Reklama
Reklama

10 najdłuższych mostów na świecie, które można przejechać samochodem

Najdłuższe mosty na świecie to gigantyczne konstrukcje o niebywałej wytrzymałości. Każdego dnia opierają się trudom eksploatacyjnym oraz siłą natury. Pierwsze miejsce w rankingu zajęła konstrukcja o długości 50 km, znajdująca się w Azji. Poznaj 10 najdłuższych mostów na świecie, które można przejechać samochodem.

Współczesne mosty dalekosiężne to prawdziwe inżynieryjne cuda, nie tylko pozwalające szybko dotrzeć do niemal każdego miejsca na świecie, ale również  zapewniające użytkownikom bezpieczeństwo oraz komfort podróży. Przejazd mostem, którego długość przekracza 50 km., z pewnością należy do niezapomnianych przeżyć.

Ostatnio przygotowaliśmy dla Was ranking 10 najdłuższych mostów na świecie, po których nie można jeździć samochodem. Dziś przychodzimy z drugą częścią. Oto 10 najdłuższych mostów na świecie dostępnych dla samochodów.

Bang Na Expressway

Najdłuższy most na świecie, który można przejechać samochodem, znajduje się w Tajlandii. Został oddany do użytku w styczniu 2000 roku i łączy dystrykt Bang Na w Bangkoku z prowincją Chachoengsao. Ma 55 km długości, a do jego budowy zużyto 1,8 mln m3 betonu. 48-kilometrowy odcinek od Bang Na do Chonburi jest płatny.

Metro Manila Skyway

Drugie miejsce wśród najdłuższych mostów samochodowych zajmuje wiadukt, na którym znajduje się filipińska autostrada C-3. Rozpoczynająca się w Caloocan droga kończy się w Muntinlupa i ma 39,2 km długości. Po Skyway mogą poruszać się samochody osobowe, dostawcze, pick-upy i SUV-y, a także motocykle o pojemności powyżej 400 ccm.

Lake Pontchartrain Causeway

Trzecie miejsce w rankingu najdłuższych mostów na świecie, które można przejechać samochodem, zajmuje przeprawa przez Jezioro Pontchartrain. Jest to również najdłuższy most samochodowy w Ameryce Północnej. Znajduje się w amerykańskim stanie Louisiana, łączy Metairie (część metropolii Nowego Orleanu) z Mandeville, a jego długość to 38,4 km. Opłata za przejazd Lake Pontchartrain Causeway wynosi pięć dolarów.

Manchac Swamp Bridge

Tuż za podium, z wynikiem 36,7 km, uplasował się kolejny most z Ameryki Północnej. Został zbudowany w 1979 roku, by poprowadzić autostradę międzystanową I-55 oraz drogą US 51. Znajduje się w stanie Louisiana i łączy St. Hohn the Baptist Parish z Tangipahoa Parish. Koszt budowy jednego kilometra wyniósł w 1979 roku 4,3 mln dolarów.

Sheikh Mohammed bin Zayed Skyway

Wybudowana w 2019 roku droga łączy prowincję Bekasi z prowincją Karawang na indonezyjskiej wyspie Jawa. Ma długość 36,4 km, jest płatna i została wybudowana w celu zmniejszenia zatorów komunikacyjnych w metropolii Dżakarty. Od 8 kwietnia 2021 roku nosi imię prezydenta Mohammeda bin Zayeda Al Nahyana, czyli trzeciego prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich i władcy Abu Dhabi.

Sheikh Jaber Al-Ahmad Al-Sabah Causeway

Drugą połowę zestawienia otwiera położony w Kuwejcie most nad Zatoką Kuwejcką. Most imienia szejka Jabera Al-Ahmada Al-Sabaha ma długość 36,1 km i łączy stolicę Kuwejtu, czyli Kuwejt z północną częścią kraju, a dokładniej regionem Subiya oraz wyspą Bubiyan. Koszt budowy mostu wyniósł ok. 3,6 mld dolarów, a jego otwarcie nastąpiło 1 maja 2019 roku.

Hangzhou Bay Bridge

Pierwszy w zestawieniu most, który znajduje się w Chinach. Most Hangzhou Bay łączy gminy Jiaxing i Ningbo, a jego długość to 35,7 km. Dzięki jego budowie droga z Ningbo do Szanghaju skróciła się z 400 do 180 km. Za przejazd otwartym w 2008 roku mostem trzeba zapłacić 80 juanów. W połowie jego długości znajduje się centrum serwisowe i wieża widokowa.

Runyang Bridge

Znajdujący się w prowincji Jiangsu most został oddany do użytku 30 kwietnia 2005 roku. Przeprawa o długości 35,6 km umożliwia przekroczenie Jangcy, która jest najdłuższą rzeką Eurazji i trzecią co do wielkości na świecie (po Amazonce i Nilu). Ruch po moście Runyang Bridge odbywa się w ramach drogi ekspresowej G4011.

Donghay Bridge

Ukończony 10 grudnia 2005 roku most łączy dzielnicę Szanghaju Pudong ze znajdującym się na południe od miasta portem głębokowodnym Yangshan. Ma 32,5 km długości, został oddany do użytku 10 grudnia 2005 roku i jest częścią drogi ekspresowej S2 Hulu, która łączy Szanghaj z Luchaogang. Do ruchu po moście dopuszczone są jedynie pojazdy, które spełniają określone wymagania wagowe.

Sultan Haji Omar Ali Saifuddien Bridge

Ostatnia w zestawieniu najdłuższych mostów samochodowych konstrukcja znajduje się w Brunei. Ma 30 km długości i łączy ekslawę Temburong z resztą państwa. Budowa rozpoczęła się w połowie 2014 roku i pochłonęła 1,6 mld dolarów brunejskich. Otwarcie nastąpiło 17 marca 2020 roku, a most został nazwany na cześć sułtana Omara Ali Saifuddiena III, który uważany za architekta współczesnego Brunei.

Zobacz też:

​To jest zagadka dla czwartej klasy podstawówki. Mało kto jest w stanie podać dobry wynik

Rekiny w Bałtyku mają trzy metry i wagę 200 kg. Czy są niebezpieczne?

​Zadanie z olimpiady matematycznej w Luksemburgu. Znasz wynik tego działania?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dziwne budowle | ciekawe miejsca