Reklama
Reklama

To tu znajduje się największy zamek w Polsce. Nie chodzi o Kraków, ani o Warszawę

Na pytanie o największy zamek w Polsce niektórzy wskażą zapewne Wawel, a jeszcze inni wałbrzyski Zamek Książ. Tymczasem najpotężniejszą twierdzą w naszym kraju jest Zamek w Malborku, położony w województwie pomorskim, nad Nogatem. Co warto o nim wiedzieć?

Zamek w Malborku, położony na prawym brzegu Nogatu, to najpotężniejsza twierdza średniowiecznej Europy. Jego budowa została rozpoczęta w XIII wieku, a przez kolejne lata jego istnienia twierdza stale się powiększała. W roku 1997 budowla została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zamek można zwiedzać i z możliwości tej korzysta mnóstwo osób. To zabytek chętnie odwiedzany przez turystów, a jego przejście zajmuje sporo czasu z uwagi na duże rozmiary. 

Zamek w Malborku — historia i ciekawostki

Zamek w Malborku wznoszony był w kilku etapach od roku 1280 do połowy XV wieku. Początkowo był konwentualną siedzibą komtura krzyżackiego, a następnie stał się siedzibą wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego i władz Prus Zakonnych.

To zamek rezydencyjno-obronny, którego średni czas zwiedzania trasą historyczną trwa około 3,5 godziny. Ogromna budowla kryje w sobie wiele ciekawostek. Warto wiedzieć, że zamontowano w niej innowacyjny jak na tamte czasy system centralnego ogrzewania. Zamek krzyżacki w Malborku jest największym zamkiem w Polsce i największym gotyckim zespołem zamkowym na świecie. 

Czytaj też: Wyspa Kotów. Tam jest ich więcej niż rodzimych mieszkańców 

Zamek w Malborku — atrakcje dla turystów

Zamek w Malborku to olbrzymia twierdza, która obejmuje Zamek Wysoki, Zamek Średni i Zamek Niski, czyli Przedzamcze. Imponujące mury z czerwonej cegły otoczone zostały pasem murów obronnych, z wieżami i bramami.

W pokrzyżackim zamku obecnie mieści się muzeum, utworzone 1 stycznia 1961 roku. Muzeum Zamkowe oferuje wiele atrakcji dla turystów. Organizuje nie tylko wystawy stałe i czasowe, ale też ciekawe konferencje i imprezy. To na przykład Jarmark św. Jana czy widowiskowa rekonstrukcja oblężenia zamku, nawiązująca do wydarzeń z 1410 roku, gdy wojska króla Władysława Jagiełły natarły na warownię. 

Zobacz też:

To jeden z najpiękniejszych parków w Polsce. Leży dokładnie na granicy

Jeszcze większe promocje na wakacje. Ulubiony kraj Polaków tanio, jak nigdy

Spacer w koronach drzew niecałe 2 godziny od Krakowa. Jesienią szczególnie zachwyca

INTERIA.PL