Reklama
Reklama

Planujesz urlop w Chorwacji? Przygotuj się na nieprzyjemny problem

Wakacje w Chorwacji cieszą się niesłabnącą popularnością. Planując pobyt w tym kraju, warto jednak pod uwagę wziąć nieprzyjemny problem, który doskwiera mieszkańcom, jak i turystom. Mowa tutaj o pladze komarów, która w wielu regionach bywa nie do zniesienia. Jak Chorwacja walczy z inwazją komarów?  

Chorwacja jest niezwykle pięknym i różnorodnym krajem, chętnie wybieranym na cel wakacyjnych wyjazdów. Niestety rajski i beztroski pobyt może być tam niezwykle utrudniony, a wszystko to przez inwazję uciążliwych komarów. Chorwackie miasta leżące nad rzekami mają z tym ogromny problem i do walki włączają najnowsze technologie.  

Plaga komarów w Chorwacji — uciążliwy problem podczas wakacji    

Komary w Chorwacji są zmorą turystów niemal co roku. W niektórych miejscach są szczególnie uciążliwe. Jest tak między innymi w pobliżu Osijeka na wschodzie Chorwacji, w gminie Kneżevi Vinogradi. 

Leży ona nieopodal chronionych obszarów mokradeł nad Dunajem i Drawą, które są idealnym siedliskiem do życia komarów. Lokalne media wspominają, że po deszczu w tej okolicy wyjście z domu przez uciążliwe insekty bywa wręcz niemożliwe.  

Jest to dotkliwe nie tylko dla mieszkańców, ale również dla przybyłych na wakacje turystów. W końcu pragną wypoczynku, a nie walki z uciążliwymi insektami. W związku z tym ten turystyczny raj podejmuje próby uporania się z plagą.  

Przeczytaj także: Nie musisz lecieć do Australii, by zobaczyć różowe jezioro. Podobne jest znacznie bliżej

Jak Chorwacja walczy z komarami?  

W Chorwacji komary są niezwykle uciążliwym problemem. Przy wyjściach należy zawsze pamiętać nie tylko o kremie do opalania, ale również o preparacie odstraszającym komary. Na szczęście władze kraju również starają się podejmować działania mające na celu walkę z tą plagą.  

W tym roku po wszelkich konsultacjach z ekspertami ma zostać zastosowanych kilka innowacyjnych rozwiązań. Pierwsze w nich już zostały użyte we wspomnianej gminie Kneżevi Vinogradi. Do walki z komarami wykorzystano... drony.  

Za pomocą tych nowoczesnych urządzeń rozpylany jest środek przeciwko tym insektom. Takie działanie kosztowało gminę dwa tysiące euro, ale na ten moment metoda wykazuje sto procent skuteczności. Inne gminy również mają sięgnąć po takie działanie, którego dużą zaletą jest możliwość dotarcia do trudno dostępnych terenów.  

Komary nie tylko utrudniają codzienne funkcjonowanie, ale również mogą przenosić groźne choroby. Warto więc na bieżąco śledzić, na jakim etapie jest starcie Chorwacja kontra komary, zwłaszcza kiedy planuje się wakacje w tym kraju.  

Zobacz też:

Australijskie miasteczko świnek morskich. GuineaVale podbija Internet i serca

Błękitne, żółte, a nawet purpurowe. Tajemnicze jeziorka w Sudetach

Polacy kupują je na potęgę i wieszają na lodówkach. Tak niszczą swój sprzęt

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: turystyka | wakacje