Reklama
Reklama

„Polska Sahara" godzinę drogi od Krakowa. Nowa ścieżka rowerowa i darmowe punkty widokowe

Choć ta pustynia nie jest tworem natury, wzbudza nieprzemijający zachwyt. A to wszystko przez to, że jest unikalna na skalę kraju i nie tylko. Jako ciekawostka przyrodnicza wzbudza spore zainteresowanie, dzięki któremu jest chętnie odwiedzana. Leżąca na pograniczu województwa śląskiego i małopolskiego „Polska Sahara" oferuje szlaki piesze, punkty widokowe, a także nową ścieżkę rowerową. Dowiedz się więcej na temat Pustyni Błędowskiej, a być może stanie się celem twojej kolejnej podróży.  

Można by pomyśleć, że pustynia w Polsce brzmi dość abstrakcyjnie, jednak jest rzeczywistością. Polska może poszczycić się pięknym morzem, górami, a także... pustynią. "Polska Sahara" od zawsze budzi ciekawość i swoją niezwykłością zachęca do przybycia. Jak powstała Pustynia Błędowska i co ma do zaoferowania?

Pustynia Błędowska — miejsce wzbudzające zachwyt w całej Europie

To niezwykłe miejsce w Polsce istnieje już kilkaset lat. Nie powstało dziełem natury, a człowieka. A wszystko to przez wydobywanie srebra oraz ołowiu. Poprzez intensywną wycinkę lasu oraz pobór wód gruntowych na tych terenach do dzisiaj można podziwiać pustynię o pochodzeniu antropogenicznym. Resztę pracy wykonał wiatr, który odsłonił grube pokrywy piasku.  

Miejsce leżące na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd jest unikatowe i objęte ochroną. Pustynia uważana jest wręcz za ciekawostkę przyrodniczą, przez co tak tłumnie jest odwiedzana. Łączny jej obszar wynosi 32 kmi jest przecięty przez przepływającą rzekę Biała Przemsza.  

W ostatnim czasie dużo mówi się o problemach, z jakimi boryka się polska pustynia. Ma to związek z zarastaniem przez sosnę i wierzbę kaspijską, które wdzierają się na ten unikatowy piaszczysty teren. Bez odpowiednich działań człowieka, pustynia Błędowska w przyszłości może przestać istnieć. Podejmowane są już liczne działania, które mają za zadanie przywrócić jej dawny, pustynny wygląd.  

Może cię zainteresować:  Majówka pod palmami bez opuszczania Polski? Resort w Kielcach jak Turcja

Spacer pustynią, przejażdżka rowerowa dookoła i inne atrakcje  

Pustynia Błędowska pamięta czasy wojny, jak i kręcenie takich filmów jak "Faraon" czy "W pustyni i w puszczy". Obecnie jest dużą atrakcją turystyczną, która chętnie odwiedzana jest przez lokalną społeczność, jak i turystów z całej Polski. W końcu zobaczenie pustyni na własne oczy to nie lada gratka. Wobec czego na turystów czekają liczne udogodnienia.  

Przybywając na Pustynię Błędowską, można za darmo skorzystać z darmowych punktów widokowych, z których można podziwiać piękno tego wyjątkowego obszaru. Do dyspozycji jest punkt o nazwie Czubatka w Kluczach, Dąbrówka w Chechle oraz Róża Wiatrów. Przybyli na ten obszar mają również możliwość piknikowania, a także spacerowania. Przez ten teren wytyczono również szlaki, które można pokonywać pieszo.

Na fanów przejażdżek rowerowych czeka nowo otwarta ścieżka rowerowa. Ma charakter pętli i jej łączna długość to 5 km. Prowadzi przez ścieżki, które powstały w ramach budowy między innymi VeloPrzemsza. To dopiero początek, ponieważ z czasem ma powstać większa pętla wokół Pustyni Błędowskiej. To z pewnością wielka atrakcja i możliwość podziwiania tego wyjątkowego obszaru z ciekawej perspektywy.

Zobacz też:

Te jarmarki bożonarodzeniowe uznano z najtańsze w Europie. 2 znajdują się w Polsce

Wszyscy chcą mieszkań w tym małopolskim mieście. Mieszkańców przybywa z miesiąca na miesiąc

To uzdrowisko leży tuż przy granicy. Kusi źródłami wód mineralnych i widokami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: weekend w Polsce | ciekawe miejsca