Reklama
Reklama

3 proste ćwiczenia na wieczór. Rozluźnią mięśnie i pomogą ci zasnąć

Po dniu pełnym pracy i obowiązków wiele osób odczuwa zmęczenie oraz spięcie. Nadmiar stresu, a także wielogodzinna praca przy biurku mogą spowodować dolegliwości ze strony obolałego kręgosłupa. Czy można sobie z tym jakoś poradzić? Krótka seria ćwiczeń to idealny pomysł na rozluźnienie napiętych mięśni. Co więcej, taki lekki trening wieczorem wpływa na poprawę samopoczucia oraz jakość snu. Podpowiadamy proste ćwiczenia, które możesz wykonać w domu przed snem i nie potrzebujesz do nich żadnego dodatkowego sprzętu.

Szybkie tempo życia oraz długie godziny spędzone przed komputerem odbijają się na zdrowiu. Zarówno stres, jak i niewłaściwie przybierane postawy wpływają na spięcie mięśni i nieprzyjemne dolegliwości.  

Najlepsze co można zrobić dla obolałych pleców bądź karku to... rozciąganie. Seria ćwiczeń rozciągających pozytywnie wpływa na jakość snu oraz szybszą regenerację. Co więcej, obniża doskwierający ból mięśni i zwiększa zakres ruchu w stawach. Codzienne rozciąganie posiada wiele zalet, dlatego warto wprowadzić je do swojej codziennej rutyny. Dobrze zacząć od wykonywania kilku prostych ćwiczeń.  

Przeczytaj również: 4 ćwiczenia na płaski brzuch. Nie musisz mieć karnetu na siłownię, bo wykonasz je w domu

Rozciąganie kręgosłupa w przeproście  

Ćwiczenie, które świetnie mobilizuje odcinek piersiowy kręgosłupa, jest idealne na rozciągnięcie pospinanych po całym dniu mięśni. Co więcej, skutecznie wzmocni plecy. Wykonanie jest niezwykle proste i przyniesie szybko odczuwalne efekty. 

Wystarczy położyć się na brzuchu i podeprzeć się na dłoniach wysuniętych nieco przed siebie. Następnie unieś tułów w górę, podpierając się na rękach. Unoś się z wdechem, a następnie po chwili wykonaj ruch klatki piersiowej w dół z wydechem. Jest to dobre ćwiczenie dla osób, które prowadzą siedzący tryb życia  i chcą rozciągnąć zastane mięśnie.  

Przeczytaj również: Jeździsz na rowerku stacjonarnym? Sprawdź, jak wpływa na twój organizm

Skręty tułowia  

Chcąc rozluźnić pospinane mięśnie dobre okazują się również skręty tułowia. Można na wiele sposobów urozmaicać to proste ćwiczenie. Działają one wzmacniająco na mięśnie kręgosłupa oraz przynoszą ulgę przy bólu pleców, barków oraz szyi. Przeciwdziała napięciom oraz sztywności.  

Najprostszą wersją tego ćwiczenia jest wygodny siad z wyprostowanymi nogami. Następnie zegnij prawe kolano, piętę umieść jak najbliżej bioder i przybliż kolano do klatki piersiowej. Wykonaj skręt, sięgając prawą ręką podłogi, która jest za tobą. Lewy łokieć umieść po zewnętrznej stronie prawego kolana i lekko przyciśnij, aż poczujesz ucisk. Chwilę wytrzymaj, a następnie powtórz na drugą stronę. Ważne, aby przy każdym ćwiczeniu zwracać uwagę na technikę jego wykonania.  

Rozciągnij również głowę i kark 

Wydają się niepozorne, ale skutecznie wpływają na rozluźnienie karku. Ból odczuwany w szyi może przysporzyć wielu problemów i utrudnić codzienne funkcjonowanie. Odpowiednie rozciąganie może wyeliminować tą uciążliwość.  

Przy wieczornym rozciąganiu stań prosto i przechyl głowę na lewą stronę. Jednocześnie lewą rękę połóż na prawym uchu i delikatnie naciskaj głowę, aż poczujesz napięcie. W tej pozycji wytrzymaj kilka sekund, a następnie te same czynności powtórz na drugą stronę.  

Warto zacząć wieczorne rozciąganie od kilku podstawowych ćwiczeń, aby już na samym początku się nie zniechęcić i zachować regularność. Z czasem serie można wydłużać i urozmaicać o nowe ćwiczenia. Takie regularne rozciąganie sprawi, że poczujesz się lepiej, a twoje plecy podziękują Ci za to. 

Zobacz też:

Truskawki będą świeże nawet przez tydzień. Tak zapobiegniesz szybkiemu psuciu się owoców

Który płyn do mycia naczyń jest najskuteczniejszy? Eksperci ocenili

Te zioła skutecznie odstraszają kleszcze. Posadź je w ogrodzie lub na werandzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie