To uzdrowisko kochali wielcy ludzie. Na miejscu termy, park zdrojowy i szlaki rowerowe
Dolny Śląsk słynie z obfitości atrakcji oraz miejsc, które warto odwiedzić. Jednym z nich jest uzdrowisko Cieplice Śląskie-Zdrój będące jednym z najstarszych i najbardziej cenionych w Polsce. Ta uzdrowiskowa dzielnica Jeleniej Góry przyciąga kuracjuszy z całego kraju i nie tylko, oferując wyjątkowe wody termalne oraz warunki sprzyjające regeneracji sił witalnych. Przekonaj się, dlaczego jest to doskonałe miejsce na wypoczynek, a być może wczasy spędzisz właśnie tutaj.
Mówi się, że Polska uzdrowiskami stoi, jednak większość turystów i tak odwiedza te, o których mówi się najwięcej. Warto więc dać szansę także tym, które, choć są mniej znane, skrywają w sobie wyjątkowe atrakcje oraz oferują niezwykłe walory uzdrowiskowe. Tak jest w przypadku uzdrowiskowej dzielnicy Jeleniej Góry, w której niegdyś wypoczywali królowie oraz sam Johann Wolfgang von Goethe.
Cieplice-Zdrój uważane są za najstarsze uzdrowisko w Polsce, którego sława sięga już średniowiecza. Pierwsze wzmianki pochodzą z XIII wieku. Niegdyś samodzielne miasto, dziś stanowi jedną z dzielnic Jeleniej Góry położonej na Dolnym Śląsku. Tym samym jest kojącym zaciszem zdrowia w środku dużego miasta.
Cieplice-Zdrój leżą w Kotlinie Jeleniogórskiej wśród pasm górskich Karkonoszy, gór Izerskich i Kaczawskich, a także Rudawy Janowickiej. Dzięki temu tutejszy klimat charakteryzuje się zmiennością pogody, wiatrami, a także dobowymi wahaniami temperatury. Można więc mówić, że na osoby przyjezdne działa bodźcowo oraz hartująco.
Same obiekty uzdrowiska znajdują się na płaskim terenie, co sprzyja spacerom i ułatwia funkcjonowanie osobom starszym czy też kuracjuszom ze schorzeniami narządu ruchu. Długa historia i tradycja uzdrowiskowa sprawiają, że jest to miejsce z duszą i niepowtarzalnym klimatem. Według źródeł po raz pierwszy wspomniano o tutejszych gorących źródłach już w XII wieku, co na przestrzeni wieków doceniali królowie, europejska arystokracja oraz znane postacie, jak poeta Goethe.
Może cię zainteresować: To jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. Odwiedź go w drodze do Sandomierza
Cieplice określane są jako uzdrowisko podgórskie, które przede wszystkim słynie z unikalnych naturalnych wód termalnych, czyli cieplic. Tutejsze wody są niskozmineralizowane, nasycone fluorem i krzemionką, a ich temperatura dochodzi nawet do 90 st. C, co sprawia, że są najgorętszymi tego typu złożami w Polsce.
Poprzez właściwości cieplickie wody termalne znajdują zastosowanie w leczeniu chorób przewlekłych, schorzeń układu moczowego, a także w leczeniu chorób oczu. Ponadto są pomocne w rehabilitacji narządu ruchu, a także w schorzeniach z zakresu ortopedii, reumatologii, neurologii oraz osteoporozie.
Cieplickie wody termalne posiadają szeroki zakres zastosowania, taki jak kąpiele w basenie, masaże, inhalacje oraz okłady borowinowe. Wizyta w tym dolnośląskim uzdrowisku jest więc dobra dla osób z różnymi schorzeniami. Zwłaszcza że dostępna jest tutaj nowoczesna baza zabiegowa, która w połączeniu ze spokojnym otoczeniem, tworzy idealne warunki do odpoczynku oraz regeneracji.
Zobacz także: To najmniejsze miasto uzdrowiskowe w Polsce. Kuracjusze chwalą wody mineralne
Oprócz wyjątkowych wód termalnych oraz szerokiej gamy zabiegów sanatoryjnych, Cieplice-Zdrój oferują liczne możliwości spędzania wolnego czasu. Jest to bowiem uzdrowiskowa dzielnica Jeleniej Góry, która posiada zabytkowy rynek i ciekawą zabudowę. Ponadto miejsce to łączy wielowiekową tradycję uzdrowiskową z nowoczesną infrastrukturą turystyczną.
Na kuracjuszy i turystów czeka tutaj między innymi Park Zdrojowy przy pałacu Schaffgotschów, a w nim Galeria oraz Teatr Zdrojowy. To niezwykła przestrzeń, która sprzyja spacerom i relaksowi. Zarówno miłośnicy natury, jak i sympatycy kultury oraz sztuki znajdą tutaj coś dla siebie. W bliskim sąsiedztwie mieści się Park Norweski wraz z muzeum przyrodniczym ulokowanym w malowniczym budynku nad jeziorem.
Obowiązkowym punktem do odwiedzenia na mapie Cieplic, są tutejsze termy. Kompleks basenów, w których skład wchodzą dwie niecki z wodą termalną, to niezwykła atrakcja dla seniorów, jak i rodzin z dziećmi. To miejsce, które doskonale łączy w sobie relaks z dobrą zabawą. Na miłośników aktywnego wypoczynku czekają dodatkowo liczne szlaki piesze i rowerowe, które pozwalają odkryć piękno tutejszych terenów.
Źródła: polska.travel, kochamkarkonosze.pl
Zobacz też:
Panorama Warmii i Mazur jak z pocztówki. Niecałą godzinę od Olsztyna
Turyści kochają tę wyspę. Uznali ją za najlepszą na świecie
Tu odpoczniesz od zgiełku popularnych tatrzańskich szlaków. Mało kto zna tę trasę