Reklama
Reklama

To jeden z najdłuższych mostów w Europie. Rozsławił go popularny serial

Most nad Sundem to niezwykłe osiągnięcie architektoniczne, które przyczyniło się do wzmocnienia relacji pomiędzy Szwecją, a Danią. Długa na prawie 8 tysięcy metrów konstrukcja łączy Kopenhagę z Malmö. Co ciekawe, most zdobył sławę dzięki pewnemu skandynawskiemu serialowi.

Most nad Sundem. Łączy Kopenhagę z Malmö

Most nad Sundem, znany również jako Most Oresund, to most łączący dwa miasta – duńską Kopenhagę oraz szwedzkie Malmö. Konstrukcja została otwarta w lipcu 2000 roku. Ma 7845 metrów długości, co czyni z niej jedną z najdłuższych tego typu budowli w Europie. Most przebiega nad cieśniną Sund, która oddziela Zelandię (Dania) od Skanii (Szwecja). 

Przeczytaj też: 10 najdłuższych mostów na świecie, które można przejechać samochodem

Na moście odbywa się zarówno ruch drogowy, jak i kolejowy. Wybudowanie rzeczonej konstrukcji miało duży wpływ na zacieśnienie współpracy pomiędzy Danią a Szwecją. Dzięki mostowi nad Sundem, turyści mają łatwy dostęp do atrakcji turystycznych znajdujących się w Malmö oraz Kopenhadze. Warto o tym pamiętać, w trakcie wizyty w jednym z tych skandynawskich miast. Co więcej, sama przeprawa jest niezwykłym przeżyciem – w jej trakcie można podziwiać malownicze krajobrazy cieśniny Sund. Ważną informacją jest to, że za przejazd mostem trzeba uiścić opłatę.

Sławę przyniósł mu skandynawski serial

Wiele osób kojarzy konstrukcję z pewnego duńsko–szwedzkiego serialu – "Broen" (tytuł duński) lub "Bron" (tytuł szwedzki). Polski tytuł to po prostu "Most nad Sundem". Produkcja opowiada o współpracy duńskich i szwedzkich policjantów w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych. W "Moście nad Sundem" występują między innymi Sofia Helin, Kim Bodnia czy Thure Lindhardt. Po sukcesie skandynawskiego hitu powstało wiele zagranicznych adaptacji, między innymi amerykański "The Bridge: Na granicy" czy francusko–brytyjski "The Tunnel". 

Serial przyczynił się do zwiększenia rozpoznawalności mostu. Dla fanów skandynawskiej produkcji stał się on ważną atrakcją turystyczną, którą koniecznie trzeba zobaczyć w trakcie wizyty w Kopenhadze lub Malmö. 

Zobacz też:

Rajska wyspa dostępna dla nielicznych. Obowiązują tu surowe limity wstępu

W tych 5 krajach spędzisz wakacje taniej niż w Polsce. Widoki i pogoda gwarantowane

Morze ciepłe jak zupa. Takiej temperatury wody nie odnotowano jeszcze nigdy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | urlop