Reklama
Reklama

Kiedyś było uzdrowiskiem. Nie jedź tam w zimie, bo powietrze jest fatalne

Zimowa stolica Polski, która uchodzi za jeden z najpopularniejszych celów wyjazdowych w Polsce, przyciąga widokami, a także szeregiem atrakcji. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że niegdyś Zakopane było również cenionym uzdrowiskiem, do którego ochoczo przybywali kuracjusze, by powracać do zdrowia w górskim klimacie. Dzisiaj trudno w to uwierzyć, szczególnie zimą, gdy jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Czy w tym górskim miasteczku zostało coś jeszcze z uzdrowiskowych lat?  

Zakopane to urokliwe miasto położone w bezpośrednim otoczeniu Tatr, co czyni je niezwykle atrakcyjnym pod wieloma względami. Dzisiaj jest to przede wszystkim miejscowość turystyczna, która oferuje szeroki wachlarz atrakcji o każdej porze roku. Zimą nie jest to jednak miejsce sprzyjające zdrowiu ze względu na problem zanieczyszczonego powietrza. W szczycie sezonu grzewczego aż trudno sobie wyobrazić, że niegdyś było to znane podhalańskie uzdrowisko.  

Uzdrowiskowa historia Zakopanego  

Zakopane poprzez swoją malowniczą lokalizację od zawsze było w centrum zainteresowań. Mało kto jednak wie, że w drugiej połowie XIX wieku miasteczko to zyskało sławę jako podhalańskie uzdrowisko. A wszystko to przez wyjątkowe walory tamtejszego powietrza, a także gorące źródła. Dostrzegł to i spopularyzował doktor Tytus Chałubiński. To właśnie dzięki jego zabiegom Zakopane otrzymało status uzdrowiska i sława o tym miejscu zaczęła docierać do coraz to dalszych zakątków.

W tamtych czasach Zakopane uznawane było za miejsce, które poprzez czyste powietrze, klimat górski, a także malownicze widoki sprzyjało zdrowiu i regeneracji. Wspomniane walory przyciągały kuracjuszy z Polski oraz innych zakątków Europy. Leczono tu między innymi schorzenia układu oddechowego.  

Na przestrzeni lat, wraz z wieloma wydarzeniami historycznymi, Zakopane zaczęło się rozwijać i tym samym tracić najcenniejsze walory uzdrowiskowe. Miasteczko stało się tłoczne i tym samym zadymione. Jakość powietrza drastycznie spadała, a sanatoria zaczęto zamykać. Zakopane na dzień dzisiejszy nie posiada już statusu uzdrowiska. Co więcej, przez wiele osób kojarzone jest jako jedno z miejsc o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Polsce.  

Zobacz także: Zamiast do Zakopanego, zimą przyjedź tutaj. Czekają stoki narciarskie i wiele atrakcji

Jak dzisiaj ma się Zakopane? Górskie miasteczko z zanieczyszczonym powietrzem

Dzisiaj niewiele zostało już z kameralności miasta, a o uzdrowiskowej historii Zakopanego mało kto pamięta. Miejsce to utożsamiane jest z masową turystyką i tłumami turystów, którzy przybywają do tego miasteczka u podnóży Tatr o każdej porze roku. W sezonie grzewczym aż trudno sobie wyobrazić, że kiedyś mogło być tutaj uzdrowisko, gdyż jakość powietrza zdecydowanie nie służy regeneracji i zdrowiu.  

Nie da się jednak ukryć, że zachwycające widoki na Tatry oraz bogactwo atrakcji sprawiają, że nawet zanieczyszczone powietrze nie zniechęca turystów do zawitania w zimowej stolicy Polski. To właśnie tutaj rozpoczyna się wiele popularnych tras turystycznych, które prowadzą między innymi na Morskie Oko czy do Doliny Kościeliskiej.  

Na turystów czekają również liczne atrakcje takie jak wyjazd na Gubałówkę, kultowa ulica Krupówki, ogród świateł, wizyta pod skocznią narciarską czy inne atrakcje, które są świetną zabawą dla całej rodziny. Zakopane stało się więc turystycznym hitem, który rocznie odwiedzany jest przez około 3 miliony turystów. I choć niewiele zostało z czystego górskiego powietrza oraz atmosfery sprzyjającej powrotowi do zdrowia, Zakopane nadal pozostaje ulubionym miejscem odpoczynku wielu Polaków.  

Może cię zainteresować: Na narty, do pijalni wód i do sanatorium. To uzdrowisko w zimie nie ma konkurencji

Zobacz też:

To najtańsze stacje narciarskie w Polsce. Karnet kupisz już za kilkanaście złotych

W tym uzdrowisku spędzisz niezapomnianego Sylwestra. Kulig i SPA w cenie

To najlepsze stoki do nauki jazdy na nartach. Znajdują się rzut beretem od Krakowa

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: turystyka | ciekawe miejsca | wakacje | wczasy | weekend w Polsce