Ta wyspa to prawdziwy hiszpański skarb. Wie o niej niewielu, a jej plaże zachwycają
Myśląc o piratach, od razu nasze skojarzenia wędrują ku Morzu Karaibskiemu i egzotycznym przygodom, które przeżywał Jack Sparrow. Jednak jak się okazuje, nie trzeba jechać aż tak daleko, by poznać historię morskich rozbójników. Poznaj piękną hiszpańską wyspę z zachwycającymi plażami i cudownie krystaliczną wodą, o której mało kto wie.
Wyspa Sálvora położona jest w północno-zachodniej części Hiszpanii — na Oceanie Atlantyckim, we wspólnocie autonomicznej Galicji. Przez długi czas była w rękach prywatnych. Od XIX wieku do 2008 roku jej właścicielami była rodzina Mariño i w tym okresie nie można się było na nią tak po prostu dostać. Wcześniej była jedną z siedzib europejskich piratów. Z tego względu porównywano ją z położoną na Morzu Karaibskim Tortugą, która była najsławniejszym "domem" piratów w historii.
Pierwsze większe zmiany na wyspie Sálvora zaszły w 2001 roku, gdy stała się częścią Parku Narodowego Atlantyckich Wysp Galicji. Od 1 lipca 2008 roku ponownie jest własnością państwa, a jej zarządcą jest parlament wspólnoty autonomicznej Galicji. Dzięki temu ponownie mogą ją odwiedzać turyści. Na wyspę można dostać się na dwa sposoby — statkiem wycieczkowym lub prywatną motorówką. Należy jednak pamiętać, że na wyspie Sálvora obowiązuje dzienny limit odwiedzających, więc warto skorzystać z możliwości wcześniejszej rezerwacji miejsc.
Sprawdź również: Niezapomniane widoki tylko 50 km od Polski. To tu kręcono "Opowieści z Narnii"
Gdy już dostaniemy się na wyspę, możemy zacząć zwiedzanie. Oczywiście główną atrakcją Sálvory są plaże — Praia dos Bos, Praia do Castelo Ou do Almacén, Praia de Lagos i Praia de Zafra. Znajdziemy na nich idealnie drobny, piękny piasek oraz krystalicznie lazurową wodę. Świetnym wyborem będzie również spacer po cudownych pieszych szlakach, który pozwoli odetchnąć od gwaru zatłoczonych turystów, gdyż na wyspie Sálvora naprawdę nie ma tłumów. Można również wybrać się do znajdującej się na niej opuszczonej wioski czy też podziwiać naturalne piękno surowych klifów w połączeniu z bujną roślinnością.
Zobacz też:
Wszyscy chcą mieszkań w tym małopolskim mieście. Mieszkańców przybywa z miesiąca na miesiąc
To uzdrowisko leży tuż przy granicy. Kusi źródłami wód mineralnych i widokami