Reklama
Reklama

Popularna tatrzańska atrakcja zostanie zamknięta dla turystów. Wszystko przez nietoperze

Jedna z największych atrakcji w Tatrach dopiero co otworzyła się na turystów po trzyletnim remoncie, a już za kilka dni zostanie ponownie zamknięta dla zwiedzających. Jeśli w najbliższy weekend planujesz wybrać się w polskie góry, koniecznie uwzględnij ją w swoich planach, bo później przez kilka dobrych miesięcy nie będziesz mógł postawić tam swojej stopy.

W polskich Tatrach nie brakuje pięknych szlaków, ale nie tylko one zasługują na twoją uwagę.  Podczas pobytu w górach możesz skorzystać również z wielu innych atrakcji. Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc przez turystów jest w tym roku Jaskinia Mroźna, usytuowana we wschodnim zboczu Doliny Kościeliskiej w masywie Organów. 

We wrześniu otwarto ją dla zwiedzających po trzyletnim remoncie. Wstęp nie jest drogi, a widoki w środku robią wrażenie. Niestety już za kilka dni Jaskinia Mroźna zostanie ponownie zamknięta, a wszystko przez zimujące tam zwierzęta.

Jaskinia Mroźna: co to za miejsce i gdzie się znajduje? Ile kosztuje wstęp?

Jaskinia Mroźna została odkryta w 1934 roku przez Stefana Zwolińskiego i Tadeusza Zahorskiego, a zwiedzać można ją od lipca 1953 roku. Jej długość całkowita wynosi 773 metrów i jak już wspomnieliśmy, znajduje się ona we wschodnim zboczu Doliny Kościeliskiej w masywie Organów, 120 metrów od dnem doliny. 

Jaskinia Mroźna jest jedną z sześciu jaskiń w Tatrach, które zostały udostępnione do zwiedzania, a aby się do niej dostać, musisz znaleźć się na wysokości 1100 m n.p.m. Trasa, którą pokonują śmiałkowie liczy sobie ponad 400 m i na taką wędrówkę przeznaczyć musisz przynajmniej pół godziny. Jaskinię Mroźną można zwiedzać codziennie w godzinach od 9:00 do 16:00. Bilety wstępu kosztują 9 złotych (nie obejmują dzieci do lat 7).

Może cię zainteresować: Jest nazywana "polską Wenecją". Jesienią wygląda wyjątkowo malowniczo

Jaskinia Mroźna w Tatrach dopiero co przeszła remont. Sztuczne oświetlenie zniknęło

Jaskinia Mroźna dopiero przeszła gruntowny remont. 4 września została otwarta dla turystów po 3 latach, gdy remontowane były wrota wejściowe i wyjściowe. Pozbyto się również sztucznego oświetlenia i okablowania, wyremontowano szlak dojściowy i zejściowy, który dokładnie zabezpieczono przed ewentualnymi obrywami skalnymi. W środku znajdują się liczne stalowe poręcze i stopnie, które ułatwią ci poruszanie się po korytarzach. 

Jednak z uwagi na zdjęcie sztucznego oświetlenia, dla własnego bezpieczeństwa podczas zwiedzania Jaskini Mroźnej musisz być wyposażony w latarkę. Nie musisz jednak posiadać własnej, bo przed wejściem do jaskini możesz wypożyczyć specjalną czołówkę. I pamiętaj, aby na taką wycieczkę założyć odpowiednie ubrania: nieślizgające się buty i ciepłą odzież, ponieważ stała temperatura wewnątrz Jaskini Mroźnej wynosi około 10 stopni Celsjusza.

Czytaj również: Zamek Disneya w Polsce? Pałac Kopciuszka znajdziesz niedaleko Opola

Jaskinia Mroźna zamyka się na zimę. To już ostatni moment, aby ją odwiedzić

Tatrzański Park Narodowy poinformował, że Jaskinię Mroźną turyści odwiedzać mogą do wtorku 31 października 2023. Od 1 listopada 2023 zostanie ona ponownie zamknięta i nie będzie można do niej wejść aż do 26 kwietnia 2024. Pod koniec każdego roku zamykana jest ona, aby chronić zimujące tam nietoperze. Dlatego wykorzystaj ostatnie dni, w których możesz odwiedzić Jaskinię Mroźną, bo na kolejną taką okazję będziesz musiał czekać do wiosny!

Zobacz też:

Wyspa delfinów we Włoszech. Warto spojrzeć na nią z góry

To najlepsze miejsca na spływ kajakowy. Na niektórych trasach poradzą sobie nawet dzieci

Świetna ścieżka spacerowa 30 minut od Warszawy. Las, rzeka i piaszczysta plaża

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | weekend w Polsce