10 najdłuższych mostów na świecie, po których nie można jeździć samochodem
Najdłuższe mosty świata to niesamowite konstrukcje, których widok zapiera dech w piersiach. Jednak nie wszystkie z nich zostały przeznaczone do użytku dla kierowców. Oto 10 cudów inżynierii, po których nie można jeździć samochodem. Rekordzista ma ponad 160 km.
Większość, bo aż dziewięć mostów w rankingu znajduje się w Azji. Co więcej, suma ich długości wynosi prawie 900 kilometrów. To niewiele mniej, niż trasa z Krakowa do Mediolanu.
Najdłuższy most na świecie, którego nie pokonamy samochodem. Poruszają się po nim koleje dużych prędkości. Znajduje się w Chinach, łączy Szanghaj oraz Nankin, jego długość to aż 164,8 km i jest częścią linii Pekin-Szanghaj. Budowa Danyang-Kunshan Grand Bridge zajęła chińskiemu przedsiębiorstwu CRBC zaledwie cztery lata — od 2006 do 2010 roku, a zatrudnionych zostało 10 tys. pracowników. Koszt budowy to 8,5 mld dolarów.
Drugie miejsce na liście również zajmuje most dla kolei dużych prędkości. Łączący tajwańskie Baguasha i Zuoying wiadukt ma ponad 157 km. Budowla została ukończona w 2004 roku i od tego czasu jej trasą przewieziono setki milionów pasażerów. Co ciekawe, wszystkie części Changhua-Kaohsiung Viaduct zostały zaprojektowane w taki sposób, by były odporne na trzęsienia ziemi.
Trzecie miejsce również należy do mostu znajdującego się w Azji, tym razem jednak jest to konstrukcja japońska. Wiadukt łączący dwa regiony — Kita i Yaita ma ponad 114 km długości. Jest to również najstarsza budowla w zestawieniu. Został ukończony w 1982 roku, co sprawia, że jako jedyny z TOP 10 pamięta XX wiek. Poruszają się po nim japońskie koleje dużych prędkości Shinkansen.
Ten most kolejowy łączy Langfang i Qungxian. Wiadukt o długości 113,7 km zajmuje drugie miejsce wśród najdłuższych mostów w Chinach, którymi nie można przejechać samochodem, a także czwarte na świecie. Budowa została ukończona w 2010 rok, a otwarcie nastąpiło 30 czerwca 2011. Jest użytkowana przez koleje dużych prędkości i należy do linii Pekin-Szanghaj.
Kolejny most mieszczący się w Chinach. Konstrukcja o długości 105,8 km należy do linii kolei dużych prędkości Pekin-Szanghaj. Budowa została ukończona w 2010 roku. Cangde Grand Bridge opiera się 3092 filarach, a także został zaprojektowany w sposób, który zapewnia odporność na ewentualne trzęsienia ziemi.
Most łączący chińskie Zhengzhou i Xi’an ma długość 79,7 km. Został ukończony w 2008 roku, jednak został oddany do użytku dopiero dwa lata później. Jest to kolejny w zestawieniu wiadukt, który należy do linii kolei dużych prędkości Pekin-Szanghaj. Do jego stworzenia jego konstrukcji wykorzystano 45 tys. ton stali oraz 2,3 mln metrów sześciennych betonu.
Ostatni przedstawiciel linii kolei dużych prędkości Pekin-Szanghaj w zestawieniu. Ma 48 km długości i łączy Pekin z Langfang. Został zbudowany w 2010 roku, a jego otwarcie nastąpiło w 2011. Zajmuje piąte miejsce wśród najdłuższych mostów w Chinach, którymi nie da się poruszać samochodem i siódme na świecie w tym samym rankingu.
Ósme miejsce w zestawieniu zajmuje najdłuższych mostów świata, którymi nie da się przejechać, zajmuje Wuhan Metro Bridge o długości 38 km. Jest to również pierwszy w rankingu wiadukt, którym nie poruszają się koleje dużych prędkości. Trasa łącząca północne Hankou z Jinghe jest przeznaczona dla metra. Otwarcie mostu nastąpiło 28 lipca 2004 roku.
Oddany do użytku w 2007 roku most Yangcun to kolejny przedstawiciel chińskiego wiaduktu dla kolei dużych prędkości. Ma 35,8 km długości i od sierpnia 2008 należy do linii kolei międzymiastowej łączącej Pekin z Tiencin. Jest siódmym pod względem długości mostem, którym nie można przejechać samochodem w Chinach i dziewiątym na świecie.
Ostatnie miejsce w rankingu zajmuje wiadukt metra w Limie, stolicy Peru. Jego długość to 34,6 km, co pozwala na zajęcie pierwszego miejsca po względem długości mostu, którym nie można przejechać samochodem w Ameryce Południowej. Choć została ukończona w kwietniu 1990 roku, linia funkcjonuje oficjalnie od 11 lipca 2011. Dziennie podróżuje nią do 700 tys. pasażerów.
Zobacz też:
Szybka rozgrzewka dla mózgu. Ile czasu potrzebujesz, by podać wynik?
Masz 10 sekund, by podać odpowiedź. Jeśli się nie pomylisz, możesz być dumny
Potrafisz rozwiązać bez kalkulatora? Masz IQ wyższe, niż większość Polaków