Reklama
Reklama

W czasie lotu zatykają ci się uszy? Poproś stewardessę o "gorące kubeczki"

Zatkane uszy w czasie lotu to problem dość powszechny, pojawiający się zwłaszcza przy starcie lub w czasie lądowania maszyny. Uczucie może uczynić podróż nieprzyjemną, jednak istnieją proste sposoby, by pozbyć się dyskomfortu. Warto na przykład poprosić obsługę o tak zwane „gorące kubeczki”. Czym są i w jaki sposób mogą pomóc?

Podróżowanie samolotem jest szybkie i wygodne, dlatego na podobny środek transportu decyduje się sporo osób. W łatwy sposób można się dostać z miejsca na miejsce, podróżując nawet na duże odległości. Choć większość chętnie wsiada na pokład samolotu, warto wiedzieć, że istnieją ku temu pewne przeciwwskazania. Trzeba też wiedzieć, jak się zachować, gdy dopadną nas jakieś dolegliwości — na przykład ból uszu i uczucie ich zatkania. Co wtedy zrobić?

Zatkane uszy w czasie lotu. Częsta przypadłość, proste rozwiązanie

Na pokładzie samolotu — o ile nie boimy się latać — zwykle czujemy się komfortowo. Dla niektórych osób podróżowanie w ten sposób może być jednak uciążliwe, z powodu na przykład wąskich siedzeń, niewielkiej przestrzeni na nogi, hałasu czy zachowania innych turystów. Podróżujących mogą też dopaść przejściowe dolegliwości, w postaci na przykład wrażenia wysuszenia błon śluzowych nosa, gardła i oczu, mdłości, zawrotów głowy, czy też uczucia zatkanych uszu.

To ostatnie wrażenie jest dosyć popularną przypadłością, jednak nie każdy wie, jak sobie z nią radzić. Spowodowane zmianą ciśnienia w kabinie uczucie zatkanych uszu powstaje zwykle podczas startu i lądowania. Istnieje jednak prosty sposób, by szybko poczuć ulgę. 

Czytaj też: Ten szklany taras widokowy znajdziesz w Chorwacji. Gwarantuje niezapomniane przeżycia 

Czym są "gorące kubeczki"? Najlepszy sposób na zatkane uszy

Niektóre osoby decydują się na zakup specjalnych zatyczek do uszu, przeznaczonych do lotu samolotem. Ich celem jest stopniowe wyrównywanie nacisku na błonę bębenkową w czasie startu i lądowania. Jest jednak także inny sposób, by uniknąć uczucia długotrwałego zatkania uszu, z którego możemy skorzystać, będąc już na pokładzie. Metoda jest skuteczna, choć mało znana. Wystarczy poprosić obsługę o "gorące kubeczki".

Chodzi o dwa plastikowe kubeczki z nasączonymi ciepłą wodą serwetkami. Trzeba je przyłożyć do uszu. Wytwarzająca się wówczas para wodna spowoduje odetkanie uszu. Wyrównuje się też w nich ciśnienie.

Są także i inne, proste metody, by rozwiązać problem. Zatkane uszy w czasie lotu pomoże odetkać na przykład żucie gumy, ziewanie, picie wody małymi łykami lub lekkie wydmuchiwanie powietrza przez nos. U niektórych osób ból bywa nie do zniesienia. Tacy pasażerowie powinni po prostu skonsultować się z lekarzem, by poznać przyczynę problemu i profesjonalnie go rozwiązać.

Zobacz też:

Z Polski dolecisz tu w 2 godziny. Ceny niższe niż w Chorwacji, a widoki zachwycają

"Słowackie morze" blisko polskiej granicy. Idealny kierunek na wakacje

Na tych wyspach promieniowanie słoneczne jest największe. Opalisz się nawet w pochmurny dzień

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: turystyka | podróż samolotem