Reklama
Reklama

Wybierz się w podróż śladami Geralta. Część scen serialu Netfixa kręcono pod Krakowem

Wiedźmin na stałe wpisał się w światową kulturę, nie tylko za sprawą świetnych książek Andrzeja Sapkowskiego, ale i gier oraz niedawno wyprodukowanego serialu Netflixa. Fani często podążają śladami słynnego Wiedźmina, odwiedzając miejsca, które stanowiły inspirację dla tego uniwersum. Sprawdź, jakie lokalizacje warto zobaczyć, wybierając się w wiedźmińską podróż.

Magiczny świat Geralta z Rivii oczarował miliony fanów i stał się globalnym fenomenem. Jego historia została inspiracją nie tylko dla nowych dzieł, ale i dla osób, które podróżują śladami słynnego Rzeźnika z Blaviken. Przedstawiamy propozycje wycieczek do miejsc, w których fani Geralta, będą mogli poczuć się jak białowłosy łowca potworów.

Fenomen Wiedźmina - jak konkursowe opowiadanie stało się światowym hitem?

Andrzej Sapkowski napisał w grudniu 1986 roku opowiadanie o Wiedźminie na potrzeby konkursu pisma "Fantastyka" i zajął w nim trzecie miejsce. Autor jeszcze wtedy nie planował stworzenia całego wiedźmińskiego cyklu, a także nie przewidywał, jak wielkim fenomenem stanie się jego opowieść.

Niespełna dwa lata później ukazało się kolejne opowiadanie "Droga, z której się nie wraca", które nie nawiązywało bezpośrednio do postaci Geralta z Rivii, ale te dwie luźno powiązane ze sobą historie finalnie stanowiły początek sagi o Wiedźminie. Tworzy ją pięć powieści przedstawiających historię Geralta, w których Sapkowski nie tylko rozwija część wątków, które rozpoczął poprzednio w opowiadaniach, ale i dodaje do nich nowe historie.

Pomysł ten postanowili zrealizować producenci filmowi, którzy zajęli się ekranizacją powieści. Choć film zapowiadano jako hollywoodzką produkcję, finalnie twórcy zgarnęli dość krytyczne recenzje. W 2013, lata po zakończeniu sagi, pisarz zdecydował się powrócić do opowieści o Rzeźniku z Blaviken w książce "Sezon Burz".

Jednak wiedźmińskim historiom, sławę na skalę światową przyniosła seria gier ze studia CD Projekt Red, która sprawiła, że Geralt stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci świata fantasy. Pierwsza gra "Wiedźmin" została wydana w 2007 roku, a jej druga część - "Wiedźmin 2: Zabójcy Królów" miała premierę w 2012 roku. Natomiast trzecia odsłona gry "Wiedźmin 3: Dziki Gon" została wydana w 2015 roku.

Kilka lat później, bo w 2019 roku premierę światową miał serial "Wiedźmin", którego realizacją zajęła się platforma Netflix. Fani mogli obejrzeć już dwa sezony produkcji, a za kilka dni (29 czerwca) nastąpi premiera trzeciego sezonu. Serial wzbudził mieszane uczucia, ponieważ nie oddaje wiernie fabuły książki, jednak niewątpliwie sprawił, że wiedźmińskie uniwersum ponownie zyskało globalną sławę i wielu nowych fanów.

Gdzie kręcono “Wiedźmina"? Wybierz się w podróż śladami Geralta z Rivii

W serialu “Wiedźmin" mogliśmy oglądać nie tylko znakomitą grę aktorską, ale i piękne plenery, obfitujące w niezwykłe zakątki oraz specyficzny klimat. Sprawiło to, że jego fani szukają miejsc, w których mogliby poczuć się jak w świecie Geralta z Rivii. Przedstawiamy najbardziej atrakcyjne lokalizacje, w których kręcony był serial:

  • Węgry

Zwiedzając miejsca, gdzie nagrywano "Wiedźmina", nie można pominąć wizyty na Węgrzech, ponieważ najwięcej scen pierwszego sezonu nakręcono właśnie tam, m.in. w położonym w Budapeszcie zamku Vajdahunyad. Jest to XX-wieczna, węgierska budowla, którą na co dzień można podziwiać w budapesztańskim Parku Miejskim. Jest ona połączeniem różnych stylów architektonicznych - gotyckiego, barokowego oraz renesansowego.

W serialu Netflixa nie zabrakło także zdjęć kręconych w pięknych węgierskich plenerach, daleko od wielkomiejskiego zgiełku. Przykładem jest Jaskinia Selima, położona nieopodal miasta Tatabánya. Niektóre sceny kręcono także nad jeziorem Öreg w IV-wiecznym zamku Tata.

  • Hiszpania

Część zdjęć do serialu kręcono również w Hiszpanii, na Wyspach Kanaryjskich, a konkretniej na Gran Canarii, La Gomerze i La Palmie. Oprócz tego niektóre sceny były nagrywane w innych lokalizacjach, między innymi w:

  • parku archeologicznym La Zarza,
  • na Roque de los Muchachos,
  • sosnowych lasach El Paso,
  • La Cumbertita,
  • Los Tilos.

Odwiedzając te miejsca, warto poświęcić więcej uwagi Roque de los Muchacho. Jest to najwyższe miejsce na wyspie - 2426 m. n.p.m., które stanowi idealny punkt do obserwacji astronomicznej nocnego nieba. Obserwatorium wyposażono w 16 teleskopów, jednak chcąc z nich skorzystać, musimy wcześniej wpisać się na listę. Nie ma zbyt wielu okazji do skorzystania z tego udogodnienia, ponieważ zwiedzający mogą wejść do obserwatorium tylko kilka razy w roku. Jednak nic straconego, ponieważ jeśli nie dostaniemy się tam, to wystarczy, że znajdziemy się podczas dobrej pogody na punkcie widokowym. Dzięki temu będziemy mogli widzieć doskonale niebo, o ile nie trafimy na pełnię księżyca.  

