Reklama
Reklama

Wyspa Kotów. Tam jest ich więcej niż rodzimych mieszkańców

Cypr przez niektórych nazywany jest „Wyspą Miłości”, a przez innych „Wyspą Kotów”. Wszystko dlatego, że jest ich podobno nawet więcej niż rodzimych mieszkańców. Spacerują w różnych miejscach, a nawet są pod opieką zakonnic w Kocim Monastyrze. Fani tych czworonogów koniecznie muszą wybrać się na Cypr, spędzając przy okazji miło czas na pięknych plażach i zwiedzając ciekawe zabytki. Jakie atrakcje czekają na turystów na wyspie?


Cypr (Republika Cypryjska) to położone na wyspie Cypr państwo, które leży we wschodniej części Morza Śródziemnego. Jest członkiem Unii Europejskiej, posługuje się euro i znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego. Bardzo łagodne zimy, długie, ciepłe lata i liczne atrakcje sprawiają, że wyspa cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Uroku dodaje jej obecność kotów, których jest ponoć więcej niż samych mieszkańców.

Cypr — wyspa miłości i kotów

Cypr to trzecia pod względem wielkości wyspa położona na Morzu Śródziemnym — po Sycylii oraz Sardynii. Większość wyspy wchodzi w skład Republiki Cypryjskiej, choć na północy znajduje się jeszcze Republika Cypru Północnego, uznawana jedynie przez Turcję. Na południu z kolei można natrafić na bazy Akrotiri i Dhekelia, czyli brytyjskie terytorium zależne. 

Na Cyprze turyści odnajdą prawdziwy raj — przepiękne plaże, starożytne zabytki i rozrywki dla całej rodziny. Podobno to "Wyspa Miłości", a Petra tou Romiou, nazywane "Skałą Afrodyty" to według greckiej mitologii miejsce, w którym narodziła się bogini miłości i piękna. Ponoć gdy w miejscu tym znajdzie się kamień w kształcie serca, w życiu odnajdzie się też wielką miłość.

Z pewnością trzeba odwiedzić także Grobowce Królewskie oraz park archeologiczny Nea Pafos w Pafos, park narodowy Półwyspu Akamas i Lara Beach, lepiej znaną jako "plaża żółwi". Wielką atrakcją Cypru są również liczne koty, których podobno jest więcej niż samych mieszkańców. 

Czytaj też: Najstarsze metro w Europie kontynentalnej. Ma 128 lat i wciąż przewozi pasażerów 

Cypr — raj dla miłośników kotów

Kto uwielbia koty, będzie zachwycony podróżą na Cypr. Zwierzęta są tam traktowane z należytym szacunkiem, chętnie dokarmiane przez mieszkańców i przyjaźnie nastawione do ludzi. Jest ich naprawdę dużo, a po wyspie poruszają się swobodnie i są niemalże wszędzie mile widziane.

Zgodnie z legendą, koty zostały przywiezione na Cypr, gdy za czasów cesarza Konstantyna region ten nawiedziły ogromne susze. Ich skutkiem było pojawienie się bardzo wielu jadowitych węży, a sporo ludzi zmarło na skutek ukąszenia. Na pomysł sprowadzenia kotów do walki z nimi wpadła matka cesarza, święta Helena.

To właśnie na cześć dzielnych kotów nazwano Kapo Gata, czyli Koci Przylądek. Powstał nawet Monastyr św. Mikołaja od kotów, żeby opiekować się rannymi zwierzętami, karmić je i leczyć z ran. Dziś w opuszczonym przez zakonników klasztorze mieszka tylko kilka zakonnic, które jednak nadal opiekują się setkami kotów. 

Zobacz też:

Rajska wyspa dostępna dla nielicznych. Obowiązują tu surowe limity wstępu

W tych 5 krajach spędzisz wakacje taniej niż w Polsce. Widoki i pogoda gwarantowane

Morze ciepłe jak zupa. Takiej temperatury wody nie odnotowano jeszcze nigdy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: atrakcje | ciekawe miejsca | turystyka | urlop | wakacje | wczasy | wyspy