Reklama
Reklama

​Planujesz urlop? Ten dokument jest niemal tak ważny, jak paszport

Wybierając się na urlop, musimy pamiętać o kilku kwestiach formalnych, takich jak posiadanie ważnego dowodu osobistego czy paszportu. Wiele osób decyduje się również na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia podróżnego, a zapomina o wyrobieniu dokumentu, który może nam niezwykle pomóc na wakacjach. Sprawdź, co musisz zrobić przed wyjazdem.

Kto może wyrobić EKUZ i do czego uprawnia ten dokument?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego funkcjonuje od 20 lat. Zaczęła obowiązywać na terenie Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku. Wyrobić ją może każdy obywatel państwa członkowskiego, który jest objęty ubezpieczeniem i wyjeżdża za granicę do szkoły, na wakacje lub został oddelegowany do pracy na okres krótszy niż 12 miesięcy.

Sprawdź również: To jezioro kochają celebryci. Leży 40 minut od Krakowa i zachwyca widokami

Należy jednak pamiętać, że EKUZ musi zostać wyrobiona oddzielnie zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. W przypadku emerytów jest ona wydawana z terminem ważności 20 lat, a dla osób niepełnoletnich do dnia ukończenia 18 lat. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego może także zostać wydana na 5 lat, 3 lata, 18 miesięcy, 6 miesięcy, 2 miesiące, 90 dni lub 42 dni. W tych przypadkach termin ważności uzależniony jest od sytuacji ubezpieczonego.

Jak wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Wniosek o wydanie EKUZ można złożyć na cztery sposoby. Pierwszy z nich to opcja tradycyjna, czyli złożenie wypełnionego i podpisanego wniosku osobiście w oddziale lub delegaturze NFZ, lub wysłanie go pocztą. Druga metoda to wykorzystanie elektronicznej skrzynki podawczej, czyli ePUAP. Trzeci sposób wiąże się z użyciem Internetowego Konta Pacjenta (IKP -> Moje Konto -> informacje o karcie EKUZ -> Złóż wniosek). Ostatnia opcja to skorzystanie aplikacji mojeIKP (e-zdrowie -> Ubezpieczenie zdrowotne za granicą -> Wniosek o EKUZ).

Sprawdź również: Zapomnij o Santorini. Na tych greckich wyspach spędzisz wakacje znacznie taniej

Osoby, które składają wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego osobiście, otrzymają ją od razu po sprawdzeniu dokumentów. W przypadku wykorzystania ścieżki on-line czas rozpatrywania wniosków wynosi 5 dni. Warto jednak pamiętać, że od czerwca do września te termin może ulec wydłużeniu do kilkunastu dni, więc warto zadbać o wyrobienie EKUZ wcześniej. Za wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego nie jest pobierana żadna opłata.

W jakich krajach obowiązuje EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pozwala nam skorzystać z opieki zdrowotnej na takich samych zasadach, jak obywatele kraju, w którym przebywamy. Obowiązuje na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej, a także w krajach EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria) oraz w Wielkiej Brytanii. Co więcej, skorzystamy z niej także, wybierając się na terytoria zamorskie Francji (Gujana Francuska, Gwadelupa, Martynika, Reunion, St. Pierre-et-Miquelon), Hiszpanii (Majorka, Wyspy Kanaryjskie) oraz Portugalii (Azory, Madera). EKUZ nie obowiązuje natomiast w Monako, San Marino, Watykanie, na Wyspach Normandzkich, a także na wyspie Man.


Zobacz też:

Lepsze stoki i niższe ceny karnetów niż w Polsce. Raj dla narciarzy blisko granicy

W tym schronisku górskim zanocujesz za symboliczną złotówkę. Turyści nie mogą uwierzyć

To najbardziej rozświetlona wieś w Polsce. Jej mieszkańcy czują ducha świąt

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: turystyka | urlop | wakacje | podróż samochodem | podróż samolotem