Szukasz miejsca na zimową wycieczkę? Tu poczujesz się jak w bajce
Ojcowski Park Narodowy obfituje w urokliwe miejsca, które warto odwiedzić nie tylko latem, ale także zimą. Jedną z takich lokalizacji jest z pewnością Pieskowa Skała. Każdy, kto chce się poczuć jak w bajce, powinien ją odwiedzić właśnie w tym okresie. Sprawdź, jakie atrakcje czekają na turystów w tej okolicy.
Zamek w Pieskowej Skały to jeden z najpiękniejszych zamków na Szlaku Orlich Gniazd. Położony jest na malowniczym wapiennym wzniesieniu w Dolinie Prądnika. Jest symbolem renesansowej architektury i ważnym punktem turystycznym Ojcowskiego Parku Narodowego. Został wybudowany w XIV wieku na polecenie króla Kazimierza Wielkiego jako część systemu obronnego Orlich Gniazd. Następnie, w XVI wieku, został przebudowany w stylu renesansowym przez Stanisława Szafrańca. To właśnie wtedy zyskał charakterystyczne krużganki i zdobienia.
Sprawdź również: Bardziej kameralnie niż w Zakopanem czy Karpaczu. Do tego świetne stoki i najdłuższy w Polsce wyciąg krzesełkowy
Na przestrzeni XVIII i XIX wieku został zaniedbany i popadł w ruinę. Dopiero po II wojnie światowej został przejęty przez państwo i odrestaurowany. Zamek w Pieskowej Skale znajduje się około 30 km od Krakowa, a przy samym zamku dostępny jest parking dla samochodów osobowych. Ze stolicy małopolski na miejsce można także dojechać komunikacją publiczną. W okresie od stycznia do marca ekspozycje zamku dostępne są w następujących godzinach:
- poniedziałek — zamknięte,
- wtorek — 9:00 - 15:00,
- środa-piątek — 9:30 - 16:00,
- sobota, niedziela i święta — 9:30 - 16:00.
Przez cały tydzień, do godziny 16:00, dla zwiedzających dostępny jest zewnętrzny dziedziniec.
Sprawdź również: Kiedyś było uzdrowiskiem. Nie jedź tam w zimie, bo powietrze jest fatalne
Zamek w Pieskowej Skale "występował" także w wielu produkcjach filmowych. Do najbardziej znanych z pewnością należy "Janosik" w reżyserii Jerzego Passendorfera. To właśnie na Pieskowej Skale kręcono scenę, gdzie grany przez Marka Perepeczko tytułowy bohater walczył z hrabią Horvathem. Z kolei w "Ogniem i mieczem" w reżyserii Jerzego Hoffmanna na zamku kręcono scenę, gdy Skrzetuski (w tej roli Michał Żebrowski) spotkał się z Heleną (graną przez Izabellę Scorupco) i dał wolność Bohunowi. Jedną z ostatnich produkcji, w której widać zamek na Pieskowej Skale jest komedia romantyczna "Nie kłam kochanie" z 2008 roku.
Sprawdź również: Tę polską miejscowość nazywają małymi Alpami. Zimą przyciąga tłumy
Choć zwiedzanie zamku w Pieskowej Skale i zachwycanie się jego urokiem może zająć sporo czasu, warto zwrócić uwagę na inne atrakcje znajdujące się w okolicy. Jedną z nich jest symbol Ojcowskiego Parku Narodowego, czyli Maczuga Herkulesa. Ta jedna z najbardziej rozpoznawalnych form skalnych w Polsce ma około 25 metrów wysokości i jest pozostałością po dawnych procesach geologicznych. Była inspiracją dla wielu artystów i jest uwieczniona na licznych fotografiach oraz obrazach z Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Ze względu na objęcie jej ochroną, na Maczugę Herkulesa nie można się wspinać.
Sprawdź również: Masz dość Zakopanego? Tu zimą odpoczniesz bez tłumów
Będąc na Pieskowej Skale warto także odwiedzić Dolinę Prądnika, czyli malowniczy wąwóz idealny na spacery w pięknych okolicznościach przyrody czy też ruiny zamku w Ojcowie, który także należał do Szlaku Orlich Gniazd. Dla miłośników trochę bardziej ekstremalnej turystyki czekają dwie naturalne groty pełne historii i legend. Mowa oczywiście o Jaskini Łokietka oraz Jaskini Ciemnej.
Zobacz też:
Na tej rafie koralowej ryby wyglądają jak rajskie ptaki. Leć w styczniu, spędzisz wakacje życia
To uzdrowisko zachwyca w zimowej odsłonie. Klimatyczny park zdrojowy, a do tego tężnia
Tłok i brak śniegu na polskich stokach? 20 km od granicy są świetne warunki i dopłacają za pobyt