Nazywają ją Miastem Aniołów. Leży rzut beretem od Krakowa
Ucieczka od wielkomiejskiego pędu i hałasu to coś, czego każdemu z nas co pewien czas potrzeba. Jeśli dodatkowo cel podróży nie jest oddalony o setki kilometrów, a także jest piękny i malowniczy, to brzmi jak idealny plan na wypad za miasto. Poznaj Lanckoronę nazywaną "Miastem Aniołów" i zobacz, jak możesz spędzić czas w tym malowniczym miejscu.
Lanckorona to malownicza wieś położona w południowej Polsce, niespełna 40 kilometrów na południowy zachód od Krakowa. Jest niezwykle popularnym celem podróży dla turystów, którzy szukają nie tylko zapierających dech w piersiach widoków Beskidu Makowskiego i obcowania z naturalną przyrodą, ale także, a może przede wszystkim, spokoju i ucieczki od zgiełku miasta wśród bardzo dobrze zachowanego budownictwa z XIX wieku. Najlepszą trasą do dojechania z Krakowa do Lanckorony jest podążanie najpierw Zakopianką, a następnie drogą krajową nr 52.
Sprawdź również: Polska ma najlepszą strefę basenową w Europie. Znajduje się tutaj
Mówiąc "Miasto Aniołów", od razu na myśl przychodzi nam Los Angeles, Bangkok czy Toruń. Mało kto łączy to określenie z wioską w powiecie wadowickim, czyli Lanckoroną. Skąd więc taki przydomek dla tej malutkiej wsi? Oczywiście wiąże się to z dwoma pamiątkami, jakie trzeba przywieźć z Lanckorony, czyli ceramikę oraz właśnie anioła. Piękne rękodzieła z ich podobiznami można tu znaleźć na każdym kroku, co sprawiło, że przydomek "Miasto Aniołów" przylgnął do Lanckorony tak samo mocno, jak ten "Miasto Zakochanych". Drugim elementem wiążącym Lanckoronę z aniołami jest festiwal aniołów, który odbywa się co roku przed świętami Bożego Narodzenia.
Sprawdź również: Bezpłatne kąpielisko z piaszczystą plażą blisko Krakowa. Alternatywa dla zatłoczonego Zakrzówka
Główną atrakcją Lanckorony jest oczywiście zabytkowy rynek, który jest sercem tej wsi. Urok tego miejsca podkreślają także drewniane domki, którymi jest otoczony, a które w większości zachowały swój pierwotny charakter. Dla osób, które lubią spojrzeć na okolicę z góry, świetnym punktem widokowym będą ruiny średniowiecznego zamku, z którego roztacza się piękny widok. Warto także odwiedzić zabytkowy kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela z XIV wieku ufundowany przez króla Kazimierza Wielkiego oraz Muzeum Etnograficzne. Po zakończeniu zwiedzania warto usiąść w jednej z restauracji czy kawiarni i rozkoszować się sielskim klimatem "Miasta Aniołów".
Zobacz też:
Z najpiękniejszej greckiej plaży nie przywieziesz sobie pamiątki. Grożą za to dotkliwe kary
Tego nigdy nie pakuj do bagażu podręcznego. Możesz mieć kłopot na lotnisku
Lecisz do Turcji po raz pierwszy? Te miejsca koniecznie musisz zobaczyć