Reklama
Reklama

Tych rzędów nie znajdziesz w wielu samolotach. Mało kto wie, dlaczego

Podczas podróży samolotem czasami można się natknąć na brak rzędu o numerze 13 bądź 17. Wtedy rodzi się w głowie pytanie, czy to wynik pomyłki, czy może celowego działania? Okazuje się, że takie zjawisko jest świadomym działaniem linii lotniczej. Sprawdź, w czym tkwi jego uzasadnienie.

Pominięcie rzędu o numerze 13, a czasami i 17 wzbudza w wielu pasażerach zagwozdkę. Wobec tego próbują poszukać racjonalnego wytłumaczenia tego zjawiska. Okazuje się, że jest ono prostsze, niż mogłoby się wydawać. Sedno takiego działania tkwi w... przesądach.  

Brak rzędu nr 13 w samolocie. Skąd taka praktyka?  

Na ogół liczba 13 w kulturze uchodzi za niezbyt szczęśliwą. Wiele osób unika numerka 13 w kolejce, nie planuje podróży na datę z numerem 13, nie wspominając już o sławnym i pechowym piątku trzynastego. Korzeni tego przesądu upatruje się w wielu mitach i tradycjach. 

W związku z tym, że liczba 13 uchodzi za pechową, wiele linii lotniczych postanowiło zrezygnować z rzędu o takim numerze na pokładach swoich samolotów. Do takich linii lotniczych zalicza się między innymi Lufthansa, Air France, Swiss czy Ryanair. Tym sposobem są rzędy o numerach 10, 11, 12, 14 i tak dalej, ale brak tego o numerze trzynaście.  

Takie działanie ma między innymi zapobiegać niepotrzebnemu, dodatkowemu stresowi pasażerów związanych z siedzeniem w rzędzie o takim, a nie innym numerze. Co ciekawe, w niektórych samolotach nie ma również miejsc o takim numerze. 

Przeczytaj także: Czy w bagażu podręcznym można przewozić wodę? Wielu podróżnych nie zna przepisów i popełnia błąd

Przesądy widoczne w działaniach linii lotniczych 

Podobnie jest w przypadku liczby 17, która również w niektórych krajach uchodzi za pechową. Tak jest między innymi we Włoszech czy Brazylii. Wobec tego w niektórych samolotach można również zauważyć brak rzędu o numerze 17.  

Linie lotnicze wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich pasażerów i chcąc zwiększyć ich komfort podróżowania, decydują się na kroki prowadzące do usunięcia miejsc i rzędów o numerach 13, a także 17. To prosty sposób na zwiększenie komfortu psychicznego podróżujących, a także uniknięcia potencjalnych skarg i problemów.  

Niby są to "tylko" przesądy, ale wpływają jednak na różne aspekty związane z podróżowaniem. Między innymi przeprowadzono badania, z których wynikło, że loty przypadające na taką datę jak piątek trzynastego są zdecydowanie tańsze w porównaniu do lotów w innych datach. Dla niektórych takie aspekty jak liczba w dacie czy numer rzędu wydają się być nieznaczącą drobnostką, dla innych jest to jednak ważny aspekt "dmuchania na zimne". 

Zobacz też:

Błękitne, żółte, a nawet purpurowe. Tajemnicze jeziorka w Sudetach

Polacy kupują je na potęgę i wieszają na lodówkach. Tak niszczą swój sprzęt

Talizmany, menu w knajpach, egzotyczne zdjęcia. Tak naciągają Polaków na wakacjach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podróż samolotem | wakacje | urlop