  • Austria - zamek Kreuzstein

Należący kiedyś do Habsburgów, malowniczy zamek Kreuzstein to dość popularne miejsce wśród ekip filmowych. Kręcono tu oprócz serialu “Wiedźmin" na przykład "Trzech Muszkieterów". Dodatkowo w 2008 roku, zamek stał się planem filmowym dla filmu “ Polowanie na czarownice" z Nicolasem Cage’em w roli głównej.

Historia zamku Kreuzstein sięga XII wieku. W XIX wieku właścicielem zamku, a właściwie ruin po nim, został Graf Wilczek, który postanowił przywrócić temu miejscu dawną świetność i zlecił prace restauratorskie Carlowi Gangolfowi Kayserowi. Miał on wybudować całkiem nowy zamek, który będzie ze sobą łączył istniejące średniowieczne ruiny po dawnym zamku, czyli mury obronne, fragmenty kaplicy oraz wieże. Sprawiło to, że dziś budowla wygląda naprawdę imponująco, więc nic dziwnego, że często pojawia się w filmach i serialach.

  • Zamek Ogrodzieniec

W serialu Netflixa możemy podziwiać także rodzime krajobrazy. Jako tło bitwy o Wzgórze Sodden posłużył zamek Ogrodzieniec we wsi Podzamcze.

Znajduje się on na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, na szlaku Orlich Gniazd. Zamek wybudowano około 1350 -1370 roku. Do dziś zachowały się jedynie ruiny budowli, ale nadal przyciągają one turystów oraz ekipy filmowe. Miejsce to służyło do nagrywania między innymi "Janosika" czy "Zemsty". Ciekawostką dotyczącą tej lokalizacji jest to, że jest to jedyne miejsce europejskie użyte w serialu, gdzie osobiście podczas zdjęć pojawił się Andrzej Sapkowski.

  • Zamek Dunajec w Niedzicy

Kolejnym zamkiem, który pojawił się w produkcji Netflixa, był Zamek Dunajec w Niedzicy. Budowla posłużyła w nim za warownię temerską. Zamek Dunajec to średniowieczna warownia znajdująca się na prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego we wsi Niedzica. Wapienna bryła góruje nad Jeziorem Czorsztyńskim, a nieopodal mieści się zamek w Czorsztynie.

Wiele osób mogło nie rozpoznać tego miejsca, ponieważ w serialu nie widać Jeziora Czorsztyńskiego, natomiast można ujrzeć roztaczające się wokół zamku wierzchołki drzew. Zostały one stworzone komputerowo.

Jakie miejsca inspirowały twórców gry "Wiedźmin"? Większość z nich to polskie lokalizacje

W grze "Wiedźmin" nie zabrakło także odniesień do polskich krajobrazów i miast. Twórcy zapytani o tę kwestię w jednym z wywiadów zapewniali, że są dumni z polskości i artyści pracujący przy powstawaniu gry, inspirowali się miejscami, które można zobaczyć w naszym kraju. Brali pod uwagę średniowieczne zamki i wioski, które odwiedzali i robili w nich zdjęcia, aby potem móc wiernie odwzorować tę rzeczywistość.

Świat Wiedźmina jest pełen polskich akcentów, ale również pojawiają się w niej elementy skandynawskiej mitologii oraz tamtejszych krajobrazów. Oto miejsca, które stanowiły inspirację dla twórców gry:

  • Gdańsk - w grze "Wiedźmin 3: Dziki Gon" jednym z głównych miejsc akcji jest Wolne Miasto Novigrad. Nazwa nawiązuje do Wolnego Miasta Gdańsk. Dodatkowo inspiracją na pewno była urbanistyka miasta, w tym charakterystyczny żuraw. Niewątpliwie lokalizacja mogła stanowić natchnienie dla twórców gry, ponieważ jeden z nich - Andrzej Dybowski, pochodzi z sąsiedniego Sopotu i jest absolwentem architektury.
  • Skansen w Maurzycach - na południe od Novigradu w grze znajduje się charakterystyczny wiatrak. Większość polskich graczy sugeruje, że może być to ten sam, który możemy podziwiać w Skansenie Ziemi Łowickiej.
  • Zalipie - kwiatowe wzory na domach we wsi Lindenvale są bardzo podobne do motywów, jakie są znakiem rozpoznawczym chat w Zalipiu. Jest to wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie dąbrowskim, w gminie Olesno. Miejsce to znane jest ze zwyczaju malowania chat, który wywodzi się z końca XIX wieku, gdy mieszkanki wsi zaczęły dekorować wnętrza domów kwiatami wykonanymi z różnych materiałów. Z czasem malowidła kwiatów zaczęto wykonywać również na zewnątrz, na ścianach, płotach i studniach. Obecnie w Zalipiu znajduje się około 20 malowanych domów.
  • Francja - Toussaint jest jednym z większych i doskonale znanych miasteczek z uniwersum Wiedźmina. To malownicza i magiczna miejscowość, która słynie z produkcji wina. Wzorowana jest na południowej, wyżynnej Francji i jej skąpanymi w słońcu polami pełnymi winorośli.

Zobacz też:

Niezwykła ulica w Gdańsku. Wiąże się z nią romantyczna legenda

Takich gór jeszcze nie widzieliście. To najbardziej kolorowy park narodowy na świecie

​Przed wyjazdem na zagraniczny urlop wyłącz te ustawienia w iPhonie. Sporo oszczędzisz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wakacje | ciekawe miejsca