Reklama
Reklama

​Ulubione uzdrowisko Polaków jeszcze bardziej dostępne. Pociągiem dojedziesz jeszcze w tym roku

Dla wielu Polaków Ciechocinek jest synonimem słowa uzdrowisko. To położone w województwie kujawsko-pomorskim miasto rocznie odwiedza około pół miliona turystów. Jednak do tej pory praktycznie jedynym sposobem na dotarcie pod tężnie był autobus lub samochód. Ku uciesze kuracjuszy już wkrótce się to zmieni.

Będzie kolejowe połączenie do Ciechocinka

Dojazd pociągiem do Ciechocinka był niemożliwy przez ostatnie 14 lat. Ostatni raz w taki sposób można było dotrzeć do jednego z najpopularniejszych polskich uzdrowisk w 2011 roku. Dzięki dużej inwestycji kolejowej powrót tego środka transportu będzie możliwy jeszcze w tym roku. Główną osią projektu jest przywrócenie połączeń na trasie Aleksandrów Kujawski — Ciechocinek. Oprócz remontu tego 7-kilometrowego odcinka inwestycja obejmie utworzenie lub wyremontowanie sieci trakcyjnej, remont przystanków w Aleksandrowie Kujawskim, Ciechocinku i Odolionie oraz remont 8 przejazdów drogowo-kolejowych. Koszt inwestycji to 38 milionów zł netto.

Sprawdź również: Mniej zatłoczone niż Krynica-Zdrój. Ma świetne sanatoria i wody mineralne, choć nie jest uzdrowiskiem

Dla kuracjuszy dojazd do Ciechocinka pociągiem będzie z pewnością zmianą na lepsze. Z informacji przekazanych przez Polską Agencję Prasową wynika, że miasto Ciechocinek ma już plan na odbudowanie siatki połączeń lokalnych. Przede wszystkim mają to być pociągi na liniach Toruń — Ciechocinek — Toruń oraz Bydgoszcz — Ciechocinek — Bydgoszcz. Kiedy jednak kuracjusze będą mogli przyjechać do uzdrowiska pociągiem? Plany, dość ambitne, zakładają, że pierwszy z nich pojedzie już w połowie grudnia tego roku.

Alternatywny dojazd do Ciechocinka

Dla osób posiadających własny samochód dojazd do Ciechocinka jest stosunkowo wygodny. Miasto jest położone w pobliżu autostrady A1. Z tego względu łatwo dojechać na miejsce zarówno od strony Krakowa, jak i Gdańska, a także Poznania czy Warszawy. Podobnie wygląda sytuacja transportu autobusowego, którym także można dotrzeć do Ciechocinka. Jednak dla osób starszych prawdopodobnie najlepszym sposobem dotarcia do uzdrowiska będzie właśnie pociąg. Dzięki modernizacji linii kolejowej do uzdrowiska może dotrzeć jeszcze więcej turystów.

Sprawdź również: Kuracjusze uwielbiają to uzdrowisko. Znajduje się tu najpiękniejszy basen termalny w Polsce

Jakie atrakcje czekają na kuracjuszy w Ciechocinku?

Największą atrakcją Ciechocinka, z której miejscowość jest znana w całej Polsce, są tężnie solankowe. Cały zespół składa się z trzech części, a pierwsza z nich powstała... 200 lat temu. Mają prawie 16 metrów wysokości i łącznie 1,7 km długości. Tężnie są unikatową w skali Europy konstrukcją, która pozwala na odparowanie wody z solanki, co pozwala na stworzenie niepowtarzalnego mikroklimatu. Jest on bogaty w jod i pozwala na naturalne, lecznicze inhalatorium.

Sprawdź również: Do tego sanatorium warto wybrać się wiosną. Świetny klimat i pakiety na Wielkanoc

Kolejny punktem na mapie Ciechocinka, który odwiedza wielu kuracjuszy, jest fontanna tzw. Grzybek. W okolicy tego miejsca także panuje leczniczy mikroklimat, a ze względu na położenie praktycznie w samym centrum miasta, jest to świetna baza wypadowa do zwiedzania reszty uzdrowiska. Dwie kolejne fontanny — "Jaś i Małgosia" oraz "Żabka" znajdują się w Parku Zdrojowym. Oprócz nich znajdziemy w nim muszlę koncertową w zakopiańskim stylu, a także pijalnię wód. Ciechocinek słynie także z unikalnej fauny (np. czarne łabędzie) i flory (m.in. kłęk kanadyjski czy miłorząb dwuklapowy).

Zobacz też:

Wyjdziesz spacerem lub wyjedziesz wyciągiem. Na górze ścieżka w koronach drzew i moc atrakcji

Ulubiona atrakcja Polaków już otwarta. Co roku przyjeżdżają tu, by zrobić zdjęcie

​Wielu seniorów rezygnuje z wyjazdu do sanatorium. Powody mogą zaskoczyć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wakacje