to w drugiej połowie września. Tropikalna pogoda trafi do nas z potężnych i ciepłych mas powietrza zalegających nad Hiszpanią i Francją. Prawdopodobnie ostatni powiew lata poczujemy od środy 20 września.

Upały od trzeciego tygodnia września będą plasować się na poziomie nawet 30°C. Najcieplej będzie na wschodzie Polski, gdzie termometry wskażą pułap wyższy niż wspomniane już 30°C. Prawdopodobnie wrzesień w 2023 r. zostanie zapamiętany jako jeden z najcieplejszych w historii.

Jak radzić sobie z upałami i wysokimi temperaturami?

Ze względu na rychły powrót afrykańskiego gorąca warto też przypomnieć sobie, jak przygotować się na fale intensywnego ciepła. Od drugiej połowy września trzeba będzie znów zwrócić szczególną uwagę na to, żeby:

  • pić minimum od 1,5 do 2 litrów wody dziennie,
  • unikać wychodzenia z domu w godzinach od 11 do 17,
  • stosować krem z filtrem UV,
  • przywdziewać jasne ubrania, chroniące ciało przed słońcem,
  • nosić czapkę lub chustkę w jasnym kolorze,
  • wziąć zimny prysznic z rana lub wieczorem.


To wszystko można uzupełnić o domowe sposoby na upały.
Sprawdzi się mocne wywietrzenie pomieszczenia późnym wieczorem i wczesnym rankiem, żeby wpuścić nieco chłodniejsze powietrze. Można też przygotować naturalną lemoniadę z cytryną i kostkami lodu, aby ulżyć sobie w trakcie gorącego dnia i dodatkowo się nawodnić.

Możesz również wykorzystać egipski sposób na radzenie sobie z upalnymi nocami. Zwilż prześcieradło lub ręcznik chłodną wodą i wykorzystaj je jako zamiennik kołdry. Nie zapomnij o zabezpieczeniu materaca - połóż na nim suchy ręcznik bądź koc.

Zobacz też:

​Jest niskokaloryczny i pełen witamin. Sezon już trwa, więc jedz regularnie

Znajomi owijają walizki folią spożywczą? Gdy to przeczytasz, zrobisz tak samo

Wrzucaj do pralki raz w miesiącu. Zapomnisz o wielu problemach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby