Reklama
Reklama

Ten zamek przyciąga turystów z całej Polski. W ciągu roku odwiedziło go ponad 100 tysięcy osób

Ten obiekt to Cud Polski 2024 i zarazem jedna z największych atrakcji turystycznych Małopolski. Zamek w Muszynie, bo to o nim mowa, w ciągu roku odwiedziło ponad 100 tysięcy osób. To pokazuje, że starania o przywrócenie świetności tego miejsca okazały się wielkim sukcesem. Mija rok od otwarcia atrakcji, która przyciąga do Muszyny niczym magnes. Czym zachwyca najbardziej?

Zamek w Muszynie to jeden z największych turystycznych hitów południowej Polski. Od otwarcia minął właśnie rok, a atrakcja ta wciąż przyciąga zainteresowanych tym obiektem do Muszyny. Zlokalizowany malowniczo w Beskidzie Sądeckim oferuje nie tylko wyjątkowe widoki. To również możliwość przeniesienia się do czasów, w których zamek przeżywał swoją świetność.

Zamek w Muszynie - Cud Polski 2024

Na szczycie góry potocznie nazywanym “Basztą" zlokalizowane są pozostałości zamku muszyńskiego. Budowla powstała za panowania Kazimierza Wielkiego w celu obrony granicy, a także nadzorowania przewozu towarów. Na przestrzeni wieków zamek ten przeżywał lepsze, jak i te gorsze okresy. Po ostatecznym opuszczeniu zamku, ten popadł w ruinę powoli zarastającą lasem.

Na szczęście to się zmieniło. Z wykorzystaniem funduszy unijnych, od grudnia 2020 do października 2023 roku został przeprowadzony remont wraz z częściową rekonstrukcją zamku. Kilkunastoletnie starania o przywrócenie świetności muszyńskiemu zamku nie należały do najłatwiejszych, ale nie poszły na marne. Całość prac na zamku w Muszynie w latach 2019-2023 wyniosła blisko 13,5 mln złotych. Dzięki temu turyści mogą podziwiać tutejszy zamek w nowej odsłonie.  

Sprawdź też: Te miejsca na Dolnym Śląsku warto odwiedzić jesienią. Teraz szczególnie potrzebują turystów

Zwiedzanie zamku w Muszynie. Co warto wiedzieć? 

Średniowieczna warownia wraz z oficjalnym otwarciem stała się turystycznym hitem. Uzdrowisko Muszyna zyskało kolejną atrakcję, która z sukcesem przyciąga turystów w te strony. Można tutaj spróbować wód mineralnych, przespacerować się wyjątkowymi ogrodami, wybrać się na szlak, a także zwiedzić ten interesujący zamek.  

Mieści się on na wierzchołku Góry Zamkowej na terenie Beskidu Sądeckiego. Ścieżka prowadząca do budowli jest dość stroma, lecz warto podjąć starania. Można ją pokonać w około 10 minut. Od września do października wstęp na teren zamku odbywa się od 10 do 17. W listopadzie zamek będzie czynny o godzinę krócej. Jeśli chodzi o wstęp na sam zamek, jest on biletowany. Dzieci do lat 12 nie płacą. Bilet cały kosztuje 10 zł, a ulgowy 6 zł.  

Odwiedzający warownię mają możliwość zapoznania się z dziejami Muszyny, a także licznymi opowieściami i legendami związanymi z miastem, jak i samym zamkiem. Dla wielu największą atrakcją jest jednak możliwość ujrzenia panoramy miasta i okolicznych szczytów z ostatniego piętra baszty. To jednak nie wszystko, co oferuje to miejsce. W południowej części fortecy zlokalizowana jest sala wystawiennicza, a na jej dachu taras widokowy.

Zobacz także: Prosty szlak dla seniorów blisko Rytra. Na miejscu doskonałe pierogi

Zamek w Muszynie to hit wycieczek. Tłumy turystów na szczycie Baszta

Zamek w Muszynie trwał w ruinie około 300 lat, aby znów nadszedł dla niego czas świetności. Mija rok od oficjalnego otwarcia tego miejsca i dane dotyczące frekwencji zdecydowanie robią wrażenie. W 2024 roku miejsce to odwiedziło ponad 90 tys. turystów. Od momentu otwarcia, czyli od września 2023 roku, łącznie przybyło tutaj 110 tys. turystów.  

Zamek stał się jedną z największych atrakcji Muszyny, a także i całego województwa małopolskiego. Zaciekawieni turyści przybywają w te strony, aby zobaczyć zamek po modernizacji na żywo. Będąc na miejscu, przyznają, że robi wrażenie, a widok roztaczający się z tarasu widokowego zachwyca o każdej porze roku. Przyjazd na zamek w Muszynie można połączyć ze zwiedzaniem innych atrakcji tego uzdrowiska, a także okolicznych miejscowości.  

Zobacz też:

​Tu lato trwa przez cały rok. Polacy kochają wypoczywać na tej wyspie

To miasto wchodzi w skład słynnego trójkąta uzdrowiskowego. Oferuje wyjątkowe wody lecznicze

Podobno mieszkali tam piraci. Ukryta wioska na uwielbianej przez Polaków wyspie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | turystyka | atrakcje | weekend w Polsce