Reklama
Reklama

To najmniejsze miasto uzdrowiskowe w Polsce. Kuracjusze chwalą wody mineralne

Wśród malowniczych wzgórz Beskidu Niskiego leży niewielkie miasteczko, które słynie ze swojego niepowtarzalnego klimatu oraz długiej tradycji uzdrowiskowej. Iwonicz-Zdrój, o którym jest mowa, co roku przyciąga tłumy kuracjuszy, który pragną odpocząć i zregenerować siły, korzystając z tutejszych walorów leczniczych, a jest ich całkiem sporo. Przekonaj się, dlaczego warto zawitać do tego podkarpackiego uzdrowiska.

Iwonicz-Zdrój to jedno z najstarszych i zarazem najmniejszych uzdrowisk w Polsce. Malowniczo położony w Beskidzie Niskim zachwyca sielskimi krajobrazami oraz wodami mineralnymi o wyjątkowych właściwościach. Jeśli szukasz miejsca, w którym odpoczniesz od zgiełku dużych miast oraz zregenerujesz siły witalne, koniecznie pod uwagę weź to uzdrowisko na Podkarpaciu.  

Uzdrowisko w Beskidzie Niskim. Co wiadomo na temat Iwonicza-Zdrój?

Pierwsze wzmianki o uzdrowiskowym charakterze Iwonicza-Zdrój pochodzą już z XVI wieku. Z kolei o pierwszych walorach leczniczych pisano nieco później, jednak iwonickie wody zostały docenione już wieki temu. W połączeniu z tutejszym klimatem, Iwonicz stanowił doskonałe miejsce do odpoczynku, regeneracji i reperowania zdrowia. Doceniali te okolice zarówno kuracjusze, jak i turyści. 

Poprzez kolejne dekady miejscowość ta miewała swoje lepsze oraz gorsze momenty. Dynamiczny rozwój zawdzięcza właścicielom — hrabiom Załuskim, którzy wybudowali między innymi pierwszy zakład kąpielowy i pensjonaty. Poprzez rozkwit Iwonicz-Zdrój stał się centrum życia towarzyskiego i kulturalnego. Dzięki temu na kartach historii zapisały się wizyty takich osobistości jak Jan Matejko czy Eliza Orzeszkowa. 

Tradycja uzdrowiskowa Iwonicza przetrwała po dziś dzień. Obecnie miejscowość pozostaje wierna długiej historii, której klimat unosi się tutaj na co dzień. Kameralność i spokój tego uzdrowiska sprawiają, że można wypocząć jak nigdzie indziej. Niektórzy kuracjusze, którzy regularnie powracają na turnusy sanatoryjne do Iwonicza-Zdroju mówią, że tutaj zdaje się, jakby czas płynął wolniej.  

Zobacz także: W tym uzdrowisku zjesz gofry lepsze, niż nad morzem. Zachwyci cię też park

Walory uzdrowiskowe Iwonicza-Zdroju. Kuracjusze uwielbiają tutejsze wody

O walorach uzdrowiskowych Iwonicza pisze i mówi się już od wieków. Za jeden z nich uważa się klimat, który zaliczany jest do strefy klimatu podgórskiego, zróżnicowanego w zależności od wysokości n.p.m. Oddziałują na niego między innymi otaczające uzdrowisko wzniesienia porośnięte lasami jodłowo-bukowymi. Klimat w połączeniu z czystym powietrzem tworzy świetne warunki bioklimatyczne, które sprzyjają regeneracji i poprawie zdrowia.  

Iwonicz-Zdrój w głównej mierze słynie jednak z wód mineralnych, które są tutaj głównym surowcem leczniczym. Źródeł dostarczających tutejsze wody jest aż kilkanaście. Choć niektóre z nich dzisiaj są już nieczynne, wciąż kuracjusze mają w czym wybierać, jeśli chodzi o bogactwo wód mineralnych. Dostępne są między innymi wody o nazwie Karol 2, Klimkówka 27, Iwonicz 11, EIa 19 czy też Elin 7.

Dzięki walorom klimatycznym i właściwościom poszczególnych wód uzdrowisko specjalizuje się w wielu dziedzinach, takich jak choroby ortopedyczno-urazowe, schorzenia układu nerwowego, choroby układu trawiennego czy też górnych dróg oddechowych.  

Przeczytaj również: Ukryte w górach uzdrowisko przyciąga kuracjuszy z całej Europy. To prawdziwa perełka 

Co robić w Iwoniczu-Zdroju? Atrakcje uzdrowiska i okolic

Podczas pobytu w uzdrowisku nie samymi zabiegami i kuracjami człowiek żyje, dlatego też dobrze znać dostępne atrakcje i ciekawostki turystyczne, a w tej okolicy jest ich całkiem sporo. Na wszystkich kuracjuszy czeka oczywiście Pijalnia Wód, która jest jednym z najstarszych obiektów na terenie tej miejscowości uzdrowiskowej. Ponadto na spacery poleca się deptak zdrojowy oraz Park Zdrojowy z malowniczymi alejkami. 

Poprzez malownicze ukształtowanie terenu, Iwonicz-Zdrój, jak i cały Beskid Niski oferują atrakcyjne możliwości aktywnego spędzenia czasu wolnego. Położenie zachęca do pieszych wędrówek, między innymi na Górę Winiarską i Żabią Górę, czy też na przełęcz Przymiarki. Ciekawą propozycją są także takie szlaki jak Transgraniczny Szlak Rowerowy "Beskidzkie Muzea" czy też Szlak między Zdrojami. 

Przebywając w Iwoniczu-Zdroju, warto również wybrać się nieco dalej i zwiedzić pobliski Rymanów-Zdrój czy też pojechać nad popularną w tych okolicach Klimkówkę. Na zobaczenie czekają także pobliskie zabytki, w tym te zaliczające się do szlaku architektury drewnianej.  

Źródła: polska.travel, podkarpackie.travel, podkarpackie.eu

Zobacz też:

To jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. Odwiedź go w drodze do Sandomierza

Ten kurort podbił serca Polaków. Jeżdżą tam coraz chętniej

Wyglądają jak zamki nad Loarą. Leżą w Polsce i warto zobaczyć je w sezonie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wczasy | wakacje | senior | ciekawe miejsca | turystyka