Reklama
Reklama

Ta Jaskinia Skarbów znajduje się w Europie. Na świecie są tylko dwie podobne

Cud natury na światową skalę, zwłaszcza że oprócz niej istnieją jeszcze tylko dwie, w Azji i Ameryce Środkowej. Hiszpańska jaskinia Cueva del Tesoro chowa w sobie wiele skarbów i tajemnic, a po ostatnich odkryciach naukowców okazuje się, że jest ich tam jeszcze więcej. Jako jedyna jaskinia morska jest udostępniona dla turystów, by zachwycać na każdym kroku. Co skrywa w sobie Jaskinia Skarbów i dlaczego warto ją zwiedzić, będąc w Maladze? 

Jaskinia jest mała, ale niezwykle urokliwa i to na światową skalę. Ostatnie odkrycia naukowców tylko to potwierdziły. Na obszarze jaskini odnalezione pozostałości po ludach zamieszkałych tamte tereny wieki temu. To jednak nie wszystko, co do zaoferowania ma Cueva del Tesoro. Miejsce jest nie lada gratką dla archeologów, naukowców, grotołazów i turystów. 

Jedyna jaskinia morska w Europie jest udostępniona dla turystów

Cueva del Tesoro, zwana Jaskinią Skarbów to jedna z nielicznych jaskini, w której miesza się woda słodka ze słoną pochodzącą z Morza Śródziemnego. To tutaj można zobaczyć skutki działań prądów morskich w połączeniu z wyrzeźbionymi przez słodką wodę stalaktytami i stalagmitami. 

Drążąca skały woda utworzyła unikatowe formacje, które teraz na własne oczy może zobaczyć każdy zainteresowany. Skrywana głęboko pod ziemią, przenosi do zupełnie innego świata. Chwilami trudno uwierzyć, że natura mogła stworzyć aż takie arcydzieła. Ze względu na to, że jest to jaskinia morska, formacje skalne znacząco różnią się od takich, które można spotkać w jaskiniach o innej genezie.

Z nazwą jaskini wiąże się wiele legend, które zazwyczaj mówią o licznych skarbach, które pozostawili tutaj uciekający przed czymś ludzie. Odkąd jaskinia została odkryta, wielu poszukiwaczy skarbów próbowało odnaleźć rzekomo ukryte bogactwa. Jeden z nich oddał za to swoje życie. 

Spośród trzech istniejących jaskiń morskich, tylko Cueva del Tesoro udostępniona jest dla turystów. Będąc w Maladze, warto wpisać ją na plan swojej wycieczki, zwłaszcza że jej zwiedzenie nie zajmie więcej niż godzinę. W pełni przystosowana do odwiedzin turystów zachwyca swoim pięknem i tajemniczością. Przemierzając podziemne korytarze, można ujrzeć formacje skalne i podziemne jeziora, które podświetlone prezentują się jeszcze bardziej spektakularnie.  

Przeczytaj również: Oto najstarszy las na ziemi. "Te drzewa widziały dinozaury"

Historyczne odkrycia czynią Jaskinię Skarbów jeszcze bardziej wyjątkową

Za najcenniejsze skarby w Cueva del Tesoro należy uznać dzieła, które stworzyła sama natura oraz to, co pozostawiły po sobie pradawne ludy Hiszpanii. Choć jaskinia została odkryta już lata temu, to niedawno ogłoszono kolejne zaskakujące znaleziska. O czym konkretnie mowa? 

Naukowcy mówią o znalezionych przedmiotach, które mogą liczyć nawet 1900 lat. To nie lada gratka dla badaczy i archeologów, ponieważ znaleziska to wspaniałe okazy z czasu paleolitu i epoki brązu. Mowa tutaj między innymi o przedmiotach służących do polowań. Poprzez suchy klimat, jaki panuje w jaskini, znaleziska wytrzymały do naszych czasów w znakomitym stanie i nadają się do szczegółowych badań.  

To jednak nie wszystko, co udało się znaleźć w Cueva del Tesoro. W jej zakamarkach zidentyfikowano również stanowiska, w których widoczne są malowidła ukazujące sceny polowań. To bezcenne źródło wiedzy o tym, jak dawniej wyglądała codzienność. Co ciekawe, pomimo badań prowadzonych od wielu lat, Jaskinia Skarbów dalej nie ukazała wszystkiego. Być może za jakiś czas, pracujący tam badacze poinformują świat o kolejnych niebywałych odkryciach. 

Zobacz też:

Chcesz wypocząć bez tłumów? Na tych wyspach niedaleko Sycylii wciąż jest niewiele turystów

To najmniejsze uzdrowisko w Polsce. Każdego roku przyciąga tłumy kuracjusz

Na zdjęciach wygląda jak Włochy. Ta mała miejscowość w Polsce to wakacyjny hit

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | wakacje