Nazywają go "małym Luwrem" Leży w centralnej Polsce i zachwyca architekturą
Pałac położony w jednym z miast centralnej Polski uznawany jest za architektoniczną perłę. Niegdyś był miejscem zamieszkania bogatej rodziny fabrykantów, dzisiaj mieści się tam jedno z ciekawszych muzeum w Łodzi. Jak można się domyślić, mowa o Pałacu rodziny Poznańskich, w którym zlokalizowano Muzeum Miasta Łodzi. Dlaczego mówi się o nim “mały Luwr”?
Łódź w XIX wieku przeżywała prawdziwą rewolucję gospodarczo-społeczną. W końcu miasto to stanowiło ważny ośrodek włókienniczy. Do dzisiaj można podziwiać pozostałości po tych czasach w postaci fabryk czy budowli, w których zamieszkiwały niegdyś rodziny bogatych fabrykantów. Pałac Izraela Poznańskiego jest wyjątkową pamiątką po tamtych czasach.
Pałac rodziny Poznańskich to rezydencja, która została wybudowana dla rodziny jednego z najbardziej zamożnych fabrykantów XIX-wiecznej Łodzi — Izraela Kalmanowicza Poznańskiego. Jako jedna z pierwszych budowli, pałac powstał już jako zelektryfikowany.
Neobarokowa rezydencja imponuje nie tylko swoim wyglądem z zewnątrz, ale i wewnątrz. Mieszczący się przy ulicy Ogrodowej pałac składa się wielkich salonów, a także z kameralnych pomieszczeń mieszkalnych. W skład budynku wchodziła niegdyś między innymi część prywatna rodziny, gabinet prezesa, kantory czy liczne biura. Cały budynek został oparty na planie litery L.
Na finalny wygląd budynku, a także jego architektoniczny kształt miała wpływ praca kilku architektów. Poprzez liczne rozbudowy w tym okazałym budynku znalazła się dodatkowo sala balowa czy ogród zimowy nakryty szklanymi kopułami. Ostatecznego kształtu budowli niestety nie doczekał sam właściciel rezydencji.
Zobacz także: Mówią o nim "Mały Kraków" Choć znacznie mniej popularny, ma wiele do zaoferowania
Pałac Izraela Poznańskiego ze względu na swoją wielkość, a także liczne dekoracje, nazywany jest “łódzkim Luwrem" bądź też “małym Luwrem". Znajdują się w nim liczne dzieła sztuki, zachowane w wyjątkowym stanie imponujące kominki czy nietuzinkowe sztukaterie sal. To niezwykła pozostałość po bajecznym majątku najbogatszej rodziny w Łodzi.
Dzisiaj w tym budynku mieści się siedziba Muzeum Miasta Łodzi, a sama pałac w 2015 roku został uznany za pomnik historii. Trwały w nim prace remontowe, związane z rewitalizacją budynku, które zakończyły się w 2020 roku, dzięki czemu można go podziwiać w prawdziwej okazałości.
Jak już zostało wspomniane, “łódzki Luwr" można podziwiać nie tylko z zewnątrz, ale również i od środka. Niezwykłe wnętrza i eksponaty doskonale pamiętają czasy, kiedy pałac ten tętnił życiem i był ważnym punktem w życiu towarzyskim Łodzi. Zostało to między innymi sportretowane w słynnym filmie Andrzeja Wajdy “Ziemia Obiecana", który był kręcony między innymi właśnie w tym pałacu.
Może cię zainteresować: Ten zamek przyciąga turystów z całej Polski. W ciągu roku odwiedziło go ponad 100 tysięcy osób
Pałac będący pozostałością po niezwykłym przedsiębiorcy z Łodzi to ważny punkt na mapie tego miasta. To pamiątka po wyjątkowych czasach. Aktualnie rezydencja poddawana jest licznym renowacjom, aby przywrócić jej dobry stan techniczny. Podczas trwających prac odkryto między innymi wyjątkowe zdobienia, które wkrótce będzie każdy mógł podziwiać.
Rezydencja Poznańskich mieści w sobie dzisiaj siedzibę Muzeum Miasta Łodzi, które jest jednym z ciekawszych w całym mieście. Można tutaj przyjść i podziwiać wyjątkowe ekspozycje, które prezentują między innymi dzieje Łodzi przemysłowej. To jednak nie wszystko. Niektóre z saloników zostały zaaranżowane na wystawy poświęcone artystom związanym z tym miastem, takim jak chociażby Julian Tuwim.
Licznie dostępne tutaj wystawy poruszają wiele tematów związanych z różnymi okresami dla tego miasta. To niezwykła podróż po historii Łodzi, a także po wyjątkowych wnętrzach pałacu Poznańskich. W tym wszystkim nie można zapomnieć o przylegającym do niego ogrodzie, który zachwyca między innymi Aleją Rzeźby.
Zobacz też:
Nie tylko Egipt i Wyspy Kanaryjskie. Tu Polacy chętnie latają w zimie
Tu lato trwa przez cały rok. Polacy kochają wypoczywać na tej wyspie
To miasto wchodzi w skład słynnego trójkąta uzdrowiskowego. Oferuje wyjątkowe wody lecznicze