Reklama
Reklama

Zastanawiałeś się, dlaczego fotele w samolocie są niebieskie? To nie przypadek

Choć podróżowanie samolotem jest dziś czymś powszechnym, dla wielu osób czas spędzony na pokładzie generuje ogromny stres. By zadbać o komfort pasażerów, linie lotnicze wprowadzają wiele udogodnień, a z niektórych większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy. Warto wiedzieć, że znaczenie ma nawet kolor foteli na pokładzie.

Podróżowanie samolotem cieszy się dużą popularnością. To sposób, by szybko i wygodnie dotrzeć nawet w odległe miejsce. Podróżujący mają do wyboru wiele linii i połączeń, a na pokładzie często mogą zamówić coś do picia czy zjedzenia. Jeśli lot jest dłuższy, mogą nawet uciąć sobie drzemkę czy zapaść w sen, by na miejsce dotrzeć wypoczętym. Osoby, które często latają samolotami, uderzyło pewnie kiedyś, że większość linii lotniczych decyduje się na niebieskie siedzenia. Czy ma to jakiś cel? Okazuje się, że tak.

Niebieskie fotele? To troska o komfort psychiczny pasażerów

Samoloty stały się synonimem wygody podróży — personel pokładowy dba bowiem o pasażerów i ich komfort. Okazuje się, że chodzi nie tylko o ogólnie rozumianą wygodę podróżowania, ale i o komfort psychiczny. Linie lotnicze najczęściej bowiem decydują się zamontować na pokładach swoich maszyn niebieskie siedzenia. Choć wielu osobom może się to wydawać nieistotne, decyzja jest jak najbardziej przemyślana. Chodzi o uspokojenie pasażerów i obniżenie u nich poziomu stresu, który bardzo często towarzyszy podróżom samolotem.

Dla części społeczeństwa lot to naprawdę stresujące doświadczenie. Lęk przed lataniem samolotem określany jest mianem awiofobii. Niestety, osoby nim dotknięte często i tak muszą korzystać z usług linii lotniczych, na przykład w celach zawodowych. Linie lotnicze są zaś świadome, iż niektóre kolory wpływają na samopoczucie kojąco, a inne wręcz przeciwnie — pobudzająco. Właśnie dlatego decydują się na stonowane barwy.

Czytaj też: Zamawiasz te napoje w samolocie? Stewardessa tłumaczy, że to błąd 

Dlaczego właśnie niebieski? Inne kolory się nie sprawdziły

Barwa niebieska została uznana przez przewoźników za spokojną i kojącą. Niebieskie fotele mają więc uspokoić zestresowanych pasażerów i miło im się kojarzyć w przyszłości. Niebieski wywołuje bowiem pozytywne odczucia. Uspokajającą barwą jest też zieleń, jednak w samolotach raczej się jej nie widuje — pojawia się za to w wielu pociągach.

Warto wiedzieć, że testowano inne kolory siedzeń w samolotach. W latach 70’ i 80’ niektóre linie lotnicze zdecydowały się na czerwoną tapicerkę, jednak szybko wycofały się z tego pomysłu. Podobno barwa ta miała poniekąd podnosić poziom agresji. 

Zobacz też:

Ten szczyt w polskich Bieszczadach to najlepszy punkt widokowy. Zobaczysz stąd góry z pięciu krajów

Wyspa Kotów. Tam jest ich więcej niż rodzimych mieszkańców

Zastosuj te sprawdzone sposoby. Dzięki nim ubrania po wyjęciu z walizki nie będą więcej pogniecione

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podróż samolotem | turystyka | urlop