Reklama
Reklama

​Ten budynek wygląda jak Hogwart. Znajdziesz go we Wrocławiu

Wrocław jest bez wątpienia pięknym miastem, które bez wątpienia kojarzy się z szeroko pojętą sztuką oraz kulturą. Z pewnością jednak mało kto wie, że w stolicy Dolnego Śląska można znaleźć wiele elementów związanych z... Harrym Potterem. Zobacz, gdzie we Wrocławiu znajduje się budynek, który wygląda identycznie jak filmowy Hogwart.

Hogwart na ulicy Prusa. Wygląda jak z filmu!

Przy ulicy Bolesława Prusa 53/55 we Wrocławiu mieści się Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej. Sam budynek w żadnym stopniu nie przypomina klasycznego obiektu edukacyjnego, a... znany z powieści i filmów o Harrym Potterze zamek Hogwart. Już w XXI wieku przeszedł renowację, która na szczęście nie odebrała mu ani grama magii. Patrząc na tę budowlę, od razu w oczy rzuca się główna wieża oraz znajdujący się na niej zegar. Wokół znajduje się dodatkowo wiele mniejszych wieżyczek z okrągłymi oknami, które przywodzą na myśl świat Harry’ego Pottera.

Jednak budynek Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej przypomina filmowy Hogwart nie tylko z zewnątrz, ale również z wewnątrz! Piękna klatka schodowa jest do złudzenia podobna do Wielkich Schodów, które możemy podziwiać w każdym filmie serii. Smaczki z Hogwartu znajdziemy także na kolumnach, na których wyryte są różne ptaki, w tym sowy, które odgrywają tak ważną rolę w filmach o przygodach Harry’ego Pottera.

Sprawdź również: Najlepszy czas na wycieczkę do Holandii. Możesz wziąć udział w słynnym festiwalu

Kolejnym wspólnym elementem między Hogwartem a budynkiem Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej jest... park. W przypadku uniwersum Harry’ego Pottera był to Zakazany Las, natomiast w wydaniu wrocławskim jest to Park Stanisława Tołpy. Oczywiście w przeciwieństwie do filmowego Zakazanego Lasu można do niego wchodzić i relaksować się wśród drzew. Warto jednak wiedzieć, że choć znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, nie jest on jej częścią. Zarządcą parku jest Zarząd Zieleni Miejskiej.

Ślady Harry’ego Pottera znajdziesz też w innych miejscach

To jednak nie koniec śladów uniwersum Harry’ego Pottera we Wrocławiu. Wystarczy, że przejdziemy niespełna trzy kilometry, by znaleźć się w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu. Jak tylko wejdziemy do środka, od razu zauważymy podobieństwo, oczywiście w mniejszej skali, do dziedzińca Wieży Zegarowej lub dziedzińca Wiaduktu, które były pokazane w filmach z serii Harry’ego Pottera. Co ciekawe obie lokalizacje (budynek Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu) mają jeden wspólny element. Jest nim postać pruskiego architekta Richarda Plüddemanna. Trzeba przyznać, że jego projekty były wręcz magiczne.

Zobacz też:

Przyjechałeś na lotnisko w ostatniej chwili? Skorzystaj z tej ścieżki, żeby nie spóźnić się na samolot

To miasto wprowadziło opłaty, by odstraszyć turystów. Teraz jest ich jeszcze więcej

Planujesz urlop w Chorwacji? Przygotuj się na nieprzyjemny problem

INTERIA.PL