Reklama
Reklama

Nazywają ją "małą Szwajcarią". Leży na Dolnym Śląsku i zachwyca turystów

Dolny Śląsk to region, który wciąż pozostaje nieodkryty. Znane są jego najpopularniejsze atrakcje takie jak, chociażby Wrocław, ale ile osób wie, że mieści się tam również "mała Szwajcaria"? Te wyjątkowe skałki zachwycają swoją formacją oraz widokami. Co więc warto wiedzieć o Szwajcarii Lwóweckiej?  

Wakacje to czas poszukiwań ciekawych podróżniczych celów. Tych w Polsce z pewnością nie brakuje. Na celownik warto między innymi wziąć Dolny Śląsk, w którym wyjątkowych miejsc jest cała masa. Na zobaczenie czeka mało znana, lecz zachwycająca Szwajcaria Lwówecka.  

Lwówek Śląski, a w nim "mała Szwajcaria". Co o niej wiadomo?    

Będąc na Dolnym Śląsku, miejsce to jest obowiązkowe do odwiedzenia. Niepozorne, a z pewnością pozostanie na długo w pamięci. Taka właśnie jest Szwajcaria Lwówecka, która zachwyca turystów przybywających w te okolice.

Jest to wyjątkowe zgrupowanie piaskowcowych form skalnych, leżące w Lwówku Śląskim w obrębie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Swoim wyglądem formacje te przypominają Góry Stołowe, a ich wysokość sięga od 30 do nawet 50 m. Na ich terenie przeprowadzone są ścieżki dla turystów, przez co miejsce to jest doskonałym celem na wycieczkę. Prowadzą one zarówno dołem, jak i górą skał.  

Przez to, że skały te nie są zbyt popularne, panuje tu sielska cisza, w której można rozkoszować się wyjątkowymi widokami. Warto wiedzieć, że przez Szwajcarię Lwówecką przeprowadzona jest między innymi ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza o tej samej nazwie, która prowadzi przez ciekawe zakamarki tego miejsca.

Lwóweckie Skały, bo tak również nazywane jest to urokliwe zgromadzenie skalne, powstały w wyniku intensywnego procesu wietrzenia mrozowego. Skały te posiadają wysoką wartość geologiczną oraz florystyczną, wobec tego objęto je formą ochrony przyrody, jaką jest rezerwat.  

Zobacz również: Dolny Śląsk ma swoją "polską Florencję". Przyjeżdżają do niej nawet zagraniczni turyści

Szwajcaria Lwówecka — co warto zobaczyć?

Wiele osób może zadawać sobie pytanie, skąd w nazwie nawiązanie do Szwajcarii? Odpowiedź jest bardzo prosta, lecz nie do końca oczywista. Ma związek z wyglądem skał, które przypominają skały znajdujące się w Saskiej Szwajcarii w Niemczech.  

Mówiąc o Szwajcarii Lwóweckiej, mówi się tak naprawdę o skalnym labiryncie, który można ujrzeć już z parkingu. Za pomocą wytyczonych tras turystycznych, a także takich udogodnień jak wykute w skale schody, można wyjść na pewną wysokość, aby móc zachwycać się wyjątkowymi formacjami skalnymi, a także panoramą.  

Dalsze wędrowanie gwarantuje jeszcze piękniejsze widoki. Można się bowiem znaleźć w punkcie widokowym, z którego pozostaje już tylko podziwiać krajobrazy ukazujące Karkonosze. Wędrówka po "małej Szwajcarii" w Lwówku Śląskim to ciekawa przygoda dla całej rodziny. Dotarcie na szczyt skalnych baszt to satysfakcja, a także widoki zapierające dech w piersiach, które na długo zapadną w pamięci.  

W niektórych miejscach należy jednak szczególnie zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych. W tym miejscu nie można nie wspomnieć o biało-czerwonych barierkach, które zostały zamontowane na skalnych formacjach, aby zwiększyć owe bezpieczeństwo, ale cel nie został do końca osiągnięty. Swego czasu o Lwóweckich Skałach można było sporo usłyszeć, właśnie w kontekście tych barierek.

Zobacz też:

Na tej plaży nie zajmiesz sobie miejsca o szóstej rano. Kary przekraczają 1000 złotych

To jedna z najniezwyklejszych wysp na świecie. Cały czas zmienia swój kształt

Protesty w turystycznym raju. Planujesz wakacje na tej wyspie?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | wakacje | turystyka