Reklama
Reklama

​Niezapomniane widoki tylko 50 km od Polski. To tu kręcono "Opowieści z Narnii"

Parki narodowe z zapierającymi dech w piersiach to nie tylko świetne miejsce dla turystów, ale także dla wielu ekip filmowych. Większość z nich kręci filmy w Nowej Zelandii lub w Afryce, jednak jak się okazuje, takie plenery znajdziemy również 50 km za granicą Polski. Poznaj "Czeską Szwajcarię", która zachwyca cudownymi widokami.

Park Narodowy "Czeska Szwajcaria" zachwycił filmowców

Pierwsza część filmowej sagi "Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa" miała premierę w 2005 roku. Film dostał Oscara za charakteryzację oraz był nominowany za efekty specjalne i dźwięk. Fani docenili również kadry, jakie zostały pokazane w produkcji. Jak się okazuje, adaptacja książek C.S. Lewisa była kręcona jedynie 50 km od granic Polski. W czeskim parku narodowym nazywanym "Czeska Szwajcaria". Co więcej, piękno tej krainy zachwyciło również Hans Christian Andersen, który właśnie w tym miejscu napisał część jednej ze swoich najbardziej znanych baśni — "Królowa Śniegu".

Sprawdź również: Gorące źródła, o których wie niewielu Polaków. Tuż przy granicy i za darmo

Baśniowy park narodowy przy granicy z Polską

W Parku Narodowym "Czeska Szwajcaria" znajdziemy unikatowe formy skalne o charakterystycznej krawędziowej rzeźbie, w tym unikatowe piaskowce, formacje bazaltowe oraz jurajskie skały wapienne. Symbolem tego pięknego parku narodowego jest brama skalna — Brama Pravčicka. Równie charakterystycznym elementem jest wzgórze z bazaltowymi kolumnami wulkanicznego pochodzenia — Panská skála. W "Czeskiej Szwajcarii" spotkamy również wiele rodzajów drzew (buk, sosna, świerk) czy roślin (fiołek dwukwiatowy, bagnica torfowa), a także zwierząt (puchacz, ryś, sokół wędrowny).

Jak dojechać do "Czeskiej Szwajcarii"?

Park Narodowy "Czeska Szwajcaria" znajduje się w północnej części Czech. Jego teren rozpoczyna się w okolicach miejscowości Hřensko (na zachodzie) i ciągnie się do miejscowości Chřibská (na wschodzie). Od północy graniczy z Niemcami, a dokładniej obszarem Saksońskiej Szwajcarii, z kolei na południu z obszarem chronionego krajobrazu Łabskie Piaskowice. Żeby do niego dojechać, najlepiej przekroczyć granicę na trójstyku granic Polski, Czech i Niemiec, czyli w Porajowie. Od dawnego przejścia granicznego Porajów-Zittau do miejscowości Chřibská dojedziemy w około 40 minut.

Zobacz też:

​To miejsce najlepiej odwiedzić jesienią. Popularna atrakcja dostępna tylko do końca października

Do tego parku przyjeżdżają turyści z całego świata. Jesienią jest taniej i mniej tłoczno

Często porównują ją do Malediwów. Leży znacznie bliżej i jest tańsza

INTERIA.PL